Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Akwarystyczne pogaduszki => Wątek zaczęty przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 09:54:08



Tytuł: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 09:54:08
Na początek chciałem się przywitać, gdyż jestem nowy na forum a mam nadzieje zostać na dłużej z Wami.   :)

Chcę założyć akwarium 30L Posiadam już takowe. Nowiutkie z pokrywą ABS i żarówką 25W W akwarium będę chciał umieścić na pewno bojownika i paru towarzyszy. Myślę nad kiryskiem, glonojadem i neonami czerwonymi. I teraz chciałbym drodzy Forumowicze abyście doradzili mi od podstaw co muszę najpierw zrobić aby takie akwarium jak najbardziej cieszyło i było odpowiednie. Bardzo podobają mi się  podłoża przy użyciu piasku kwarcowego. Ogólnie chciałbym żeby moje akwarium było przejrzyste i jasne w środku. Nie mam pojęcia jakie rośliny i w jaki sposób posadzić przy mojej domniemanej obsadzie. Reasumując, proszę o pomoc w następujących kwestiach:

1. Jaka obsada? (bojownik bankowo)
2. Jak urządzić i sprawić żeby akwarium było odpowiednie od podstaw?
3. O co chodzi z dojrzewaniem akwarium? Proszę o podanie czasu jaki jest potrzebny do dojrzewania i ogólne zalecenia.
4. Jaka ilość poszczególnych rybek? (bojownik tylko jeden)
5. Jakie roślinki i w jakiej ilości?
6. Co to są testy i czy będą mi potrzebne?
7. Jaki osprzęt polecacie do takiego akwarium?
8. Jakie podłoże?

Wiem, że to dużo pytań ale proszę o rzetelne odpowiedzi. Zależy mi żeby akwarium było pociechą a nie męczarnią dla rybek. Z góry dziękuję za zainteresowanie moim tematem.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: emperor Marzec 18, 2010, 11:07:47
Proponuje coś takiego;

W google wpisac "podstawy akwarystki" lub "zakładanie akwarium"
Poszukać na forum interesujących Cię wątków( są takowe)
Na bardziej szczegółowe i trudniejsze pytania z przyjemnością odpowiem.


P.S. Kolego leń z Ciebie. Chcesz mieć podane wszystko jak na dłoni w jednym miejscu. Nie da sie tak. Akwarystyka to także cierpliwość. Tego życzę i pozdrawiam.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 11:34:44
Nie jestem leniem. Wiem co to wyszukiwarka forum i google. Chcę założyć swoje akwarium wraz z profesjonalną poradą. Od początku do końca. Myślałem, że założę nowy temat abym mógł na bieżąco wymieniać się spostrzeżeniami i zadawać pytania na temat nowego zbiornika. Jeżeli nie chcesz mi pomóc to ok. Jeżeli wątek jest uciążliwy lub w jakikolwiek sposób godzi w regulamin i zasady forum to proszę o jego usunięcie. Co do cierpliwości to mam jej sporo i dlatego nie podejmuje pochopnych decyzji, wiele już czytałem. Stworzyć akwarium od podstaw we współpracy z doświadczonymi akwarystami to coś złego? Zadałem konkretne pytania na które wielu na pewno zna odpowiedź ale prosiłem też o opinie szanownych Forumowiczów w tych kwestiach. Mogę oczywiście czytać o wszystkim z osobna i zakładać tysiąc tematów w każdym dziale ale to nie pozwoli mi uniknąć błędów jak w przypadku konkretnych porad dotyczących konkretnych założeń z mojej strony.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: emperor Marzec 18, 2010, 11:55:59
 Część odpowiedzi znajdziesz poniżej

http://www.akwarium.net.pl/forum/obsady/jakie-rybki-moga-przebywac-z-bojownikiem/
http://www.akwarium.net.pl/forum/obsady/jaka-obsada-do-30l/
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/(30l)-akwatronika/
http://www.akwarium.net.pl/forum/akwarystyczne-pogaduszki/pare-pytan-nowicjusza/

