Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Poczatki nawozenia w 375L  (Przeczytany 1699 razy)
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« : Kwiecień 21, 2007, 00:08:57 »

Witka!
Wiec tak: ok tydzien / 10 dni temu zalalem to moje 375l i wsadzilem tam roslinki, ktore hodowalem w 63l specjanie w tym celu, Tych roslinek nie jest tak duzo jak na tych zdjeciach akwa adminow, ale tez nie malo. Pokrywe dopiero sklejam i jak bedzie gotowa to bedzie ok. 288 Watt. na razie mam prowizorycznie polozone 2 x 40 Watt AquaGlo. W akwa mam ok 1/3 kranowki przez blok weglowy i ok 2/3 wody RO. W filtrze daje duzo torfu. Woda jest ostro herbaciana. Do tego daje bimbrownie 2L. Jak nie dawalem torfu, to pH spadalo na 5,0, a teraz ni rusz, jest ok. 7 i sie nie rusza

pH mam ok 7 - 7,5,
gH 8°
kH 5°
fosforany b. nisko - daleko ponizej 25mg/l; moze i ponizej 10
azotany wysoko, choc mam tam tylko 4 skalary i 6 zbrojikow to po tygoniu wywalily na ok 40mg/l albo i wiecej

nie chcialem nawozic od poczatku z.p. glonow itp, no i swiatla nie mam full
swiatlo bedzie za kilka dni
mam PG classic, fe i macro i hydromineral

co byscie radzili, jak zaczac nawozic ?
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 23, 2007, 23:25:49 »

z fosforanami rozumiem że miało być 0,25 mg/l a nie 25 mg/l

1.
przede wszytkim w jakim celu chcesz nawozić? na tym etapie nie mas ensu. najpierw światło docelowo i dwutlenek wegla i aklimatyzacja roślin. ewentualnie potem nawożenie jeśli będzie to konieczne. zasada nr 1. nie nawozisz jak nie musisz

2.
jeśli już zaczniesz nawozić i to linia PG to najpierw dobierz składniki pod katem wody na którą podmianiasz. czyli:
albo zestaw PG classic, makro, ferro+ jeśli podmieniasz na kranówę baź mieszankę kranówy z osmozą
albo zestaw PG mikro, gydro-mineral, makro, ferro+ jesli podmieniasz na osmozę.

nie mieszaj tych zestawów bo nie dojdziesz do ładu i nie będziesz wiedział jak ustawiać dawkowanie jak nastąpia komplikacje.

3. żelaza nie dawkuj od początku. najlepiej w ogóle chyba ze będą objawy niedoboru. ale jeśli tak to lepiej tabletkami pod korzenie niż w płynie. jesli już w płynie to zawsze na noc

4. makro jeśli będziesz lał to z samego rana

5. zacznij od ostrożnych dawek i zwiększaj stopniowo jeśli będzie potrzeba. przy Twoim docelowym oświetleniu i litrażu który masz przewiduję kłopoty z nawozami PG. przede wszytkimze to nawóz zbilansowany dla typowych baniaków dostępnych na rynku - czyli światło w okolicach 03.W/L, co moze sprawić że przy twoim planowanym wydajnym oswietleniu, dużej biomasie roślin będziesz lał wiadrami a to są koszty. ale ta wizja nie koniecznie musi się sprawdzić. dużo zalezy od tego ile bedziesz miał roślin i jakie gatunki, ile ryb, jak bedziesz karmił ryby, jak często podmieniał wodę itd.
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 24, 2007, 07:33:40 »

dzieki - wreszcie jaks odpowiedz!  Cheesy

W watku o moim akwa juz widac jak jest ono zarosniete. Fotki robilem w dzien zalozenia pokrywy, takze dopiero teraz zaczyna sie rozrost roslin. Swiatlo daje stopniowo z przerwa w poludnie. tzn od 7 do 12 i od 15 do 21 daje polowe (144watt) a tak od 8 do 11 i od 16 do 19 daje dodatkowo druga polowe oswietlenia (razem 288)

Mysliz, ze cos takiego bedzie lepszym rozwiazaniem na dluzsza mete? (jest przy tym troche zachodu)
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,9224.msg70648.html#msg70648

Ale mozna tez dostac np tak jak tu:
http://www.allegro.pl/item184911934_cu_fe_mn_zn_mo_kno3_k2so4_mgso4_ridian_.html

dobre jest w takim rozwiazaniu, ze mozna poszczegolne skladniki dodawac pojedynczo w przypadku stwierdzenia niedoboru
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2007, 09:56:39 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 24, 2007, 22:13:50 »

zarówno PMDD , TMG jak i symfonia złota mają swoich zwolenników jak i przeciwników. jak kazdy nawóz zresztą. jak chcesz drążyć ten temat to na holenderskim znajdziesz wystarczajaco dużo ocen by wyciągnac wnioski. ja się nigdy w "domowego chemika" nie bawiłem. potrzebna czuła waga no i kupa roboty jak sam zauważyłeś. wypowiedziałem się na temat PG gdyż uzywam tego nawozu prawie od roku. a i tak własciwie można stwierdzić ze cały czas eksperymentuje z dawkami, bo to i obsada się zmienia i rośliny więc nawożenie też staram się dostosowywać do nowych warunków.

masz tu także link który moze ci sie przydać
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 25, 2007, 07:26:57 »

dzieki, niezla stronka

PS: jeszcze takie ppytanie: Wisz moze czy PG Ferro+ zawiera tylko zelazo, czy jeszcze jakies inne elemnety?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2007, 10:58:14 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: