Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Sprzęt, technika akwarystyczna => Wątek zaczęty przez: przem_79 Luty 18, 2006, 20:06:31



Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 18, 2006, 20:06:31
Proszę doradźcie jaki mam kupić filtr. Posiadany przeze mnie obecnie filtr zewnętrzny kanistrowy firmy AQUAEL 400l/h jest do bani i chce go zmienić ,tylko nie wiem na jaki. Zmienić chce dlatego ponieważ co 7 dni muszę go czyścić bo prawie juz nic nie filtruje .Cały się zapycha ,jest problemowy w czyszczeniu . Posiadam akwarium 112 L . Chciał bym filtr taki co łatwo się czyści , jest wydajny i oczywiście za rozsądne pieniądze . Dobry ale nie musi być najtańszy. Nie musi być taki co wcale nic się przy nim nic nie robi bo lubię się bawić w akwarium ,ale nie do przesady żeby filtr czyścic co 7 dni. Z góry dzięki za udział w rozmowie.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: kafarski Luty 18, 2006, 21:16:09
mam na półce w piwnicy filtr aquaela 250 unimax czy jakoś. też mi się zapychał i łamał . możesz kupić lepszy i droższy filtr z dobrym wkładem, albo wsadzić na wlot filtra prefiltr. ja mam eheima prefiltr , który pasuje na wszystkie rurki. tylko wtedy trzeba codziennie wymieniać watę filtracyjna w tym prefiltrze, ale to nie cały filtr. zamiast aquael kupiłem eheim 2217 bez ' dziurawych' koszyków i z pojemnością 6 litrów przeznaczoną na wkłady bez zbędnego miejsca naokoło. nie pamiętam kiedy go czyściłem. na wkład proponuje keramzyt i żadnej waty w środku tylko w prefiltrze. możesz używać wypełnień do poduszek czy misiów oczywiście syntetycznych- jest taniej kupić taki woreczek niż w akwarystycznym specjalną watę , która i tak jest droższa.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 18, 2006, 22:33:14
Musisz podać jakiś przedział cenowy, tak bedzie ciężko coś doradzić bo filtrów jest naprawdę dużo.
Co do prefitra to również mam Eheim`owski i czyszczę go raz na tydzień, czasami rzadziej, jako wkładu używam drobnej gąbki, na fabrycznym wkładzie to chyba z miesiąc bym nie musiał czyścić.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Przemek Luty 18, 2006, 23:29:00
przem_79 pewnie mówisz o FZKN1 czyli tym starym, małym modelu - nie widziałem w pracy i nie wypowiadam się.
Tylko jeśli jakiś filtr, nie ważne jaki, zapycha się w 7 dni to coś jest nie w porządku, ale z akwarium - jakieś straszne przerybienie ! Albo puchy żarcia sypiesz co tydzień, nie wiem.

Kafarski, nie wiem co Ty miałeś za Unimaxa 250, ale w moim starym nie było mowy o zapychaniu czy jakimś łamaniu, zresztą co tam można łamać, chyba że coś na siłę się robi.
Więcej - zdarzało się, że ten filtr u mnie chodził przez pół roku i wydajność spadała tylko minimalnie. A jakie wkłady wsadzić to samemu się decyduje - przecież wcale nie trzeba używać tych z kompletu.
A może miałeś jakąś chińską podróbę, bo słyszałem, że nawet takie się zdarzały  :roll:


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: kafarski Luty 18, 2006, 23:32:50
możliwe że podróba  :lol: , jutro dam jakieś zdjęcia bo to najwyraźniej plaga egipska ten mój filtr :wink:


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 19, 2006, 09:25:33
PRZEMEK- Nie wiem czy to jest FZKN1 ,bo już nie pamiętam. Filtr ma 3 lata. Czy za dużo karmię to chyba nie ,ale może się mylę. Obsada aqwa na 112 L :3 molinezje,5 gupików,3 glonojady,1 mułojad,2 mieczyki,1 skalar,2 kosiarki,9 neonków,1 szczupińczyk ,2 sumy indyjskie, 2 gurami, 2 kiryski ,4 kiryśniki (mają chyba 12-13 cm).   
Karmie je : rano tabletka do szyby , popołudniu 2 szczypty granulowanego a wieczorem 1 kostkę mrożonej ochotki.
Może dlatego się zapycha bo za dużo syfu wciąga do środka. Możliwe że nie muszę zmieniać filtru całego tylko dokupić właśnie ten  * prefiltr *. Doradźcie jaki kupić prefiltr ,ale żeby pasował do tego węża. Taki żeby był odpowiedni do mojego baniaka. Podajcie firmę i model. Zobaczę ile kosztuje na allegro lub w jakimś sklepie akwarystycznym .Bo nawet nie wiem czego szukać. Jak możecie do podajcie gotowy link. Z góry bardzo dziękuję.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Przemek Luty 19, 2006, 10:06:24
To razem jakieś 37 ryb w takim akwarium ? I do tego część całkiem dużych!