Błędów i taka się nie ustrzeżesz, chociaz z nasza pomoca powinno byc ich mniej.
Życze powodzenia w świecie akwarystki :)

P.S. Co do Twoich pytań. Pojawiają sie po raz tysięczny takie same,(patrz inne wątki).Nie miej żalu, że ktoś nie chce po raz kolejny odpowiadać na te same pytania.
Doskonale rozumiem że początkujący akwaryści z jakiegos źródła musza korzystać. Niemniej jednak podstawy akwarystki były wielkokrotnie poruszane na forum. Na stronach www  tez jest skarbnica wiedzy. My jako bardziej doświadczeni akwaryści służymy radą i pomoca. Odpowiemy na pytania, ale zrozum, że to o co pytasz to "abecadło akwarystki" które rozłożone było na czynniki pierwsze wiele razy(wystarczy poszukać). Ze swojej strony mogę uzypełnić Twoją wiedzę, nakierować, skorygować itd, ale o absolutne minimum wiedzy możesz sam sie postarac.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 12:25:30
Rozumiem. Nie pomyślałem o tym, że faktycznie większość z tych pytań powtarza się w kółko.  :-[ Dziękuję za linki do tematów. Biorę się do pracy. Chciałbym na bieżąco dzielić się moimi spostrzeżeniami i postępami w zakładaniu akwarium oraz korzystać z Waszych porad. Nie chciałbym też odkopywać starych tematów. Przydałby się wątek w którym mógłbym to robić.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 18, 2010, 12:30:10
Część odpowiedzi znajdziesz poniżej

[url]http://www.akwarium.net.pl/forum/obsady/jakie-rybki-moga-przebywac-z-bojownikiem/[/url]
[url]http://www.akwarium.net.pl/forum/obsady/jaka-obsada-do-30l/[/url]
[url]http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/(30l)-akwatronika/[/url]
[url]http://www.akwarium.net.pl/forum/akwarystyczne-pogaduszki/pare-pytan-nowicjusza/[/url]

Błędów i taka się nie ustrzeżesz, chociaz z nasza pomoca powinno byc ich mniej.
Życze powodzenia w świecie akwarystki :)

P.S. Co do Twoich pytań. Pojawiają sie po raz tysięczny takie same,(patrz inne wątki).Nie miej żalu, że ktoś nie chce po raz kolejny odpowiadać na te same pytania.
Doskonale rozumiem że początkujący akwaryści z jakiegos źródła musza korzystać. Niemniej jednak podstawy akwarystki były wielkokrotnie poruszane na forum. Na stronach www  tez jest skarbnica wiedzy. My jako bardziej doświadczeni akwaryści służymy radą i pomoca. Odpowiemy na pytania, ale zrozum, że to o co pytasz to "abecadło akwarystki" które rozłożone było na czynniki pierwsze wiele razy(wystarczy poszukać). Ze swojej strony mogę uzypełnić Twoją wiedzę, nakierować, skorygować itd, ale o absolutne minimum wiedzy możesz sam sie postarac.


Tu się zgadzam z kolegą emperor. Jestem przekonany, iż nic nie zastąpi wiedzy nawet tej teoretycznej. Podstawą do praktyki jest teoria. Wystarczy podziedzieć przez 30min. w odpowiednim dziale, po tym zadawaj pytania. Chętnie na nie odpowiemy.
           <papa>


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 12:46:36
No więc już jestem bogatszy w wiedzę troszkę. Teraz jestem ciekaw Waszego zdania. Czy do bojownika w takim akwarium w ogóle warto dokładać jakieś towarzystwo? czy Waszym zdaniem to za mały zbiornik, żeby się w to bawić i zostawić całą przestrzeń dla niego?


