Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Rośliny akwarystyczne => Wątek zaczęty przez: bohdan333 Marzec 28, 2010, 11:34:23



Tytuł: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: bohdan333 Marzec 28, 2010, 11:34:23
Szukam opini o nawozie z aukcji allegro http://allegro.pl/item960818521_nawoz_roslinny_aqua_tpn.html


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: czapka Marzec 28, 2010, 20:29:17
Ogólnie TPN i TPN+ są uważane za bardzo dobre. Jednak ten z allegro "jest zbliżony (ale nie identyczny)" więc cięzko cokolwiek powiedzieć bo nie wiadomo na ile zbliżony.
Jeżeli już idziesz w tym kierunku to tutaj też masz prawie TPN ale przynajmniej dokładnie wiesz czym i o ile się różni, wiedomo też że są użyte dobre chelaty http://allegro.pl/item965554453_nawoz_mikro_dla_twoich_roslin_ridian.html
trzeba tylko nieco inaczej rozrobić niż podaje sprzedawca.


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: bohdan333 Marzec 29, 2010, 15:59:57
Czy to, że ten nawoz z allegro zawiera takrze makro nie jest pójściem w dobrym kierunku.Jeśli chodzi o nawóz który mi podałeś to w jakiej proporcji najlepiej rozrobić i jak podawać.


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: Thedevil Marzec 29, 2010, 16:11:09
Czy to, że ten nawoz z allegro zawiera takrze makro nie jest pójściem w dobrym kierunku.Jeśli chodzi o nawóz który mi podałeś to w jakiej proporcji najlepiej rozrobić i jak podawać.

Pierwsze cztery składniki to MAKRO.. jeez


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: bohdan333 Marzec 29, 2010, 16:15:46
Głównie miałem na myśli potas,azot i fosfor


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: Thedevil Marzec 29, 2010, 17:13:23
No innych makro nie ma nie licząc S, czy C ;)
Fosfor to P
Potas to K
Azot to N

To są tzw. symbole chemiczne, które polski uczeń poznaje w podstawówce ;)


Tytuł: Odp: Opinia o tpn+
Wiadomość wysłana przez: czapka Marzec 29, 2010, 17:57:09
Czy to, że ten nawoz z allegro zawiera takrze makro nie jest pójściem w dobrym kierunku.Jeśli chodzi o nawóz który mi podałeś to w jakiej proporcji najlepiej rozrobić i jak podawać.

Jeżeli chodzi Azot i Fosfor to niekoniecznie. Możesz akurat mieć nadmiar.

Co do proporcji to:
TPN (TPN+ dodatkowo zawiera właśnie Azot, Fosfor i więcej Potasu)
Fe 0.07%
Mn 0.04%
Cu 0.006%
Zn 0.002%
B 0.004%
Mo 0.002%

25ml  Mikro i 500ml wody
Fe 0.07%
Mn 0.03%
Cu 0.005%
Zn 0.005%
B 0.01%
Mo 0.001%