Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Akwarystyczne pogaduszki => Wątek zaczęty przez: deexer Wrzesień 16, 2007, 12:02:29Tytuł: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 16, 2007, 12:02:29
Witam,

od lekko ponad tygodnia jestem posiadaczem akwarium, do którego wczoraj wpuściłem obsadę. Krótko o parametrach żeby potem było łatwiej i krócej:
Akwarium 126 l (80x35x45), Eheim 2226, Grzałka 100W (z termostatem) - temperatura w akwarium 24C.
Roślinność: Żabienica blehera x 2, orzech, Kabomba, Bakopa, Alternantera, trochę mchu + 2-3 rośliny bliżej niezidentyfikowane jeszcze
W takim stanie akwarium dojrzewało przez tydzień (do wody oczywiście poszedł uzdatniacz i co dziennie wlewałem bakterie (w sumie poszło ich 100ml)   
Obsada: Neonki innesa x 30, kiryski spiżowe i pstre po 4, brzanka różowa x 5, parka bojowników
Starałem się dokładnie przejrzeć forum, jak i inne źródła dostępne w necie, ciągle nurtuje mnie kilka pytań. Za odpowiedzi, wskazówki z góry dziękuję.

1) Ustawienie deszczownicy - najpierw zredukowałem przepływ wody na wylocie filtra tak do około połowy (bo filtr według mnie trochę za mocny), dodaną firmową deszczownicę zastąpiłem samoróbką - długość 50 cm, otwory co 2 cm (żeby obniżyć ciśnienie na wylocie). Początkowo deszczownica (już samoróbka bo krótka firmowa miała według mnie dość duże ciśnienie) była nad wodą - hałas + masa bąbelków, później zgodnie z sugestią ze sklepu obniżyłem ją do poziomu wody - cisza i według mnie średnio intensywny ruch powierzchni wody ale bez wiekszych fal. Pytanie czy to wystarczy (w akwarium zrezygnowałem z napowietrzania)? Czy wystarczy że woda powierzchniowa płynie czy też deszczownica powinna wodę spieniać? Jak w prosty sposób sprawdzić napowietrzenie wody?

2) PH wody - najpierw w sklepie a poźniej od znajomych słyszałem żeby lać kranówę i przy planowanej przeze mnie hodowli (kiryski, neonki, brzanki) testami wody się nie martwić. Książki oczywiście mówią co innego więc dla czystego spokoju nabyłem test do PH wody firmy tetra (always accurate ;)). Sprawdzam wodę w moim tygodniowym zbiorniku i PH na poziomie 8-miu. Według mnie to źle, ale ponieważ nabywałem rybki to sprawdzam wodę jaką dostałem ze sklepów - w obu przypadkach wynik 7,5 PH. Trochę dużo... szczególnie u mnie w akwarium - czy jest to wina młodego zbiornika, czy też nie ma co liczyć że się coś posunie w dół? W kranie mam według testu coś koło 7,5 PH (Wodociąg centralny Wawa) przy czym wodociągi podają jako średnią 7,03. Co robić? kupić testy innej firmy i przyjąć że te zawyżają? Dostępu do fitra RO nie mam, trochę za wcześnie na dalsze inwestycje. Zastanowiło mnie czy gdyby filtrować wodę do podmiany filtrem węglowym (takim do filtracji wody do picia) to czy to coś da? Z tego, co wiem to łatwiej podbić PH niż obniżyć, będę więc wdzięczny za wszelkie rady.

3) Temperatura - znowu każdy mówi innym głosem... książki oscylują w okolicy 24C. W jednym sklepie neonki miały temperaturę około 28, w drugim 23C. Jaką temperaturę radzicie do mojej obsady?

4) Filtr zewnętrzny - jak często należy czyścić? (wyczytałem gdzieś na forum, że kubełki to raz na pół roku, a jeżeli się przytyka to raz na kwartał)

5) Usytuowanie grzałki - mam obecnie grzałkę umieszczoną po skosie w tym samym kącie akwarium co wlot do filtra... zastanowiło mnie, że może lepiej było by grzałkę przerzucić w drugi róg akwarium? Ma to znaczenie?

6) wariują mi kiryski ale tylko spiżowe; niby ryba denna a mnie śmigają po wszystkich poziomach (stadem) i co dziwne już praktycznie nie czerpią powietrza z powierzchni jak robiły to po wpuszczeniu do akwarium... czy to normalne?

7) Jak ustalić ile pokarmu powinienem wsypać do akwarium dla takiej obsady? Oczywiście nie chodzi o dokładne miarki tylko jak na początku mam ustalić czy wsypałem za dużo/ za mało? gdzieś czytałem żeby wrzucić żarcie i dać rybom 2 minuty, jak coś zostało to znaczy, że za dużo - prawda czy fałsz?

Z góry dziękuję za pomoc zarówno dotyczącą powyższych punktów jak i ogólne komentarze które Wam się nasunęły po przeczytaniu tego postu.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: georgewroc Wrzesień 16, 2007, 12:17:06
czesc,

Nie wiem czy to dobry pomysł juz po tygodniu wpuszczac ryby. Ja przygotowuje się dopiero do założenia akwa ale ryby wpuszcze min. po 3 tyg - z tym ze nie bede lał chemii przyspieszającej.


Co do Twoich pytań - nie będę sie wypowiadał. Niech to zrobią doświadczeni akwaryści :-)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 16, 2007, 14:19:41
1. Wystarczy
2. Ph za duże, zwłascza do tej obsady. Niestety w kranie masz też dość wysokie. Poza tym poza pH ważne są twardości (zwłaszcza węglanowa). Jesli masz duża twardość w wodzie to i z pH niewiele zdziałasz. Moze masz coś co ci podnosi ph (wapień ?). Jest kilka sposobów na obniżenie twardości i pH - poszukaj na forum :)
3. 25-26
4. To tak naprawdę zależy od wydajności i jak szybko się zapcha. Obserwuj. Ja swój czyściłem po jakimś pół roku (ale nie zawiele było do czyszczenia). Zależy to również od obsady (jak szybko potrafi zapaskudzić wodę)
5. Lepiej przy wylocie. Ogrzewana woda będzie cyrkulować do akwa, a nie do filtra, gdzie znowu się ochłodzi.
6. Normalne. Jeśli nie łykają powietrza z powierzchni to znaczy ze zasób tlenu w wodzie jest wystarczający.
7. Prawda, żarcie powinno znikac w kilka minut. Jedynie żarcie dla ryb dennych troszkę dłużej. Ale nie może nic zostawać na dnie.

Jedyny ogólny komentarz jaki mam to to że IMHO za wcześnie wpuściłeś ryby. Oby nie było problemów. No i proponuję jeszcze testy na twardości i dobrze byloby się jeszcze dodatkowo zaopatrzyć w test na NO3. No i zrób coś z pH :) (przy tej obsadzie 6,5 - 7,0)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 16, 2007, 22:02:56
Dzięki za odpowiedzi i komentarze, co do "za wcześnie wpuszczonych ryb" zgadzam się w 100% uległem trochę presji, niby podręcznikowo już można ale cóż... nie płaczemy nad rozlanym mlekiem... póki co oszczędnie karmię i wszystko wygląda ok.

Poczytałem o PH i właśniwościach wody odpaliłem testy i oto co wyszło:
KH - 7
GH - 12

czyli według mnie nie jest tak najgorzej  ??? bierzemy się za zbijanie PH, ma co prawda jedną bardzo prawdopodobną tezę o której weryfikację poproszę... wychodzimy od tego że PH z kranu mam 7,5

- akwarium stało niezarybione tydzień (czyli mamy odstanie wody ph rośnie => ph+), w akwarium mam korzeń (gdzieniegdzie można wyczytac że to zmiękcza wodę => ph-), drugie dnia w akwarium lądują rośliny i tutaj uwaga bo chyba dostawały za dużo światła około 13 - 14 h (2x 18W) żarówki - dość długa fotosynteza pożerająca CO2 i dość krótka noc => PH+, nie było rybek, światło było za długo i taki jest tego efekt. Możliwe?

W każdym razie dzisiaj delikatnie podziałam chemią (bardzo niechętnie ale trzeba się ratować), jutro szukam liści lub kory. Albo poczytam jeszcze i zmontuję bimbrownicę. Które rozwiązanie lepsze: kora czy CO2?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 17, 2007, 08:38:00
Cytuj
w akwarium lądują rośliny i tutaj uwaga bo chyba dostawały za dużo światła około 13 - 14 h (2x 18W) żarówki - dość długa fotosynteza pożerająca CO2 i dość krótka noc => PH+, nie było rybek, światło było za długo i taki jest tego efekt. Możliwe?
Możliwe. 14 h światła to i tak za dużo. Skróć do 6-7 godz, później stopniowo zwiększaj do max 12.
Chemia ... olaboga ... żadnej chemii ... zawsze to świństwo a efekt może być do pierwszej podmiany. Akwa jest jeszcze dosyć nieustabilizowane więc wahnięcia pH również możliwe. Spróbój tych liści, ewentualnie torf do filtra. Minus - licz sie z zabarwieniem wody. Możesz również spróbować wodę demineralizowaną - zmniejszysz twardości, ph również powinno spaść. Dobrym pomysłem jest również bimbrownia.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 17, 2007, 09:43:54
Cytuj
Skróć do 6-7 godz, później stopniowo zwiększaj do max 12.
chodzi o światło :)

I tu się pojawia pytanie z działu praktyka... jak i w jakich godzinach naświetlacie swoje akwarium?

