|
Tytuł: Jakie oświetlenie 450 l Wiadomość wysłana przez: Gelerth Marzec 08, 2011, 12:09:17 Wysłany: Dzisiaj 11:36 Jakie oświetlenie 450 l
-------------------------------------------------------------------------------- Witam ! Na początku chiałbym się przywitać na forum jako jego nowy użytkownik i serdecznie podrowić wszystkich. Posiadam 450 l akwarium z obsadą gurami, neonek, zbrojników. Z roślin mam dwa bliżej nie zdefiniowane echinodorusy i sporo anubiasów nana. Filtr Eheim 2078 , bez nawożenia CO2 , ale stosuję EC od pewnego czasu. Ponieważ chciałbym trochę poszerzyć bazę roślinną i przymierzam sie do zakupu na allegro jakiegoś zestawu roślin łatwych w uprawie postanowiłem zweryfikować posiadane oświetlenie. Obecnie zainstalowane świetlówki to : 1) Aqua Medic Aqualine Plant Grow T5 Moc - 54W 2) Aqua Medic Aqualine Reef White 10K T5 Moc - 54W 3) Aqua Medic Aqualine Reef White 15K T5 Moc - 54W 4) Sylvania Gro-lux T5 Moc: - 54W Chciałbym was prosić o poradę czy powyższy zestaw jest optymalnym zestawem dla ryb i roślin czy też powinienem coś zmienić ? pozdrawiam Tytuł: Odp: Jakie oświetlenie 450 l Wiadomość wysłana przez: vento Marzec 08, 2011, 13:57:04 jak dla mnie nie pasuje tu jedynie pozycja 3-Reef White 15K-to świetlówka bardziej do morszczaków. Zamiast niej kupiłbym Sylvania Aquastar-tańsza od aqua medica, a wychodzi z tej samej fabryki, z tej samej linii produkcyjnej-to wiem od doradcy w dziale technika z RA, więc info pewne.
Ustawiłbym świetlówki tak-od tylnej szyby: 1)Plant Grow 2)Reef White 10K 3)Gro-lux 4)Aquastar Aquastar na przodzie, bo będzie nową świetlówką najlepiej imitującą światło słoneczne. W naturalny sposób odda barwy roślin i ryb. U siebie zamieniłem ostatnio philipsa aquarele i 965 na połączenie sylvanii gro-lux i aquastar i o dziwo (zawsze uważałem, że philips jest najlepszy) neony wróciły do łask, jako ślicznie wybarwione ryby. pozdrawiam |