Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Filtr denny tloczacy "Kafarski Concept" made by Oswald
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
Autor Wątek: Filtr denny tloczacy "Kafarski Concept" made by Oswald  (Przeczytany 107308 razy)
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« : Luty 16, 2007, 00:25:11 »

Witam!
Caly czas planuje zrobienie mojego 400L baniaka marzen. Jednak aby do tego doszlo musze zadbac o pewna "infrastrukture", a to moze potrwac.... Z niecierpliwosci postanowilem kupic mniejszy baniaczek (bo i tak potrzebuje "izolatke" i cos do "podhodowli" roslinek) i przetestowac moje zdolnosci DIY. Doszedl 63litrowy postokat i musialem wyprobowac patent Kafarskiego na podzwirowy filtr tloczacy.

Podstawe stanowi plastikowa rurka do instalacji grzewczych o sredn. 1/2 cala. 3 metry za ok. 5 zeta w Obi, do tego 4 L-katowniki i 5 T-ownikow (4 + 1 do rurki wlotowej). Polecam tez 1 zlaczke prosta na rure wlotowa. Ja o tym nie pomyslalem, ale po instalacji stwierdzilem ze to byl moj jedyny blad w koncepcie - bo: jesli zmieniamy pompe itp moze powstac potrzeba skrocenia rurki wlotowej. I aby ja skrocic trzeba ja wyjac - czyli odlaczyc od calego systemu i dobrze by bylo jakby to zlaacze bylo ponad zwirem aby zwir nie wlecial do systemu rurek, kiedy ta rurke odczepiamy.

Koszt wszystkich rurek i x-ownikow wynosi ok 22,- PLN w Obi.

Do montazu nie potrzeba zadnego kleju, bo rurki wchodza na wtyk - a o nieszczelnosci nie trzeba sie martwic - bo wszysko jest pod woda.

Tak to wyglada:


Dziurki sa nawiercane pod katem 45° do dna akwa w kiernukach pd/wschod i pd/zachod aby woda szla w dol i na strony.:




Sytem rur oblozylwm zwyklym keramzytem z Castoramy (1 Worek chyba z 7l za 5,50 PLN):


Na to przyszla warstwa 2 x 4 litry Filtus Floran zmieszane z 2 x 2 litry zwirku kwarcowego 3-5 mm:


Jako naped uzylem poczatkowo pompy Circulator 650 AquaEl (ok. 35,- PLN) z komora do zmiany kierunku przeplywu. Po testach stwierdzilem jednak ze:
a) pompa zaslaba - choc na swoj rozmiar niezla
b) komora zwrotna zmniejsza wydajnosc/moc na ok 1/3

wiec dokupilem Aquael TurboFilter 1100 (70,- PLN)  i wzialem glowice jako naped filtra dennego a pojemnik na wklady podlaczylem do 650ki, ktora jest dodatkowo aby ruszac tafla wody itp.
Motor 1100 podlaczylem wylotem prosto do rurki wlotowej filtra dennego bez zadnej komory zwrotnej. Tak jest najlepiej a na prefiltr mozna zlozyc gabke ale uzylem kawalka ponczochy bo gabki sa takie wielkie i brzydkie.

Akwa wyglada narazie tak (i czeka na roslinki z Allegro):
Ale jest to imho jednak duzo elektryki na takie male akwa. W moim baniaku marzen zastosuje zdecydowanie pompe zewnetrzna i filtr zewnetrzny i jak sie da ogrzewanie zewnetrzne.

Z lewej jest Circulator 650 z pojemnikiem od Turbo1100 a z prawej glowica od Turbo1100 zamontowana poziomo. Wlot z ponczocha jest poziomo i pokazuje na lewo.

Obserwacje:
Takie dno nie stawia prawie wcale oporu przeplywowi wody. Widze, ze ponczocha na prefiltrze jest prawie wessana do szczelin wlotu. Doprowadzenie wody jest z tylu po prawej a ja zauwazylem przy przedniej szybie po lewej stronie na samym dnie miedzy kamykami keramzytu energiczny ruch drobinek podloza, takze widac, ze woda jest tloczona dosyc rownomiernie nawet w najbardziej odleglo od wlotu miejsca.

Patent moim zdaniem super. Gratulacje i dzieki dla Kafarskiego za patent. Teraz zobacze, jak to dziala z roslinkami...

