Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Woda => Wątek zaczęty przez: Di_Stefano Listopad 23, 2010, 20:50:51



Tytuł: Problem z parametrami wody
Wiadomość wysłana przez: Di_Stefano Listopad 23, 2010, 20:50:51
Witam!

Posiadam akwarium:

Akwarium 180ll
Oświetlenie 3x39W + odbłyśniki 10h na elektronicznych statecznikach
Co2 2b/s 24 h

Mam problem z parametrami wody w akwarium. Dostałem wyniki laboratoryjne wody na moim osiedlu ze stacji wodociągowej i według pomiarów w kranówce mam:

                               wynik         Najwyższa dopuszczalna wartość
Azotany   mg/l           1,15                           50
Azotyny  mg/l             0,01                              0,50
Żelazo      µg/l           <30,0                              200
Twardość ogólna
 (CaCO3)   mg/l            318                              60-500
pH                             7,30                           6,5 – 9,5

Czyli kranówka wg mnie nie jest taka zła, jednak mierząc parametry za pomocą testów zooleka (wiem że nie są doskonałe) wychodzą mi koszmarne parametry:

pH     8,5
NO3  80
Fe     1,5 - 2
Nie mierzyłem twardości.

Ostatnio nawoziłem codziennie nawóz mikroelementowy codziennie po 2ml oraz K2SO4 i Fe PG . Podejrzewam, że przesadziłem z mikro i dlatego taki skok NO3.
Co o tym sądzicie. Czy N03 można zbić tylko podmianami wody czy można zastosować jakiś wkład do filtra?

Liczę na pomocne opinie.

Pozdrawiam!


Tytuł: Odp: Problem z parametrami wody
Wiadomość wysłana przez: Thedevil Listopad 23, 2010, 23:01:58
Ja tam jak rzuciłem okiem to martwiłbym się tylko pH 8,5 chociaż oczywiście zależy to od obsady ;)
NO3 załatwisz samymi podmianami, ale wydaje mi się, że nie popatrzyłeś na jednostki czy są takie same porównując wyniki z Wodociągów i wyniki wody z akwarium.
Aby walczyć z NO3 potrzeba dużo roślin i nie przerybione akwarium. Jeśli masz taką zawartość NO3 faktycznie w kranie to bez problemu zbijesz podmianami. Sprawdź jeszcze raz wyniki bo nie chce mi się wierzyć, że masz tak czystą wodę w kranie :D NO3 nie pochodzi z tych nawozów co podałeś a nie w takiej ilości na pewno. Chyba, że wlałeś połowę butelki ;)

EDIT I :

Witajcie Moi Drodzy:D Dawno tutaj nie zaglądałem :D O0


Tytuł: Odp: Problem z parametrami wody
Wiadomość wysłana przez: Di_Stefano Listopad 24, 2010, 06:34:14
w Radomiu z tego co czytałem na forach jest jedna z lepszych kranówek w Polsce dla akwarystów, a otrzymane wyniki są z laboratorium więc chyba się tam nie pomylili  :)