Pytanie może śmieszne ale... u mnie dom świeci pustkami tak około 8-16, aktywność domowników kończy się koło 23-ciej i tak naprawdę czas na podpatrywanie akwarium to ten między 20stą a 23cią. Akwarium stoi raczej w zacienionym miejscu dostaje jednak odrobinę światła z okiem - na tyle na ile w pokoju jest jasno (okna wschód). Jeżeli światło ma być włączone przez max 12 godzin to na chłopski rozum powinien włącznik czasowy nastawić na od 11 do 23. Z drugiej strony (przy założeniu że mówimy o okresie wiosenno-letnio-jesiennym) trochę tego światła do akwarium w godzinnach porannych się dostaje... może to nie jest najbardziej korzystne dla rybek ale nie chcę rezygnować z wieczornego podlądania (o której najpóźniej powinno się gasić światło?). Na razie nie mam też czasu żeby zająć się kombinowaniem i badaniem wpływu/działania oświetlenia nocnego, o którym co nieco słyszałem ale dokładnie nic nie wiem. Poza tym jeżeli karmię rybki rano to chyba powinien im włączyć na chwilę światło?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 17, 2007, 09:50:32
Do karmienia rybek nie potrzebujesz światła. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby karmić je wieczorem. Jeśli chcesz obserwować akwarium wieczorami, włącz światło póżniej (np o 11). Jeśli na akwa pada śwaitło słoneczne, dobrze byłoby aby zgrać je ze śwetlówkami (tak aby światło słoneczne było dodatkowym oświetleniem). U nas mamy tak zrobione, że w momencie największego oświetlenia zbiornika przez słońce świecą się również świetlówki - żadnego problemu z glonami :) (no prawie, ale to wynika z czegoś innego na razie ;)). Jako, że my też wracamy późno i mamy się ochotę pogapić na to akwa wieczorkiem - też włączamy światło później. Nic specjalnego się nie dzieje. Jak rybki mają - dość to i tak udają się na drzemkę w zaciszne miejsce. Najważniejsze jest to aby światło było włączane/wyłączane regularnie. A co do pory jesiennej/letniej - stopniowo można przesunąć czas świecenia o +/- 1-2 godz (ale stopniowo np co jakis czas o 15 minut). Przy gwałtownych zmianach czasu świecenia rośliny mogą troszke pomarudzić a i rybki też się łatwiej przyzwyczają.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 17, 2007, 17:58:44
dobra kolejne pytania (od razu dziękuję za całą wcześniejszą pomoc)...

1) jak sprawdzić intensywność ruchu wody w akwarium - tzn. czy nie jest za mocny/słaby? filtr mam trochę bardziej wydajny niż potrzeba przy obecnych ustawieniach (deszczownica na poziomie wody) wydaje mi się że ryby nie mają większych problemów z prądami, zastanawiam się więc czy by trochę nie otworzyć zaworu. Nie wiem jak się zachowują rybki jak prąd jest zbyt intensywny - czy rzuca je o szyby czy po prostu skupią się w miejscu gdzie ruch wody będzie słabszy (między liśćmi).

2) jak się ma deszczownica do CO2? wydaje się to sprzeczne tak jak sprzeczne potrafią się trafić opinie na temat jednoczesnego napowietrzania i dozowania CO2. Na moją logikę jeżeli zostawię deszczownicę i dodam bimbrownię (odłączaną na noc) poziom CO2 powinien wzrosnąć w stosunku do samej deszczownicy.

Ph spadło mi do 7,5 :) rano wydawało się niższe niż teraz ale poczyniłem jakieś postępy. Jeszcze raz dzięki za pomoc
Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 17, 2007, 19:11:37
1. To zależy od rybek. Jedne lubią prąd wody, inne nie. Ja bym troszeczkę jednak odkręcił. Dopóki nie będzie pralki w akwa i rybki na siłę nie będą walczyć z prądem będzie ok (chociaż np niektóre lubią podływać pod prąd i z powrotem - np neony, gupiki). To już doświadczalnie
2. Teoretycznie ruch tafli wody wypiera CO2, ale jeśli jest delikatny to jest ok. Lepiej mieć lekko wyparte CO2 niż podusić ryby. Zawsze i tak coś się rozpuści. U nas jest zawsze lekki ruch wody a rośliny i tak bąblują (może nie jest to fabryka tlenu ale jest OK)

Nie ma za co. Miło przemawiać do kogoś kto kuma o co chodzi :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 18, 2007, 07:25:17
Dzięki za miłe słowa, no i oczywiście za rady  :)

Wczoraj zbudowałem bimbrownię... o bimbrowni pisano już wiele ja dorzucę swoje trzy grosze. Przede wszystkim klej konstruktorski (przez przypadek  ;) miałem w domu) nie nadaje się uszczelniania - jeżeli już to polecam uszczelniać grubą wartwą i najlepiej na wierzch gazetę a jak już prawie twardnieje jeszcze raz docisnąć palcami (dzięki gazecie się nie pobrudzicie :))... i co najważniejsze bez pośpiechu. Po drugie z uwagi na fakt że zaraz wyjeżdżam a wiadomo różne rzeczy mogą się dziać rurkę podzieliłem na dwa (krótki kawałek biegnie z dyfuzora poza akwarium i łączy się (wkład od długopisu) z wężykiem prowadzącym do bimbrownicy - dzięki temu ewentualne odłączanie bimbrowni na noc staje się dużo prostsze. Rurka jest tania więc po co ryzykować bimbownia na górę szafy. Dyfuzor zrobiłem ze strzykawki i gąbki (z uwagi na znikomą dostępność drzewa lipowego w moje wczorajszej czasoprzestrzeni) i wsadziłem do jednego z otworów w piaskowcu...

No i co najważniejsze pomimo że wczoraj bimborwia ruszyła pełną parą to jeszcze nie działa ;). W nocy odkryłem nieszczelność i dokonałem ponownego klejenia i uszczelniania, dzisiaj widzę że dalej jest coś nie tak, bo za małe jest ciśnienie na wyjściu i powietrze ma problem z wypchnięciem wody z wężyka z akwarium... całe życie pod górkę. Ale dzisiaj już będę miał sylikon więc popołudniu powstanie bimbrownia 2.

PH poranne 7,5, więc na razie stagnacja, zanotowałem natomiast spadek KH z 7 do 5-ciu... (możliwe że chemia którą wlewałem do zbicia PH miała tu coś do mówienia (co prawda to było 10ml) ale póki co będę obserwował ten parametr - po podmianie wody w weekend pewnie wróci do 6/7.

Pierwsze pytanie na dzisiaj:
Kto z mojej obsady może być takim żarłokiem na alternanterę reineka? Nie dość że z braku CO2 roślina jest zielonkawa (domysł na podstawie J Gay - Akwarium doskonałe), to jeszcze co rano obserwuję że jeden/dwa liście sa pogryzione na brzegach (co rano nowe, nieraz oderwane od roślinki). Główny podejrzany to brzanka różową, pozostaje pytanie czy da się temu zaradzić? Póki co rybki dostają tylko suchy pokarm (dzisiaj będzie mrożonka), może dostają go za mało i żywią się same?

Definitywnie potwierdzam nieszczelność na wyjściu z bimbownicy... cóż nawożenie Co2 zaczniemy wieczorem.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: MlekoDanger Wrzesień 18, 2007, 10:47:39
filter.. czysci sie jak przestaje dzialac.. do jedzenia polecam cyklopa mrozonki np. jedna kostka ale nie wiem czy nie za duzo


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 18, 2007, 10:51:27
filter.. czysci sie jak przestaje dzialac..
To już może być za późno. Jeśli zauważysz znaczący spadek wydajności. Jeśli wewnętrzny no to zdecydowanie częściej.

Co do uszczelnienia bimbrowni - ja użyłem silikonu sanitarnego, z tym, że wężyki bezpośrednio do zakrętki (średnica otworu nieco węższa niż wężyka i wciśnięte "na siłę"). Potem ze 2 dni schnięcia i odaplenie - zero nieszczelności. Najważniejsze jest aby "uszczelniacz" wyschnął. Cierpliwość to podstawa (zwłaszcza w akwarystyce)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 18, 2007, 15:00:01
Rośliny prawdopodobnie podgryzają brzanki. Nic innego w Twojej obsadzie nie powinno tego robić. To co mogę polecić aczkolwiek niekoniecznie poskutkuje ponieważ brzanki mogą po prostu lubić podgryzać rośliny to pokarm w płatkach czysto roślinny. Przynajmniej wykluczysz w ten sposób jedną z prawdopodobnych przyczyn czyli braki w pokarmie roślinnym. Ja pokarm płatkowany stosuje tylko taki. Białko zwierzęce podaje tylko w postaci mrożonek co drugi dzień.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 18, 2007, 19:59:33
Niby dział pytań ale pozwolę sobie na część gawędziarką :). Niby Wawa, blisko centrum a tu obok bloku piękny dąb a tuż obok lipa :)... nie to że sam jestem taki spostrzegawczy, hołd należy się mojej Narzeczonej; ...cóż za zbieg okoliczności, że zamierzam przygotować sobie dąb do ewentualnego zmiękczania wody (na razie KH zmalało mi w stosunku do poprzednich pomiarów do 5, czekam na rozwój sytuacji bo niskie KH ułatwi mi zbicie PH :)), no i robię dyfuzor... :) wiadomo że drewno będzie miało "trochę" miejskiej chemii ale lepsze to niż nic... gdybym tak jeszcze miał mniejsze PH w kranie  ^-^. Dodam, że przy sprzyjającym silnym wietrze to rzut beretem jest OBI, co się przydaje w przypadku działań z cyklu "zrób to sam".