Ja na Twoim miejscu pozbyłbym się co najmniej połowy obsady, lub dał 2x większy zbiornik.

Zobacz czy Twój filtr wygląda tak (unimax):
(http://images1.fotosik.pl/24/nw4e3ol0dzpoloyn.jpg) (www.fotosik.pl)

Czy raczej tak (FZKN1):
(http://images1.fotosik.pl/24/zdnf1npbjbdw8hoe.jpg) (www.fotosik.pl)

Ten drugi to maleństwo, a na taką obsadę na pewno o wiele za mały.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 19, 2006, 10:22:53
Tak to ten drugi ! Wtedy mi doradzili że wystarczy .Wiesz sumów, kiryśników to w ogóle nie widać są schowane w skałce tylko w nocy pływają. Dobrze że mi powiedziałeś że jest za dużo bo chciałem dokupić jeszcze :))). Więc jednak musze pomyśleć nad zmiana filtra. Napiszcie jaki wybrać oczywiście nie za 1000zł .Może taki z tańszych a dobry oczywiście odpowiedni do mojego akwa. No i jaki ten  prefiltr do tego filtra.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: kafarski Luty 19, 2006, 12:00:34
masz za dużo ryb ,i nawet wymogi mają inne- twardość wody itp. oto zdjęcie prefiltra którego ja używam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8d7xq6x4fgtyy7ph.html

jest zbudowany tak że wyjmuje się do góry okrągły koszyk z włókniną a w dnie zostaje stopa z rurą. oryginalnie jest wstawiony gruby plastik przypominający szczotę do garów ale wątpię że coś zatrzymuje oprócz zdechłych ryb :wink: ,można go ewentualnie rozbudować o drugi podłączając z boku stopy taka sama rurę do fabrycznej dziury .



Zmieniony przez Sebastian Wto 19 Lut 2006 16:39


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 19, 2006, 22:49:00
Czy ten filtr może być ???
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=85562672#photo

a moze ten??
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=86815735
lub ten http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=87661480#photo
Doradzcie taki do 300 zł lub troche ponad jak ma być lepszy.
mam akwa 112 L.
Do czego jest lampa UV??



Zmieniony przez Sebastian Wto 19 Lut 2006 23:25


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 19, 2006, 23:28:40
Tetre miałem w rękach, sprawia wrażenie solidnego filtra z Fluvalami trzeba było obchodzić się ostrożnie, w zbyt silnych rękach pękały zatrzaski (w strszych modelach), chociaż to seria 05 może wkońcu jakość plastiku jest lepsza.

Filtr uvc sluży do sterylizacji wody, eleminuje wszystkie bakterie (w tym glony) znajdujące się w przepływającej wodzie.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 19, 2006, 23:51:31
Więc jaki doradzicie??? Nie chce słuchać sprzedawcy w sklepie bo znowu mi wcisnie jakies badziewie. Nie koniecznie z tych co podałem .Dałem tylko losowo z allegro.Ja nie mam doswiadczenia.kasa tak jak pisałem 300zł + cos tam jak ma byc dobry.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 19, 2006, 23:59:43
Jak kupisz ten http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=86988493 to zostanie ci jeszcze 1 grosz  :D  (bez kosztów przesyłki). To już jest dobry filtr i napewno lepszy niż w/w. Swego czasu chdziły słuchy że robiony na drugiej lini Eheim`a. Nie bardzo w to wierze ale trzeba przyznać że kształt i rozwiązania podobne.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 21, 2006, 02:25:06
Mam jeszcze jedno pytanko co do tego filtru.Czy ma zawory na wężach??


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 21, 2006, 16:31:40
O ile dobrze pamiętam to zawory są na szybkozłaczkach.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Luty 23, 2006, 20:33:42
Właśnie dziś kupiłem ten filtr na allegro .Znalazłem w necie taki sam w kwocie 289,80 i dostałem rabat do tej kwoty w aukcji :)) + jakiś gratisik. Dzięki za poradę . Później napiszę jak się filtr sprawuje.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 23, 2006, 23:39:42
Tylko spokojnie i powoli, dobrze przepłucz wkłady przed pierwszym uzyciem i sprawdź czy uszczelki na złączach i w głowicy są zakonserwowane, jeśli nie to posmaruj je wazeliną.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: scigany Luty 24, 2006, 16:32:06
wczoraj zakupilem sobie filtr tetratec ex 700, mam 112l akwarium, i powiem szczerze, ze jestem troche zawiedziony jego praca :| wczesniej mialem dwa male filtry wewnetrzne aqua szut 8w i radzily sobie dosc szybko z metna woda, po np przesadzaniu roslin, a ten cala noc , caly dzien i syf jeszcze plywa :| rozbieralem go zeby sie upewnic czy wszystkie wklady rowno leza i bylo ok. Nie wiem czy nie przereklamowany jest ten filtr :|