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 18, 2010, 12:54:00
Zdania są podzielone. Jak masz kasę możesz zrobić tak... kupić korzeń ale DUŻY. Obsadzić związać go mchem jawajskim :)
PCV o średnicy 5cm slikonem obsmarować rurkę(najlepiej elastyczną - można labirynty tworzyć) żwirkiem obsypać ścisnąć i jest git.
do tego kiryski pigmejki w ilości 8szt. lub krewetki :)


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: Female_Raziel Marzec 18, 2010, 12:59:39
IHMO nic nie dokladac, jak już to kilka krewetek albo slimaczki. Bojek o ciezkim charakterze moze robic niezle numery. Moze ciezko w to uwierzyc ale mi gupiki maniakalnie usilowaly zjesc kolorowy ogon bojka.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 13:10:51
Rozumiem. Z kasa nie ma problemu, wiec można kombinować. A co powiecie na glonojada np. niebieskiego? Wytrzyma temperaturę dla bojownika około 27 stopni? Krewetki odpadają, po prostu są dla mnie za mało interesujące.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: Hubikopter Marzec 18, 2010, 13:17:00
Zbrojnik niebieski?? On rośnie do 40 cm, więc odpada.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: emperor Marzec 18, 2010, 13:26:46
Skoro z kasą nie masz problemu proponowałbym wieksze akwarium. Wbrew pozorom jest " łatwiejsze" dla początkujących, przy 30L nie masz zbyt wielkiego pola manewru. W większym poza tym łatwiej utrzymac właściwą stabilizację. Zastanow się jeszcze nad bojownikiem. Bez niego masz większy wybór obsady(niewiele ale jednak  :))


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 14:05:05
Wszystko ładnie pięknie, ale postanowione. Bojek musi być i tylko takie akwarium na chwilę obecną. Dlatego proszę o jednoznaczna odpowiedź. Czy do tego bojka coś jeszcze wkładać czy samego go puścić i z głowy? Co powiecie na kiryska lub dwa skoro glonojad odpada? A może z 5 neonów czerwonych i finał?


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 18, 2010, 14:21:07
Wszystko ładnie pięknie, ale postanowione. Bojek musi być i tylko takie akwarium na chwilę obecną. Dlatego proszę o jednoznaczna odpowiedź. Czy do tego bojka coś jeszcze wkładać czy samego go puścić i z głowy? Co powiecie na kiryska lub dwa skoro glonojad odpada? A może z 5 neonów czerwonych i finał?

Czytaj co ktoś piesze, więc tak:
- bojek i stado microrazbor galaxy - idealnie są płochliwe więc nie ma co się bac o bajka a tak małe rybki mają gdzie uciec tylko pamiętaj o odpowiedniej roślinności do baniaczka  :D
- kirysków musi być 7szt to  i tak za mało, a skoromasz kasę to zainwestuj przy takiej obsadzie w dobry filtr zew. kubełek  :D
Pozdro.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: emperor Marzec 18, 2010, 14:21:15
kiryski a zwłaszcza neony to ryby stadne, więc siłą rzeczy odpadają


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 14:56:59
Wszystko ładnie pięknie, ale postanowione. Bojek musi być i tylko takie akwarium na chwilę obecną. Dlatego proszę o jednoznaczna odpowiedź. Czy do tego bojka coś jeszcze wkładać czy samego go puścić i z głowy? Co powiecie na kiryska lub dwa skoro glonojad odpada? A może z 5 neonów czerwonych i finał?

Czytaj co ktoś piesze, więc tak:
- bojek i stado microrazbor galaxy - idealnie są płochliwe więc nie ma co się bac o bajka a tak małe rybki mają gdzie uciec tylko pamiętaj o odpowiedniej roślinności do baniaczka  :D
- kirysków musi być 7szt to  i tak za mało, a skoromasz kasę to zainwestuj przy takiej obsadzie w dobry filtr zew. kubełek  :D
Pozdro.

Dobre, zakupie taki filtr. Co polecasz? Masz jakiś konkretny produkt na myśli? (mile widziany link z allegro) Kiryski pigmejki to fajny pomysł. Mówisz o microrazborach ale w jakiej konkretnie ilości? Czy rybki które proponujesz mają podobne wymogi do bojka?


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 18, 2010, 17:14:33
kiryski a zwłaszcza neony to ryby stadne, więc siłą rzeczy odpadają

Ja pisałem o jakiś neonkach??? :)  To chcesz mieć bojownika i 1szt innego gatunku? Bo chyba Cię nie zrozumiałem???