Kora się moczy w roztworze soli, lipa po kąpieli w gotowanej posolonej wodzie moczy się (planuję ją potem wysuszyć, trochę spiłować do rozmiarów strzykawki i chyba gotowe(?), a sylikon na rurkach do bimbrownicy schnie... jestem cierpliwy  >:D  (robię coś źle?)

Jutro rybki czeka głodówka i dość ważny test na NO3... skoro już za wcześnie rybki wpuściłem to przynajmniej postaram się je utrzymać (jak test nie wypali (obecnie wyniki oscylowały na oko :) poniżej 10mg/l) to dalsza głodówka i podmianka wody). Niestety do piątku wyjeżdżam i mam nadzieję że nic niebezpiecznego się nie wydarzy...

Może jeszcze jakieś dalsze praktyczne rady? Poniżej lista pytań tematów ;)
1) zastanawia mnie na przykład czy nie zamontować na wlocie do filtra (przypomnę że filtr zew.) gąbki zamiast/na takiej śmiesznej firmowej nasadce;
2) odkryłem że bimbrownica jest najbardziej poręczna jak się weźmie dwie butelki różnej wielkości (ideał butelka 1,5l + 0,5 Nestea (bo ma szeroki korek, mniejsza służy do filtrowania CO2)). Jak już zestaw jest gotowy to najlepiej owinąć taśmą, żeby tworzył jeden element, jest wtedy łatwiej go ustawić itp. (Wiem że o bimbrownicy są bodajże 35 kartki ale i tak nie ma tam wszystkiego ;)).
3) przekonałem się że nie potrafię być przekonywujący, jeżeli chodzi o rozmowy na temat testów wody. Większość moich znajomych testów nie robi i trochę się ze mnie podśmiewuje, że się tak tym przejmuję. Im rybki żyją, potrafią się rozmnożyć (oczywiście gatunki raczej niewymagające) a o parametrach wody nic nie wiedzą. Ja przyznam się, że dzięki temu PH dużo się dowiedziałem i przekonałem do bimbrownicy (co mam nadzieję wyjdzie na plus) ale z drugiej strony jak bym nie kupił pierwszego testu na PH, nie kupiłbym kolejnych na twardość i NO3, nie spędzał bym kolejnych wieczorów montując różne urządzenia, czy też dowiadując się co i jak – czyli mógłbym się bez stresowo gapić w akwa. Dla mnie rozwijanie się jest celem i świetną zabawą, nie potrafię jednak przekonać innych że takie badanie wody może przynieść coś poza wiedza i zmartwieniami (mam nadzieję że do czasu, poza tym to lepiej chyba zapobiegać niż wymieniać obsady).
4) jeżeli czyta ten wątek ktoś, kto dopiero zamierzać założyć akwarium to jako nowicjusz potwierdzę słowa Seboos-a - CIERPLIWOŚĆ, czułem się trochę kozak, dwie według mnie bardzo fajne książki przewertowałem (teraz jeszcze częściej do nich wracam), zdarzają się jednak momenty kiedy pokonuje mnie praktyka... kupcie zbiornik, sprzęt a potem to już małymi kroczkami :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 18, 2007, 20:06:07
kupcie zbiornik, sprzęt a potem to już małymi kroczkami :)


Oj też nie ;) Bo sie okazuje, że sie kupiło filtr do bani, że za mało miejsca na świetlówki dodatkowe w pokrywie, że miało się miejsce na 126l a wybrało się jak dekiel 112l bo sie takie wielkie wydawało  ;D


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 19, 2007, 07:40:49
1. Nałóż gąbkę na wlot filtra, będziesz miał dodatkowy prefiltr. Pamiętaj jednak, że to się będzie dosyć szybko mogło zapychać i spadnie przepływność. Jednak plus jest taki, że dzięki temu zaoszczędzisz na częstotliwości czyszczenia filtra (zwłaszcza kiedy ma się ryby o szybkiej przemianie materii). Proponuję średnio grubą gąbkę
2. To fakt. Ja akurat miałem z 1 litrowych po coca-coli i właśnie sklejone taśmą. Ta druga butelka z wodą wcale nie musi być duża
3. Z testami to jest tak - dobrze je mieć, dobrze znać parametry wody. Ja osobiście teraz już też prawie nie badam parametrów wody. To jest po prostu czas i odrobinę doświadczenia. Jeśli wszystko robisz regularnie, stałe (prawie ;)) podmianki wody (te same par wody podmienianej) to parametry nie mogą się za bardzo wahać, zwłaszcza przy ustabilizowanym zbiorniku. Jeśli znasz swoje akwarium to praktycznie na oko jesteś wstanie powiedzieć co jest nie tak (po roślinach, zachowaniach ryb). To po prostu kwestia praktyki. Aczkolwiek uważam iż na początku warto poznać wszystkie te testy, całą sztukę mierzenia, aby móc powiedzieć (uogólniając ofc): skoro moja rybka zachowuje się tak to na pewno wszystko jest ok (pH w normie, NO3 w normie), rosliny rosną więc jest ok :)
Cała zabawa polega na tym aby NAUCZYĆ SIĘ SWOJEGO ZBIORNIKA. Przy okazji - nie ma co mierzyć 2 razy dziennie i codziennie  ;) Te wszystkie parametry wody są bardzo istotne, ale nie przesadzajmy w drugą stronę, nie siedzmy ciągle, nie mierzmy i nie porównujmy z wzorcami z książek czy z netu. Skoro jest ok (wszystko dobrze się zachowuje w zbiorniku) - to znaczy że JEST OK :)
Na pewno wiedza którą zdobyłeś jest bezcenna i będzie owocować w przyszłości.
4.
Cytuj
to jako nowicjusz potwierdzę słowa Seboos-a - CIERPLIWOŚĆ
Dziękuję  :-[


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 19, 2007, 15:41:48
Niby daleko od domu ale wszystko wiem... i oczywiście nie jest dobrze...

Najprawdopodobniej brzanki zabiły bojownika! Został biedak znaleziony praktycznie bez płetw i jakby z poderżniętym gardłem... ponoć miał wyżarte oczy i kawałek ciała na granicy pysk reszta ciała + strzępy czegoś co kiedyś było ładnymi dużymi płetwami... za to brzankom bardzo zaokrągliły się brzuchy (chyba wyczuły że dziś miała być głodówka ;)). Opisuję na podstawie relacji ale będą zdjęcia... Sytuacja wcale nie jest zabawna... a co do daje groteski całej sprawie to fakt, że wczoraj bojownik dostał mocny wycisk co widać było po tylniej płetwie, miałem o to pytać ale najpierw chciałem o nim trochę więcej poczytać, dzisiaj już nie ma o co pytać... :(

Może te moje brzanki są takie agresywne (najpierw roślinki, teraz bojownik) bo ubzdurały sobie gody? - małoprawdopobne bo świeże ryby, "niedojrzałe" (bo dwutygodniowe) akwarium i chyba nie te warunki (darujcie ale w rozmnażanie rybek się na razie nie zagłębiałem)

Trafia mnie trochę bo akwarium mam miejscami dość mocno zarośnięte, jest korzeń i piaskowiec z masą dziur, więc bojownik miał spokojnie masę kryjówek. Bojownik był większy od brzanek (brzanek jest pięć - 2 samce, 3 samice). Co dziwniejsze na początku bojownik był nawet dzielny i puszył się i przeganiał każdą rybkę, która mu weszła w paradę, potem natomiast zaczął się kryć po zaroślach i jakby bać wszystkich. Dodam że samica bojownika ma się świetnie (może to ona zleciła zabójstwo?). Z moich obserwacji wynika że brzanki są dość spokojne w stosunku do pozostałych mieszkańców - nawet kirysków, które potrafią w nie wpaść albo latać po całym akwarium, tylko tego bojownika jakoś nie bardzo tolerowały. Samiczka bojownika natomiast cieszy się poważaniem i jak na razie ma się dobrze. 

Kupować nowego bojownika? Sama samiczka może być w akwarium? A może dokupić brzanek? A może to wściekłe neonki mogą być winne tak potwornej zbrodni?

Pytanie z innej beczki: jak dopasować drzewo lipowe do stzykawki? Delikatnie przycinać i potem uszczelniać na krawędziach vs pilnik/papier ścierny w ruch i na ścisk? Jak długie powinno być drewienko? Rozumiem że dopasowanie na sucho bo mokre a) nie da się obrabiać b) spęcznieje i ewentualnie samo się uszczelni.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 19, 2007, 15:58:08
Nie kupuj samca bojownika. Brzanki często tak reagują na ryby z długimi płetwami - takimi jak ma bojownik. Ta informacja nie wynika z moich obserwacji a raczej z tego co czytałam na forum.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 19, 2007, 16:28:38
Nie to że zamierzam przeciągać linę, bo rada chyba jak najbardziej słuszna... tyle że:
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,4335.msg33868.html#msg33868 i cała masa innych publikacji przeczy tej teorii. Brzanka różowa jest podawana jako przeciwieństwo sumatrzańskiej. Może jak zacznę brzanki dokarmiać sałatą/szpinakiem to się uspokoją :)... fakt pozostaje faktem więcej samców nie wpuszczę, zastanawiam się tylko czy zostawiać w zbiorniku samotną samiczkę...Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: papio Wrzesień 19, 2007, 16:33:21
deexer najlepiej kup nowe małe akwa i dokup samca i czymaj tam same bojowniki ;)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 19, 2007, 17:34:21
Co do kostki lipowej. Tak na sucho, pozniej się uszczelni. Wcisnąć na siłę. Strzykawka przecięta na pół też jest troszke elastyczna więc się dopasuje. Oczywiście nozyk, papier scierny i dawaj :P. A co do długości - wydaje mi się ze ok 1-1,5 cm (więcej raczej nie)
A co do bojownika - patrz wypowiedz małżonki ;)
I Pamiętaj że co ryba to inna - nie każda sumatrzańska będzie zadziorna, nie każda różowa spokojna :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: anrd Wrzesień 19, 2007, 17:41:20
Moje 3 grosze nt kostki lipowej - nie wygodniej kupic gotowca z koncówką do wężyka. Koszt 4 PLN a wysiłek - przynieśc do domu i zamontować :P


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 19, 2007, 19:07:01
Końcówka do napowietrzania nie roprasza tak dobrze jak lipa


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: anrd Wrzesień 19, 2007, 19:28:38
Pisałem właśnie o małej kostce lipowej - widziałem dwie wielkości takiej kostki - długości 7 cm i 4 cm


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 19, 2007, 19:29:23
Aaaa :)
Ale nie ma to jak frajda ze zrobienia czegoś samemu  ;D


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: anrd Wrzesień 19, 2007, 19:31:55
No struganie też może być przyjemne tym bardziej że później widać ze to co się zrobiło działa  ;D


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 22, 2007, 19:34:56
Wróciłem po długiej podróży...