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: kafarski Luty 24, 2006, 17:00:59
masz nowe wkłady w filtrze czy nowe , bo jeśli stare z kulturami bakterii to może być zepsuty filtr., jeśli nowe to poczekaj trochę aż dojrzeje.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 24, 2006, 17:23:39
Jakie wkłady zastosowałeś w filtrze i jaki jest ostatni ?
Druga sprawa to w wcześniej miałeś 2 punkty pobierania wody a teraz jeden.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: scigany Luty 24, 2006, 19:32:08
filtr nowy, wczoraj zalalem, moze jeszcze rzeczywiscie za wczesnie, wsypalem tetra bactez - szczep bakterii do "zastartowania. Mam nastepujace wklady w takiej kolejnosci od dolu:
- ceramiczne pierscienie
- pianka bioaktywna
- globulki bioaktywne
- wklad green x Hagen - pochlaniacz fosforanu, azotanu i azotu
- wkladka filtracyjna z przedzy

wyjalem wegiel aktywny, tak radzil sprzedawca
pozamieniac kolejnosc wkladow ?


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 24, 2006, 20:27:15
Ciekawe nazwy wkładów  :wink:  ale mniej więcej wiem o co chodzi, kolejosci wkładów nie musisz zmieniać, ważne że ostatni wklad jest drobny - taki powinien być żeby zatrzymywał to co może oderwać się od złoża bio.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: scigany Luty 24, 2006, 21:02:40
czyli jest mozliwe, aby filtr nie wylapywal jeszcze zmetnienia ze wzgledu na to, ze nie zaszczepily sie w nim jeszcze bakterie ?


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Luty 24, 2006, 22:19:25
Jeśli jest to zmetnienie mechaniczne to nie ma to znaczenia, jeśli biologiczne to co innego.
Czy wg twojej oceny filtr dobrze zaciąga wodę ? Jak z przepływem ?


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: scigany Luty 24, 2006, 22:49:54
zmetnienie mechaniczne, mieszalem troche w podlozu, wlozylem tez filtr wewnetrzny do wylapania wiekszych zanieczyszczen. Filtr ma dobry przeplyw, musialem korek otworzyc w deszczownicy zeby rozladowac  silny prad. Ogolnie jestem zadowolony, juz sie doczytalem , ze za kilka dni powinien zaczac dzialac jak nalezy. Zastanawiam sie nad wlozeniem wkladu torfowego, bo mam ph okolo 7,5 , a mam neony i kabomby. Czy takie wklady sa skuteczne ? chodzi mi oczywiscie o oryginalne tetry lub hagen'a


Tytuł: Odnośnie filtra JBL
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Marzec 06, 2006, 14:51:16
Mam juz filtr ten co mi doradził Sebastian .Mam mały problem filtr juz chodzi kolo 2 tyg i nie mogę zbić NO3 cały czas mam za duży (bardzo duży). Może dlatego że jeszcze się nie wytworzyły bakterie??  Mam standardowe wkłady. Czytałem że dobry do zbicia NO3 jest JBL BioNitratEx albo JBL Carbomec activ ale to tylko na NO3. Gdzie JBL MicroMec usuwa NH4/NO2 I NO3.
Mam 31 ryb w 112 l  i na poprzednim filtrze NO3 trzymało się w normie od podmiany do podmiany(1 raz w tygodniu ).W tamtym tygodniu juz podmieniałem wodę 3 razy po 20% ( około 20 l).
Co o tym sądzicie???


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Marzec 06, 2006, 17:18:43
Jeśli nie zastosujesz wkładów pochłaniających to NO3 będzie wysokie. Innymi sposobami są:  denitrator (mozna zrobić samemu), posadzenie większej ilośći roślin szybko rosnących, lub częstsze i/lub większe podmiany wody.


Tytuł: doradźcie jaki filtr do akwa !!!
Wiadomość wysłana przez: przem_79 Marzec 06, 2006, 18:07:01
Jaki byś zaproponował wkład ?? Czy mam kupić któryś z tych co wymieniłem ?? Czy polecisz jakiś inny . Jak tak to jaki ?? Zamiast jakiego wkładu mam go umiescic w filtrze.

Proszę doradźcie bo dziś jadę do miasta na zakupy i bym kupił ten wkład.

Byłem w sklepie akwarystycznym i facet był zdziwiony jaki ja chcę wkład do filtra na zbicie NO3.
Taki znawca z tego sprzedawcy. Kazał mi wlać NITRIVEC z SERY. Powiedział ze to pomoże. Co o tym sądzieie??