Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Woda => Wątek zaczęty przez: Kristofer Lipiec 03, 2007, 16:27:17



Tytuł: Regeneracja kationitu
Wiadomość wysłana przez: Kristofer Lipiec 03, 2007, 16:27:17
Pytanie:

Na woreczkacz do obniżania TWW z Zooleku napisano, że regeneracja w roztworze kwasu solnego powinna trwać ok. godziny.
Niestety przysnąłem sobie wczoraj i zamiast po godzinie wyjąłem woreczki z roztworu po jakiś 10 h.
Czy mogę użyć teraz tych woreczków?


Tytuł: Odp: Regeneracja kationitu
Wiadomość wysłana przez: wiedzmin22 Lipiec 03, 2007, 16:57:03
heh raczej są do wyrzucenia. po takim czasie żywica ci się napewno w pewnym stopniu zniszczyła pod wpływem kwasu. pozdro!

ps to oczywiście możesz sprawdzic testem na twardośc. jeżeli kationit ma problemy z obniżeniem twardości to lipa.


Tytuł: Odp: Regeneracja kationitu
Wiadomość wysłana przez: krzem Lipiec 30, 2007, 04:43:03
myśle, że w tym wypadku kationitowi nic sie nie stało..

jeśli do regeneracji używa sie kwasu 4-5% (jak to jest np w praktyce przemysłowej) to jest on dosc reakytwny dla grup jonowymiennych ...ale nie dość by naruszyć chemoodporną strukturę żywicy  ;)

dłuższe przetrzymywanie w kwasie było tylko stratą czasu..