Co się wydarzyło w międzyczasie? Brzanki zabiły bojownika, po dwóch dnia od tego feralnego wydarzenia rano została znaleziona martwa samica bojownika bez żadnych widocznych oznak choroby/walki. No więc wynik na rybkach 2:0. PH wody przez cały czas utrzymywało się na 7,5. Wczoraj po powrocie odpaliliśmy przygotowaną we wtorek bimbrownię i chodzi elegancko - zero nieszczelności i masa fajnych bąbelków (trochę musze dopracować dyfuzor ale póki co też jest dobrze). Po całonocnym dozowaniu CO2, którego postanowiłem nie odłączać z uwagi na działającą deszczownicę PH spadło do 7 :D! Badam żeby nie przedobrzyć ale póki co wszystko wygląda OK. – non stop deszczownica + bimbrownia.

Pytania na dziś:
1) Żabienica blehera choruje – tzn. robią jej się brązowe plamy na liściach i nie dotyczy to tylko starych dużych liści, ogółem cała roślinka z ozdoby i okazu zdrowia robi się po prostu brzydka (i chyba schorowana) (nawet młody odszczep robi się brązowy). Nie wiem jak wygląda kwestia nawożenia tak świeżego akwarium (2 tygodnie). Słyszałem że przez miesiąc lepiej nie nawozić bo może się mocno zaglonić. U mnie glonów póki co nie ma (przynajmniej według mojej wiedzy i obserwacji). Co do nawożenia wiem, że żabienicy należy dać coś pod korzenie i powinno być ok. Czy aby nie jest za wcześnie na takie kroki? Jeżeli nawozić ją to jak często? Czy wlewać już jakiś płynny nawóz dla pozostałych roślin? Niby zacząłem nawozić CO2, zastanawiam się czy poczekać i dać żabienicy szanse czy też dodać nawóz do gruntu? Może robię coś źle?

2) Woda – szukałem ale jakoś nie widziałem nigdzie tematu. Woda w akwarium jest przejrzysta i czysta. Niepokoi mnie natomiast tafla wody – na całej powierzchni wody unosi się bowiem coś a la osad (dla mnie przypomina to jakby tłustą plamę). Tafla jest w ruchu, jednak wydaje się, że taka cienka warstwa lekkiej szarości oddziela wodę od powietrza. Może to jest normalne, może coś z tą wodą jest nie tak. Pomożecie?
 


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Wrzesień 23, 2007, 09:40:43
Co do żabienicy to nie mam pojęcia ale u mnie też jest taka dziwna tafla wody zaczeło się od czasu kiedy zacząłem sypać karmę ,,kirysek"


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Misquamacus Wrzesień 23, 2007, 09:47:12
Nawoż koniecznie !! jak nawozisz CO2 to i płynne/kulki musza być. Możesz roślinom pod korzenie dać np. kulki gliniano-torfowe i nawożić czymś płynnym, no i żelazo dawaj, bo tego zawsze mało :P


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 23, 2007, 19:25:18
Dobra lecimy dalej...

1) Znalazłem, że pod korzenie świetnie się sprawdza Biohumin-fe do nabycia w ogrodniczych. Czy jest coś ogólnie dostępnego, co mogę wlać bez obaw do akwarium? Może ktoś się interesował jaka jest różnica w cenach między preparatami (które się nadają) ze sklepów ogrodniczych, do tych dedykowanych akwarystyce ze sklepów akwarystycznych? Cała gra jest warta zachodu, czy iść do akwarystyka i brać to co zaproponują?

1a) Moja Znajoma (akwa około 60l) stwierdziła że przy podmianach wody dodaje do 1-2l wody kupowanej w sklepach (nie chcę robić nikomu krypto reklamy, bo nie jestem pewien, że trafię z marką, ale mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi - o wody mineralne :) niegazowane choć teoretycznie gazowane z uwagi na CO2 powinny być jeszcze lepsze :D). Że niby zawierają one tyle mikroelementów że wystarczają za nawóz i ogółem jest rewelacja. Co o tym sądzicie (poza niewątpliwym podbiciem kosztów podmiany wody)? Jest w tym ziarno prawdy?

2) czy temperatura wody wpływa na rozpuszczalność CO2? że na tlen wpływa to wiem, co do CO2 nie znalazłem danych.

Z nowych uwag i obserwacji dla osób, które zajrzą tu może kiedyś szukając rad dla początkujących - umieszczenie dyfuzora do CO2 (ręczna robota - strzykawka + drewno lipowe) w piaskowcu (o ile macie w akwa i jest z dziurami) do bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że wylot strzykawki będzie wystawał poza piaskowiec (tak żeby bąbelki trafiały w toń wody) i będzie do góry. Próbowałem wariantu z wlotem w środku piaskowca, czego efektem było, że bąbelki zaraz po wydostaniu się z dyfuzora miały tendencje do łączenia się w większe bąble i ani nie wyglądało to efektywnie, ani z tego co wiem nie działało jak powinno (mają być mikro bąble).
Kolejna rzeczy - może coś oczywistego, ale ja musiałem na to wpaść metodą prób i błędów - robiąc dyfuzor z drzewa lipowego formujcie drewno stożkowato, z założeniem że część drewna będzie poza strzykawką - przy równym kołku zapewni Wam to szczelność na ścianach i wszystko pójdzie przez drewienko.
No i najważniejsze - pomysł na dolanie czegokolwiek do działającej bimbownicy (np trochę dodatkowej wody z cukrem) jest błędem, o ile nie robicie tego nad wanną!

3) nie robiłem testów ale zaobserwowałem dzisiaj, że wydajność drożdży bardzo mi spada po ustabilizowaniu się temperatury wody w bimbrowni do pokojowej. Tknęło mnie, że używam tzw. drożdży francuskich (mniejsza kostka, teoretycznie bardziej wydajne - przynajmniej jak się robi pizzę :)), które faktycznie są fajne ale wymagają ciepła. Mam przeczucie, że tradycyjne drożdże dużo lepiej mogą znosić mniejsze temperatury i być w nich dużo bardziej efektywne, czy ktoś ma może jakieś doświadczenia w tym temacie?

Zapomniałem o czym myśłałem trochę cześniej...

4) pytam trochę na głupa (za co z góry przepraszam) mam oświetlenie 2x18W (+ nad tylnią handmade odświetlnik (czy jak to tam nazwać) z folii), czy to aby nie za mało? Jak jest ze świetlówkami, obiło mi się chyba o uszy, że moc zależy od długości (mam zmierzyć moje świetlówki)? Wystarczy mi że je podmienię na mocniejsze (i może jakieś dedykowane) czy też muszę się bawić w majsterkowanie mocowań na kolejną? Trochę roślin mam i zależy mi na ich rozwoju. Widziałem pare fajnych tematów i zdjęć z typami świetlówek, ale jeżeli od razu zasugerujecie jakieś szczegółowe rozwiązanie (np. typ żarówki) będę wdzięczny.

4b) skoro już majsterkuję kolejne pytanie - macie oświetlenie nocne? warto się w to bawić (zwłaszcza przy mojej obsadzie)?

Przepraszam za to ostatnie pytania ale właśnie zmagam się z przeziębieniem i nie czuję się na siłach grzebać w necie a chcę problem załawić w miarę szybko.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 24, 2007, 07:10:22
Na wszystko nie odpowiem, ale na kawałek zawsze ;)

Ad.1 Nie poleca się nawozów dla roślin doniczkowych ze względu na ilości poszczególnych składników - nie powiem Ci dokładnie których bo aż tak głęboko nie wnikałam w temat. Mimo iż wydatek na nawóz akwarystyczny wydaje sie duży to wcale tak nie jest bo ilości stosowane są minimalne. Ja np stosowałam zawsze 1/2 zalecanej dawki. W fazie holendra stosowałam 3 nawozy aczkolwiek nie zawsze wsystkie tsy ;) PG makro, PG Classic, PG Ferro. PG Makro w zależności od wyników pomiaru NO# i PO4

Ad. 1a Można dodawać, ale uwaga bo zazwyczaj wody mineralne sa za bardzo mineralne - zatwardza Ci wodę. O ile pamiętam Emi z Seboosem stosowali jakąś konkretna markę wody. Jak zajrzą to napiszą. Nie chcę wprowadzić w błąd, ale o ile dobrze pamiętam to wartości minerałów pow. 200 były już za wysokie dostosowania w zbiorniku. Ale jak pisałam, niech mnie ewentualnie poprawią.