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW
Wiadomość wysłana przez: emperor Marzec 18, 2010, 19:28:33
Mój post odnosił sie do dextera który myslał o 5 neonach czerwonych. Faktycznie nie zrozumieliśmy się ;D


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 18, 2010, 23:26:44
Dobra. Juz mowie o co chodzi. Akwarium nie jest za duze i nie wiem kompletnie co i w jakiej ilosci dolozyc bojownikowi. Czekam na Wasze propozycje w tej kwestii. Poza krewetkami. Tak jak juz pisalem bojek bedzie bankowo. Mam nadzieje, ze teraz wiadomo o co chodzi :)


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 19, 2010, 06:09:24
8szt galaxy wystarczy max urośnie do 3cm ale to przy super odrzywianiu. Masz tu link:

http://www.akwarium.net.pl/forum/ryby-akwariowe/microrasbora-galaxy-co-i-jak/15/

i jeszcze jeden:

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=36&p=135913

mało?:

http://dfa.net.pl/viewtopic.php?f=37&t=106

no i filmik  :D



http://www.youtube.com/watch?v=4kC0pN7A3jM

http://www.youtube.com/watch#!v=wLQZiKbz61Q&feature=related

Zobacz jak wygląda akwarium 15l można robić cuda w tym Twych 30l. Tylko czytać, czytać i pytać... ;)

GORĄCO POLECAM :D


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 19, 2010, 08:19:54
HA!  :D

No i o taką odpowiedź mi chodziło. Będzie akwarium jak marzenie! Galaxy to ładne rybki, podobają mi się. Będą pasowały do bojka. Zabieram się do pracy i postaram się wstawiać zdjęcia na bieżąco jak mi idzie :) Oczywiście w odpowiednim dziale.  O0

P.S. Była mowa o zewnętrznym filtrze, czy mógłby ktoś wstawić link z jakimś konkretnym produktem? Najlepiej z allegro.


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 19, 2010, 10:02:09
tu jest kaskada:

http://www.allegro.pl/item955892297_filtr_zewnetrzny_h_300_300_l_h_do_akwarium.html

Polecam:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/eheim-classic-2213-p-4044.html

lub:

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?langId=-1&storeId=10001&catalogId=10001&productId=13795

sam mam taki w 45l i jest git zawsze możesz dokupić deszczownicę :)))


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: DeXteR Marzec 19, 2010, 14:59:59
A gdyby tak do tego bojownika zapodać 3 sztuki kirysków pand? Co Wy na to? Taki skład: jeden bojownik i te trzy kiryski pandy. Zamiast Galaxy.   :P


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 21, 2010, 13:10:50
A gdyby tak do tego bojownika zapodać 3 sztuki kirysków pand? Co Wy na to? Taki skład: jeden bojownik i te trzy kiryski pandy. Zamiast Galaxy.   :P

Nie ma problemu z kiryskami ale w 45l i miej se nawet ich 8szt. :D


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: My Sensi Marzec 21, 2010, 15:34:08
A gdyby tak do tego bojownika zapodać 3 sztuki kirysków pand? Co Wy na to? Taki skład: jeden bojownik i te trzy kiryski pandy. Zamiast Galaxy.   :P

Nie ma problemu z kiryskami ale w 45l i miej se nawet ich 8szt. :D
Chyba pigmejków i to max 6szt
nie pisz bzdur!


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: djdzej555 Marzec 24, 2010, 06:27:45
My Sensi - Ty śledź cały wątek. Wiem, że to dużo ale przy odpowiednim filtrze może być ;)


Tytuł: Odp: Akwarium 30L z bojownikiem i inną obsadą - jak założyć? POMÓŻCIE OD PODSTAW!
Wiadomość wysłana przez: My Sensi Marzec 31, 2010, 16:27:20
My Sensi - Ty śledź cały wątek. Wiem, że to dużo ale przy odpowiednim filtrze może być ;)
Nic nie wiesz jak chcesz wpuścić kiryski do 30l
W tym litrażu sam bojek bez niczego! Ewentualnie ślimaki i krewetki