Ad.3 Wydajność zawsze spada jak zmniejsza się temperatura - spada tempo metabolizmu drożdży. Ja stosowałam zwykłe drożdże sprzedawane w kostce po 10g i wymieniałam wkład w bimbrowni co 3 dni (dla zbiornika 112l), ale miałam bardzo mała butlę bo przystosowałam do własnego zacieru zestaw o ile dobrze pamiętam Tetry. Jak często zmieniać zacier doszłam poprzez mierzenie pH. Niestety ze względu na kranovit głównie do podmian wahania pH były na niebezpiecznej granicy - tuz na zmianie odczynu wody pomiędzy 7,2 a 6,8. Musiałam wypracować sposób aby pH utrzymywało mi sie jednak delikatnie kwaśne.

Ad. 4a Oświetlenie nocne miałam, leży teraz gdzieś w pudle. Po tygodniowej fascynacji niebieskim światełkiem przestaliśmy używać bo nam przeszkadzało w spaniu ;)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 24, 2007, 07:44:55
Ad.1
Nie polecam nawozów do roślin doniczkowych.
Cytuj
nie powiem Ci dokładnie których bo aż tak głęboko nie wnikałam w temat
Chodzi o stosunek (i jakość) N : P : K. Poza tym te nawozy mogą zawierać inne elementy zbędne w środowisku wodnym, lub w dawkach które przekraczają zapotrzebowania roślin wodnych (w efekcie zapewne pojawią się glony). Dochodzi również problem "rozpuszczania" się takich nawozów w środowisku wodnym. Przy okazji odradzam eksperymenty z symfonią złotą.
Lepiej zainwestować na początek w PG Classic. Jak dojdziesz do wprawy to możesz zacząć bawić się w nawożenie mikro/makro oddzielnie.
Cytuj
Makro w zależności od wyników pomiaru NO# i PO4
Z czasem samemu się dojdzie czego trzeba i bez testów ;)
Ad.1a
Cytuj
przy podmianach wody dodaje do 1-2l wody kupowanej w sklepach
Nie widzę sensu jeśli Kranovit jest ok :) Jak już to wodę destylowaną.
Cytuj
Emi z Seboosem stosowali jakąś konkretna markę wody
Tak :) Tescovit :P Ale tylko taką która miała <200 mg związków mineralnych. Po prostu wtedy twardość takiej wody waha się ok 7 co było porządane. Aha no i nie stosowaliśmy jako uzupełnienie tylko zamiast kranówy ... (kran = ok 30 st twardosci)
@malzonka - gratuluję doskonałej pamięci :D
Cytuj
choć teoretycznie gazowane z uwagi na CO2 powinny być jeszcze lepsze
CO2 w wodzie gazowanej tak szybko się ulotni, że nawet nie zauważysz. Na temat wody gazowanej do akwa już kilka razy było na forum. Ogólnie odradzam - zazwyczaj kończy się to nieciekawie.
Ad.3
Temp ma znaczący wpływ na działanie bimbrowni - im cieplej (do pewnej granicy) tym lepiej. Jeśli np nie chcesz używać bimbru, a szkoda ci wyrzucic zacieru - proponuje przenieś go do lodówki. Metabolizm drożdzy praktycznie ustaje, po wyjęciu dodajesz odrobinkę cukru (coby pobudzic drożdze), troszke cieplej wody i za jakiś czas bibrownia znowu działa (to tak obrazowo jak to jest z temperaturą)
Ad.4
Miałem, fajny bajerek ... ale nic poza tym :)

P.S.
Jako że wątek dosyć ciekawy i konkretne pytania poruszane, przydatne początkującym, pozwoliłem go sobie przykleić ...Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 24, 2007, 08:24:47
Podłączę się w takim razie z jednym pytaniem. Za jakiś czas od nowa będziemy startować ze zbiornikiem 45l. Zbiornik z założenia będzie roślinno-krewetkowy, ewentualnie maleńkie stadko kąsaczy do tego. Troszkę przewertowałam na nowo informacje o zbiornikach roślinnych bo cóż starość nie radość i pamięć nie ta ;) Przepis podawany na zbiornik roślinny jest mniej więcej następujący (już sam start):
1 tydzień same roślinki, zero nawozu, nic nie robimy
2 tydzień dodajemy otoski, kosiarki i ew molinezje czy gupiki, ryb nie karmimy, nie nawozimy
3 tydzień nic nie robimy
4 tydzień podmieniamy 25% wody i zaczynamy nawozić
Ja osobiście nie do końca się z tym przepisem zgadzam a wzięty jest z www.holenderskie.pl, trochę za wcześnie ryby aczkolwiek piszą aby wodę użyć z innego ustabilizowanego zbiornika. Pomijajac ten fakt, mam kompletnie inna zagwozdkę.
Otóż kiedy podłączyć bimbrownię ? Od razu przy starcie ? Dać roślinom czas ? Ile ? dzień, dwa, tydzień ? Czy jednak ruszyć od razu aby zwiększyć moc fotosyntezy i aby szybciej rosły i szybciej sie ukorzeniły ? Brzmi sensownie, prawda ? Ale wówczas nawożenie warto by zacząć wcześniej. Wiem, to można zmierzyć, ale nowicjusz się pogubi w stosunkach, zawartościach etc. Można obserwować rośliny, ale wtedy nie zapobiegamy a gasimy pożar.
No i kolejne pytanie dot. ryb. Wiadomo, że piszą o wpuszczeniu otosków itp aby uniknąć inwazji glonów. To jest dla mnie logiczne. "Sraluszki" aby przyspieszyć dojrzewanie zbiornika. No ale po tygodniu ? Jeśli podłączę bimbrownie od razu to także przyspieszę wysyp glonów, więc rzeczywiście pod tym względem dodanie u mnie max 5 otosków po tygodniu miałoby sens. Jednak co z życiem ryb w tak świeżym zbiorniku ? Ja mam o tyle komfortowa sytuacje, że po pierwsze zaszczepię podłoże bakteriami i 75% wody wezmę z ustabilizowanego zbiornika. Tylko czy to wystarczy ?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 24, 2007, 10:10:46
Odpuść sobie ten przepis i postępuj jak ci rozum nakazuje. Rośliniarze to maniacy i dla nich ryby to tylko przedmiot który pozwala im uninąć glonów itp itd. Załóż normalnie, standardowo baniak, daj podłoże, użyj wody z akwa, niech pochodzi tydzien, dwa i wpuść sobie co tam chcesz (a nie to co ma być glonożerne). Z nawożeniem - masz troszke praktyki więc, na pewno sama dasz radę stwierdzić czy nawozic i ile, co do CO2 - możesz zacząć podawać prawie od początku. Prawda jest taka, że musisz to po prostu zrobić  na oko i na wyczucie. Przecie nie pierwszy zbiornik zakładasz :D A co do przepisu - IMHO bez sensu :D
P.S.
Przy okazji pamiętaj, że sekret dobrego akwarium roślinnego (ale nie tylko) tkwi w podłożu. Nie jest to bez znaczenia jak i dla póżniejszej kondycji roślin, ale również dla stabilizacji akwarium :P. Może jakieś inspiracje low-tech'owe ??? Co do podłoża - zapraszam PW lub lepiej GG :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 24, 2007, 10:33:36
Czyli jak zwykle :D Kombinuj dziewczyno ... :D


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 24, 2007, 13:07:15
1) Mam już PG Classic (podejrzewam że chodziło Wam o Planta Gainer Classic) i Kulki firmy JBL :), chyba starczy? Jak często nawozimy? PG raz na tydzień? czy tylko przy podmianie? wlewać teraz do akwa czy czekać do weekendu i do podmiany?

Trochę mnie martwi perspektywa podmiany wypełnienia w bimbrownii co trzy dni... że trzeba śledzić PH potwierdzam śledzę :)... wyłączyłem bimbrownię i wzrosło do 7,5 :(...

Przyznaję się bez bicia że zrobienie bimbrownii to jest pikuś, jeżeli chodzi o dyfuzor to jest już dużo gorzej... wczoraj mój upgradowany model się zbuntował i powietrze zaczęło wędrować jakąś szczeliną przy ściance... nie pomogło podrzewanie, dociskanie... więc w ruch poszedł sylikon (jak już mam, to sobie nie żałuję)... dzisiaj/jutro zobaczymy rezultaty... momentami już mnie szlak trafia, jak coś zrobię potem się okazuje, że to się nie sprawdza lub można by to zrobić lepiej... wydaje mi się natomiast że prędzej czy później i tak zakupię butlę z oprzyrządowaniem i zakończy się zabawa. Wtedy bez żalu wyrzucę strzykawkę z drewnem lipowym... Póki co radzę sobie.

2) jak z tymi świetlówkami? dodać, podmienić?

Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 24, 2007, 13:10:12
1. Wystarczy. Dawkowanie - w/g instrukcji :) Jeśli sie okaże mało - zwiększyć
2. Nie czaję ... chyba się już pogubilem ... o jakie świetlówki chodzi ???


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Wrzesień 24, 2007, 13:50:47
4) pytam trochę na głupa (za co z góry przepraszam) mam oświetlenie 2x18W (+ nad tylnią handmade odświetlnik (czy jak to tam nazwać) z folii), czy to aby nie za mało? Jak jest ze świetlówkami, obiło mi się chyba o uszy, że moc zależy od długości (mam zmierzyć moje świetlówki)? Wystarczy mi że je podmienię na mocniejsze (i może jakieś dedykowane) czy też muszę się bawić w majsterkowanie mocowań na kolejną? Trochę roślin mam i zależy mi na ich rozwoju. Widziałem pare fajnych tematów i zdjęć z typami świetlówek, ale jeżeli od razu zasugerujecie jakieś szczegółowe rozwiązanie (np. typ żarówki) będę wdzięczny.

Tyle że w instrukcji kulek nie piszą nic o dawkowaniu... (poza wskazówkami że przy zakładaniu akwarium należy kupić tony produktów JBL)... W instrukcji PG piszą natomiast tylko o podmiankach wody...


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Seboos Wrzesień 24, 2007, 14:06:08
Kulki wsadzasz raz pod żwir i tyle. Jak znikną (rozpuszczą) sie to następne. Z tym, że na to potrzeba troszkę czasu. Ja wyciągałem kulki po pół roku (przeprowadzka akwa) i były prawie takie same.
A co do świetlówek - dobrze mieć ok 0,5 W/litr. Dobrze mieć również jakieś lepsze (standardowe Leuci są delikatnie mówiąc ...do bani)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: malzonka Wrzesień 24, 2007, 14:46:11
Zacznij od połowy zalecanej dawki PG (masz rację Planta Gainer) bo przedobrzenie kończy sie inwazja glonów ;) i zrób to przy podmianie - przynajmniej ja tak robiłam.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: złośnik Październik 18, 2007, 08:56:58
mam pytanie, mianowicie:
wyjeżdżam na 3-4 dni, czy w międzyczasie moge zostawić światło w akwarium włączone? Czy raczej wyłączone?

Wiadome jest, że ryby wytrzymują dwutygodniowe głodówki,ale czy powinno się tak robić? Jakie jest maksimum?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Satanic Październik 18, 2007, 09:26:43
Myślę ze powinieneś odżałować 10zł i kupić programator do światła.
Gadget tani i bardzo przydatny(są o tym osobne tematy).
Wydasz dyszke ale już nigdy nie będziesz sie musiał martwic o to by światło zostało włączone i wyłączone o odpowiedniej godzinie.
Dostępne w większości marketów budowlanych(OBI,Castorama,Loroy itp...)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: deexer Październik 18, 2007, 10:22:38
Włącznik czasowy/programator/jakkolwiek go nazwiesz - jest genialnym urządzeniem i zdecywonie polecam jego nabycie. Będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko na takie wyjazdy ale i na co dzień (jakby co się nie pisało :)).


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: złośnik Październik 18, 2007, 15:54:36
ok, programator to dobry pomysł, ale ja pytam czy światło może się palić bez przerwy przez trzy dni


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Tadeus Październik 18, 2007, 15:59:04
Dac sie da ale jest szansa na wiekszy rozwoj glonow.
Zreszta tropikalne roslinki potrzebuja co dobe przerwy w oswietleniu. Ale czy 3 dni starcza, zeby je rozregulowac? nie mam pojecia ;]


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: TURYSTA Październik 18, 2007, 17:18:16
ok, programator to dobry pomysł, ale ja pytam czy światło może się palić bez przerwy przez trzy dni
a Ty dasz rade nie spac 3 dni i dobrze funkcjonowac?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Misquamacus Październik 18, 2007, 18:04:36
a powiedz mi jaki jest sens tych kombinacji ?? logiczna jest odpowiedż że NIE ....


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: złośnik Październik 18, 2007, 21:25:19
ok, programator to dobry pomysł, ale ja pytam czy światło może się palić bez przerwy przez trzy dni
a Ty dasz rade nie spac 3 dni i dobrze funkcjonowac?

a uwierz mi, że się da. Ale ocenianie wszystkiego swoją miara zostawiam tobie.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Tigerek Grudzień 28, 2007, 19:29:51
Witam.
Mam pytankio.Czy można trzymać glonojada(zbrojnika) w akwarium z narybkiem?? ??? ??? ???
Czy może pozjadać młode? ??? ???Wątpie lecz dla pewności wolę o to tutaj zapytać.
Czekam na szybką odpowiedż,z góry thx.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Misquamacus Grudzień 28, 2007, 20:36:56
jeżeli kotnik ma min 100l, bo tyle wymaga zbrojnik niebieski (to najpopularniejszy zbrojnik) to można, poniżej żaden zbrojnik sie NIE nadaje


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Piranha Maj 18, 2008, 10:18:53
Mam akwarium 112 l.
Ile sztuk ryb można w takim akwarium trzymać?
Ryby, które chcę tam mieć to neonki, hokejówki, cos z pielęgnic, jakies kiryski lub glonojady.
Raczej niezbyt wielkie rybki.
Wobec tego ile litrów powinno przypadac na 1 rybę w takim akwarium?

2 ga sprawa Filtr wewnętrzny.
Jaki filtr warto zakupić do takiego akwarium. Nie wiem, które z obecnych firm są godne uwagi.
Chodzi mi o to, żeby był cichy, spełniał swoją rolę i w miarę przystępnej cenie.

Dzieki.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Zielony3103 Czerwiec 13, 2008, 11:47:44
Witam. Można trzymać gupiki samce i samice osobno? Czy samce się nie zrobią pedałami  :P ??


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Grajewiak Czerwiec 13, 2008, 11:48:53
Witam. Można trzymać gupiki samce i samice osobno? Czy samce się nie zrobią pedałami  :P ??
Samice moga zmienic sie w samcow ale samce w samice nie. ;) Samce mozesz trzymac tylko z samcami ;)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Emi Czerwiec 13, 2008, 12:11:50
Pierwsze słyszę, ze gupiki zmieniają płeć.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Grajewiak Czerwiec 13, 2008, 12:19:23
Pierwsze słyszę, ze gupiki zmieniają płeć.

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=15540.0 ;)
EDIT: No chyba ze tylko mieczyki maja taka mozliwosc  ???


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Emi Czerwiec 13, 2008, 12:26:52
No własnie. To, ze gupiki zmieniają płeć nie jest chyba udowodnione naukowo. No chyba, ze ktoś wygrzebie coś bardziej wiarygodnego od naszych przypuszczeń.

Przed chwilką szukałam coś na ten temat i natknęłam się na ciekawy zapis chata:

http://www.malawi.pl/piotr_lapa.htm


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Zielony3103 Czerwiec 13, 2008, 15:49:01
Żal normalnie! Pierwsze słyszę, żeby gupik zmieniał płeć! Słyszałem że ponoć mieczyki tak robią i tak do końca w to nie wierzę!

No ale czy samcom nic się nie stanie bez samic ?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Misquamacus Czerwiec 13, 2008, 15:55:08
mieczyki zmieniają płeć, uwierz ;)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Grajewiak Czerwiec 13, 2008, 16:02:53
Żal normalnie! Pierwsze słyszę, żeby gupik zmieniał płeć!
No ale czy samcom nic się nie stanie bez samic ?
Wiec przeczytaj ten link od Emi. Samcom nic sie nie stanie.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Pethro Wrzesień 11, 2008, 00:59:11
Żal normalnie! Pierwsze słyszę, żeby gupik zmieniał płeć! Słyszałem że ponoć mieczyki tak robią i tak do końca w to nie wierzę!

No ale czy samcom nic się nie stanie bez samic ?

ja swoje gupiki trzymam osobno płaciami, zapobiegam w ten sposób niekontrolowanym krzyżówkom między różnymi odmianami
a samczykom czy tez samiczkom nic złego sie nie dzieje  :P


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Przemek Wrzesień 19, 2008, 08:19:53
Zmiana płci tylko u ryb słodkowodnych jest wielką rzadkością, za to u niektórych morskich jest to normalne zjawisko - patrz np. popularne ryby z rodzaju Amphiprion.

Nie słyszałem jednak o zmianie płci u gupików.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Huubi Grudzień 21, 2008, 12:58:20
Witam.
Czy mogę wsadzić do akwarium muszle z nad morza? Jest dosyć duża i kupiona, nie znaleziona.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Pethro Grudzień 21, 2008, 13:10:04
To zalezy jakie masz akwarium

muszla nadaje sie do malawi akwarium morskiego, wszedzie tam gdzie twarda woda jest pożądana
ale do roślinnego lub ogólnego z tropikalnymi rybkami amerykanskimi juz absolutnie nie


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Huubi Grudzień 21, 2008, 14:20:31
Co najlepiej stosować na rośliny, żeby ładnie rosły i żeby były zdrowe?
I jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki red cherry i inne mogą przebywać z rybami (neony, welony, skalary idp.)i? I jak jest z rozmnażaniem? Chciałbym kupić z 2 krewetki i nie chciałbym, żeby po kilku/ kilkunastu tygodniach było ich już z kilkadziesiąt.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: mario27-28 Grudzień 21, 2008, 14:35:00
Co najlepiej stosować na rośliny, żeby ładnie rosły i żeby były zdrowe?
 

Odpowiednie; podłoże+oświetlenie+nawozy=zdrowe rośliny :D


I jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki red cherry i inne mogą przebywać z rybami (neony, welony, skalary idp.)i? I jak jest z rozmnażaniem? Chciałbym kupić z 2 krewetki i nie chciałbym, żeby po kilku/ kilkunastu tygodniach było ich już z kilkadziesiąt.

Po pierwsze skalary i welony wzajemnie się wykluczają >:D.Poczytaj o nich i zobacz w jakiej powinny być trzymane temperaturze
Plagi krewetek niebędziesz miał,bo skalary i welony je zjedzą pewnie odrazu.Najwyżej możesz mieć filtrujące,niemnoża się i są dośc duże.Moje skalary nic im nierobią i się nimi nieinteresują :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: sitekplock Luty 21, 2009, 15:12:27
jak wkleic zdjecie  ?????


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Grajewiak Luty 21, 2009, 15:13:28
jak wkleic zdjecie  ?????

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=4540.0


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: sitekplock Luty 21, 2009, 15:23:16
dzieki  i juz mowie o co mi chodzi mam do zadysponowania takie miejsce na akwa planuje tu wstawic 112l lub 126 prosze o porady jak to wszystko polaczyc zeby gralo. mam na mysli co podlozyc pod akwa no wiadomo jakas mata czy styropian, ale myslalem zeby jeszcze jakis blat dac. chodzi mi o to zeby komoda nie ucierpiala stoi na 6 nogach ale wiecie te akwa troche bedzie wazyc. i zeby mi sie z niej lodka nie zrobila ? dziekuje za wszystkie rady.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a6ad8a21421d9c16.html


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: mario27-28 Luty 21, 2009, 18:55:56
Jeżeli masz pionowe przegrody w środku(niestety niewidać na zdj.) to możesz postawic spokojnie akwarium,ale jeśli szafka jest bez tych przegródek to napewno się wygnie.Blat dodatkowy napewno nie zaszkodzi i mozesz go dać pod akwarium.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: sitekplock Luty 21, 2009, 19:18:18
sa pionowe przegrody 2 ( tu gdzie jest szuflada pozioma u gory - to 1 przegroda jest tak jak szuflada sie zaczyna a 2 tak jak szuflada sie konczy) przegrody sa od poczatku do konca komody czyli chyba stabilne ? czy jak dam blat to i jeszcze styropian nie zaszkodzi co?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: mario27-28 Luty 22, 2009, 14:25:34
Jakąś podkładkę musisz dać żeby zniwelować naprężenia i dno niepękło.Może być styropian,ale chyba najlepsza bedzie karimata,albo podkładka pod akwarium z zoologa :)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: ar406 Marzec 19, 2009, 20:10:37
dzieki  i juz mowie o co mi chodzi mam do zadysponowania takie miejsce na akwa planuje tu wstawic 112l lub 126 prosze o porady jak to wszystko polaczyc zeby gralo. mam na mysli co podlozyc pod akwa no wiadomo jakas mata czy styropian, ale myslalem zeby jeszcze jakis blat dac. chodzi mi o to zeby komoda nie ucierpiala stoi na 6 nogach ale wiecie te akwa troche bedzie wazyc. i zeby mi sie z niej lodka nie zrobila ? dziekuje za wszystkie rady.


[url]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a6ad8a21421d9c16.html[/url]
Fajna do podłożenia jest taka czarna pianka do izolacji rur


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: wkukler Kwiecień 28, 2009, 18:10:17
pod akwa można podłożyć też taką piankę jaką się kładzie pod panele podłogowe :D
a czy mieczyki zmieniają płeć to nie wierze, bo gdzieś czytałem że część samców wykształca miecz dopiero po pewnym czasie, czyli :
kupujemy 3 samce i 3 "samice"(to takie sobie liczby z kosmosu)
po pewnym czasie w akwarium pływa mieczyków samców sztuk 4 a samic tylko 2
alem żem przykład wymyślił :d


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Pethro Kwiecień 30, 2009, 05:38:49
przede wszystkim to płeć piękniczkowatych rozpoznaje sie po obecnosci lub braku gonopodium, zdarzają się zmiany płci u mieczyków i osobniki które zmieniły płeć na samca mają krótki miecz i są większe niz samczyki


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: zolwiczek Czerwiec 06, 2009, 08:34:40
czy mozecie mi podac kilka adresow internetowych z fotografiami rybek- zeby je zidentyfikowac...


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: bemol28 Lipiec 28, 2009, 20:54:18
Witam.
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem 160l. akwarium. Woda nalana, roślinki posadzone, filtr podłączony, no i za ok. 2 tygodnie mam zamiar wpuścić rybki.

Oto moja propozycja:
1. Kiryski -5szt.
2. Neonki -10szt.
3. Mieczyki -3szt.
4. Molinezje -5szt.
5. Gupiki -5szt.
6. Pielęgniczki kakadu -3szt.
7. Bojownik -1szt.
8. Zbrojnik -1szt.
No i może 1-2 glonojady.
Co o tym sądzicie, za dużo, za mało, źle dobrane gatunki, sugestie mile widziane. :)
I jeszcze jedno; Czy mam dać nawóz do roślin?

Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: mario27-28 Lipiec 29, 2009, 20:28:43
Zmniej ilość gatunków,a w zamian daj więcej sztuk.Może zrób tak
15xneon
3xpielęgniczki kakadu(harem)
7-10xkiryski
ewentualnie zbrojnik i może dobrana para skalarów pięknie by się prezentowała.
co do nawozu to jedynie potas i co2.Później jak będzie trzeba to wtedy coś dolejesz,ale narazie zbiornik jest za siwiży i rośliny muszą się rozrosnąć i ukorzenić.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: zaba Sierpień 04, 2009, 22:00:17
Mam akwa 25l. od pól roku a w tym 2 małe glonojady i 2 welony.Kupiłam w sklepie zoologicznym korzenik-jak go przygodowac zanim włożę do akwa? ???


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Female_Raziel Sierpień 05, 2009, 07:23:27
Jak ja zawsze kupowałam to juz byly zrobione. Wsadz do wody, zobacz czy plywa i nie brudzi.
Przy okazji twoja obsada to jakis niedopuszczalny koszmar!


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Pethro Wrzesień 11, 2009, 19:42:03
mozesz go wygotowac w solance z godzinę, później dokładnie opłukać z soli i do akwarium :)
a co do rybek to dla welonków akwarium to minimum 100 l. glonojady to tez duze ryby, niektóre dorastające do 30 cm ..  ::) zmień koniecznie lokatorów bo im robisz w tym akwarium męczarnię


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Madziulka0811 Wrzesień 22, 2009, 20:16:58
No i kolejna nowicjuszka:D

Otóż: akwarium 112l, grzałka100W z termostatem - temperatura 26 (i martwie sie czy nie za wysoka), filtr z napowietrzaczem  o przepływie 690l/h, dla akwa od 70-250L.
Obsada: 4 skalary, 2 kiryski albinosy, 13 neonek, 7 mieczyków, 7 zbrojnikow, 6 gupikow, 4 kiryski spizowe, 4 sumy szkliste. co w sumie daje 47 ryb, z czego 13 głównie dennych.

Do tego z roslin bacona, cabomba, coś płożącego i kulka mchu - też nie wiem jak sie nazywa.

I teraz pytania:
Czy nie przesadzilismy z ilością ryb?? - część dostalismy jako darowizne od kolegi:>
Czy temperatura nie jest za wysoka? - rybki ładnie sie zachowują, więc pojejrzewam ze nie
Czy można używać srodki do uzdatniania wody, kiedy ryby sa w akwarium, mam w tej chwili specyfik ktory uzylam zanim wpuscilam ryby jak wlalam swieza wode, mianowicie: Tetra-Aquasafe. No i mam Eskalarin tropicala, ale również nie wiem czy moge go użyc kiedy ryby sa w akwa.
No i na temat: wyczytalam kiedys ze sumy szkliste zle reagują na na te błękitne uzdatniacze.

Mam kamienie - prawdopodobnie piaskowce, z czego kilka jest czerwonych i powiedzano mi ze maja zelazo w sobie i zebym sie dowiedziala czy mozna je wsadzic do akwa.
Więc poki co tyle pytan na start.
Akwarium mamy od miesiaca i w tym czasie zdechl jeden młodziutki zbrojnik i kirysek spizowy. reszta ma sie niezle.

Pozdrawiaaam!


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: djdzej1000 Wrzesień 22, 2009, 20:28:06
Madziulka0811 masz przerybienie i to jakie  :o
temp może zostać taka jaka jest
nie jestem za tym by stosować chemię no chyba, że w razie ostateczności a w tym wypatku jest to zabronione, podmieniaj wode co 2 tyg ok 20-30% i oki beż żadnych specyfików, Ty po prostu nie wiedziałas , że istnieje coś takiego jak dojrzewanie akwarium, ale i o tym warto poczytać zanim sie zabierze zabawę z akwarystyką, jak adną Ci rybki to zobaczysz.
No i na koniec żadnej chemii w tym uzdatniaczy :)))
Co do kamieni i innych pytań to kup test i zrób pomiary zawartości zw. chem. to już inwestycja i rada na przyszłość
Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Madziulka0811 Wrzesień 23, 2009, 07:24:34
Oczywiscie o dojrzewaniu akwarium wiedzialam i stalo kilka dni zanim wpuscilam ryby, woda przestala byc metna. Znajomy 'akwarysta', a pozniej sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedzial ze moge wpuscic i tak tez zrobilam. ryby maja sie dobrze. Jak zdechna to przyznam racje. Czy forum jest po to zeby od razu zjechac nowicjusza??


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Wilku Październik 28, 2009, 21:53:24
Dołączę się do wątku bo temat pasuje...

W piątek wielkie zalewanie :) Moja szklanka już wysycha i wg. tego co mówił majster-szklankarz w piątek mogę napełniać. W związku z tym mam kilka pytań...

1. Liczę na bujne krzaczory w akwarium i chciałbym użyć jako podkładu ziemi ogrodowej. Wpadł mi tutaj w oko post, w którym ktoś pisał, że użył ziemi ogrodniczej kupionej w Biedronce :) Czy jest obojętne skąd i obojętne jaka - w sensie byleby ogrodnicza workowana?

2. Chcę zalać zbiornik (przynajmniej) do połowy żeby już się "mieliło", w weekend mam zamiar budować pokrywę z oświetleniem. Czy roślinki dadzą radę wytrzymać kilka dni bez światła (doświetlania)?

3. Trochę mnie poniosło i w ostatniej chwili zmieniłem rozmiar zbiornika o kilka litrów, podstawa 130x40 i wysokość z 60 do 70cm. Mam dzięki temu więcej miejsca w środkowej części zbiornika. Szperam w necie i książkach i nie mogę dobrać odpowiedniej obsady. Jak konfiguruję to zawsze coś się wyklucza :/ Trzciniak odpadł przez krewety - zostały cierniooczki, żałobniczka wyklucza się z bojownikiem, bocje też odpadły... Póki co skład na dół zbiornika się nie zmienia: krewetki, Gibbiceps, Zbrojnik, Kirysy i piskorki. W środkowej części brak koncepcji, albo drobnica albo coś większego licząc, że krewety będą się srogo mnożyć, góra jeszcze nie zagospodarowana, bo nie wiem co zrobić ze środkiem. Mam dość fajny korzeń i dzięki niemu mogę jakby podzielić wzdłuż środkową część zbiornika... Co prawda jeszcze trochę wody się przefiltruje zanim wrzucę pierwsze ryby, ale trochę przeraża mnie brak koncepcji :) Może mi coś doradzicie?


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Wilku Listopad 06, 2009, 04:32:02
...dzięki.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Grajewiak Listopad 06, 2009, 09:48:00
Nie zrażaj się :)

1. Ja mam ziemię z BIEDRONKI i jestem bardzo zadowlony. Dlaczego z BIEDRONKI? Polecana na paru forach w wielu tematach i postach. Zreszta taniej nigdzie nie sotkałem (no chyba że z kretowiska ale jakoś nie chciało mi się latać z łopata i wadrem za miasto :) ). Może i obojętnie skąd ale uważaj na to by nie zawierała żadnych nawozów, środków grzybobójczych itp. Najtańsza ziemia bez żadnych dodatków.

2. Zależy jakie rosliny i ile dni. Hmm...60 - 70cm wysokości i pokrywa do tego?

3. Skoro chcesz mieć gęste krzaczory zrezygnuj z tak dużych ryb jak gibiceps czy nawet zbrojnik niebieski.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Wilku Listopad 06, 2009, 13:12:44
Zostałem zmuszony opóźnić start zbiornika. Dostałem go dopiero wczoraj z informacją, że musi jeszcze 2 -3 dni odstać...

1. W takim razie będę szukał Biednej Ronki w swojej okolicy :)
2. Akwarim ma wysokość 70cm. Zwiększyłem wysokość o 10cm z planowanych 60cm właśnie ze względu na większą ilość podłoża, którą chcę zastosować dla roślin. Pokrywa będzie miała 10 - 11cm zasłaniając 3cm akwarium i reszta w górę na oświetlenie. Pokrywę zmontuję sobie sam z PCV'ki, pracuję z nią na co dzień, więc dam radę. Właśnie! Nie kupujcie PCV w Castoramie :) Szukajcie firmy produkującej reklamy, kasetony itp. - różnica w cenie będzie bardzo wyraźna :)
3. Z tymi krzaczorami to chyba się rozpędziłem. Musiałbym wmontować mocne oświetlenie, a staram się żeby akwarium było minimalnie prądożerne. Póki co będzie 2x54w o długości 120cm, z miejscem na jeszcze jedną jeśli będzie taka konieczność. Poza tym, szklarz wmontował poprzeczkę po środku akwarium - czego mi nie powiedział wcześniej. Nie mam jak włożyć do środka mojego korzenia :/

Jeśli chodzi o ryby, to muszę jeszcze pokombinować. Znalazłem tutaj dział "Obsady", w którym będę pytał o porady. Mam trochę za małą powierzchnię dna, jeśli dojdą ozdoby i zielsko dla Gibbicepsa może nie być miejsca :/ Szkoda bo na prawdę ładnie wyglądają... Zastanawia mnie jeszcze kwestia Tetr - żałobniczek, raz czytam że są argesywne i gryzą płetwy, a innym razem, że żyją w zgodzie z płetwiasą fauną. Książki też różnie podają... Ale to już zostawię na dział "Obsady"...


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: osmosal Kwiecień 12, 2010, 17:04:40
mam pytanie:

mianowicie zakładam akwarium 112l (80x35x40), i chciałbym się dowiedzieć ile kg potrzebuję żwirku na dno?
 :-[Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: michji Kwiecień 14, 2010, 19:02:22
Tu jest fajny kalkulator do obliczania ilości podłoża.

 http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php (http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php)


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: zeca Maj 02, 2010, 16:12:54
Witam.

Kurczę poczytałem trochę ten temat i nawet przy nowicjuszach wydaje mi się że nie wiem nic:) Ale od początku. Stałem się posiadaczem baniaka 58l brutto (50x29x40) oraz zakurzonych 11kg żwirku rzecznego (tak mi się wydaje). Całość stała u kogoś na strychu około 2 lat. Od dawna przeglądam wasze akwaria i od dawna chodzi za mną pomysł abym i ja spróbował, gdyż posiadanie takie zielonego, wodnego telewizora (w którym na dodatek ciągle jest coś ciekawego!!!.. a to rzadkość!;) musi byś czymś wspaniałym. Nikt z moich bliskich niestety nie posiadał akwa dlatego moja wiedza jest..ee nikła ::).

Przeczytałem kilka tematów, przeczytałem "Założenie"... Mimo wszystko prosiłbym was o odpowiedzenie na kilka może głupich pytań. Z czasem na pewno będzie ich przybywać, ale wpierw takie no baaardzo początkowe:

1.Żwirek który dostałem w spadku był bardzo brudny. Płukałem go w misce już kilkakrotnie, nawet gorącą wodą... Płukałem przy pomocy sitka i prysznica. Woda niestety nadal zdaje się być żółta. Powoli tracę cierpliwość:/ Czy trzeba to robić aż woda po mieszaniu w niej tego żwirku będzie krystalicznie czysta?
2.Czy żwir rzeczny (drobne różnobarwne kamyczki) to w ogóle dobry materiał na podłoże? Wystarczający dla różnych roślinek? Często w wypowiedziach przewija się ziemia ogrodowa... Zaznaczę że zarówno typy roślinek, jak i rybek jest mi całkowicie obojętny (wiem natomiast że częstym błędem jest zła obsada).
3.Czym myć akwarium? Było rok używane, później stało 2 lata na strychu. Są widoczne zacieki i trochę kamienia. Wolno używać jakichś płynów do mycia szyb czy coś w tym stylu? Do wpuszczenia czegokolwiek do baniaka jeszcze bardzo długo...
4.Jak ważna jest pokrywa na górze akwarium? Wiem że spełnia kilka zadań... Pytam gdyż wymiary akwarium mam nietypowe (było robione pod czyjś kredens:P) i najprawdopodobniej musiałbym zrobić sobie taka pokrywę samemu.

Chyba tyle na początek... Proszę o wyrozumiałość:) Pozdrawiam i dzięki.


Tytuł: Odp: Pare pytań nowicjusza
Wiadomość wysłana przez: Acayra Maj 05, 2010, 22:10:25
Nie jestem specjalistką, ale ponieważ nikt się jeszcze nie wypowiedział, wrzucę swoje 3 grosze;)
Jeśli ktoś będzie miał ochotę, niech rozwinie lub skoryguje moje odpowiedzi.

1.Żwirek który dostałem w spadku był bardzo brudny. Płukałem go w misce już kilkakrotnie, nawet gorącą wodą... Płukałem przy pomocy sitka i prysznica. Woda niestety nadal zdaje się być żółta. Powoli tracę cierpliwość:/ Czy trzeba to robić aż woda po mieszaniu w niej tego żwirku będzie krystalicznie czysta?

Moim zdaniem żwirek pokryty kurzem przez 2 lata na strychu jest zbyt podejrzany i ja osobiście nie ryzykowałabym ponownego użycia. Chyba, że po wcześniejszym wygotowaniu.

2.Czy żwir rzeczny (drobne różnobarwne kamyczki) to w ogóle dobry materiał na podłoże? Wystarczający dla różnych roślinek? Często w wypowiedziach przewija się ziemia ogrodowa... Zaznaczę że zarówno typy roślinek, jak i rybek jest mi całkowicie obojętny (wiem natomiast że częstym błędem jest zła obsada).

Jak najbardziej. Żwirek jest standardowym podłożem. Ziemia ogrodowa polecana jest w przypadku, gdy chcemy założyć typowo roślinne akwarium, szczególnie z wymagającymi gatunkami roślin. Jednakże na żwirku także możemy wyhodować rośliny o większych wymaganiach, trzeba się jednak posiłkować wówczas np. dodatkowymi nawozami.

3.Czym myć akwarium? Było rok używane, później stało 2 lata na strychu. Są widoczne zacieki i trochę kamienia. Wolno używać jakichś płynów do mycia szyb czy coś w tym stylu? Do wpuszczenia czegokolwiek do baniaka jeszcze bardzo długo...

Odradzam używanie jakichkolwiek płynów. Jest duże ryzyko, że akwarium nie zostanie dokładnie wypłukane z użytych środków. Najbardziej neutralnym środkiem pomocnym przy myciu akwarium jest sól; z jej pomocą powinieneś bez problemu poradzić sobie z zaciekami. Kamień trzeba będzie delikatnie zeskrobać.


4.Jak ważna jest pokrywa na górze akwarium? Wiem że spełnia kilka zadań... Pytam gdyż wymiary akwarium mam nietypowe (było robione pod czyjś kredens:P) i najprawdopodobniej musiałbym zrobić sobie taka pokrywę samemu.

Pokrywa nie jest niezbędna. Przydatna, jeśli chodzi o efekt wizualny oraz gdy mamy rybki, które lubią wyskakiwać z akwarium. W wielu akwariach wystarczy belka oświetleniowa.