PS: Pokrywa jest tez DIY z karnisza (19,- PLN) i zawiera 3 zarowki energooszczedne 2x24W + 1x18W = 66Watt na 63 Litry  Grin (3 x 11,- PLN)   Grin Grin Grin
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2007, 10:07:54 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
kafarski
Gość
« Odpowiedz #1 : Luty 16, 2007, 10:07:06 »

plagiat  Wink.
''Kafarski Concept''  Shocked
mam nadzieję że ci się będzie dobrze sprawować, przynajmniej tak dobrze jak u mnie.
obawiam się jednak że ten keramzyt zostanie wypchnięty na wierzch z czasem - jest lżejszy i grubszy od żwirku.
podłączyłem teraz u siebie mocniejszą pompę i zauważyłem w ciągu tego miesiąca że syfki zbierają się w warstwie 1-2 cm pod górną powierzchnią dna, tzn nie opada całkiem na dno i tak zostaje. na razie nie odmulam - zobaczę co z tego wyniknie.
ogrzewanie zamontowałbym na twoim miejscu także wewnętrzne- masz oszczędność na prądzie (traktat z Kyoto  Wink) bo woda ochładza się w kablach na zewnątrz. w takim rozwiązaniu grzałkę można by było nawet położyć poziomo w dnie nad jedną taką rurką. lepiej z termostatem na zewnątrz.
uruchamiam teraz 200 litrów z takim ''kafarski concept'' z bielutkim piaskiem kwarcowym - trochę na przekór sobie ale z pożytkiem dla ''kopaczy''.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2007, 10:19:24 wysłane przez kafarski » Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 16, 2007, 10:21:06 »

plagiat  Wink.


Plagiat to by byl, jakbym to sprzedawal jako wlasny pomysl  Smiley

Co sadzisz o podlozu? Ten Floran wyglada jak rozne potluczone rodzaje materialow "keramzytopodobnych" - chyba nic szczegolnego. Nie jest tez drogi - 4 litry za 11 zeta.

Ta lekkosc jednak denerwuje - lekki ruch reka w akwa i dno ma inny ksztalt albo krater jak po bombie. Mysle ze w przyszlosci uzyje jednak zwiru kwarcowego i domieszam tylko troche jakiegos terralitu czy czegos takiego. Ale fajny kolorek ma ten Floran - taki roznokolorowy, zlewajacy sie na kawe z mlekiem.

PS - ale chyba troche udoskonalilem twoj patent robiac dziurki w dol - ty masz chyba wszystkie w gore. Myslalem aby zrobic kilka dziurek do gory, gdybym uzywal CO2, ale mysle ze nawet jakby co to CO2 wyjdzie z woda przez te dolne otworki albo sie rozpusci.

PS2 - ogolnie fajna rzecz - filr biologiczny o pojemnosci ok 15 litrow - nie wspominajac juz innych zalet. Jeszcze raz dzieki za inspiracje!  papa



Co do ogrzewania to myslalem o kablach grzewczych ( http://www.zoo-sklep.pl/index.php?d=katalog&k_id=43)  i jamims termostabie ale jeszcze nie do tego akwa. Tu mialo byc wszystko jak najtansze.

Na dennerle.de wyczyalem, ze tam robia tak, ze maja ogrzewanie 50W w dnie (kable) np w baniaku 300L , ktore dziala tylko w dzien, bo niby dno w naturze nagrzewa sie w dzien a w nocy chlodnieje. Ale dodatkowo maja normalne grzalki dzialajace 24h
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2007, 10:38:40 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
kafarski
Gość
« Odpowiedz #3 : Luty 16, 2007, 10:38:22 »

floran ma bardzo ładny kolorek - mi się przynajmniej też podoba.zobacz czy za miesiąc dwa nie będzie ci wypychał keramzytu na wierzch , może lepiej będzie wsypać sam floran?
co do ''dziurek'' u mnie to mam tylko jeden rząd i też sa skierowane do dołu- inaczej CO2 uciekałby natychmiast do góry zamiast właśnie rozpuszczać się w rurkach. no i te rurki z dziurami  można zawsze przekręcić ręką jeśli ktoś ma takie życzenia- rurki nie są sklejone z kolankami.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #4 : Luty 16, 2007, 10:46:46 »

Na wypływające podłoże jest sposób: przykrywasz warstwę tego podłoża siatką plastikową jak na komary i dociążasz kamieniami albo na przyssawki do dna. Na to żwirek i nic nie wypłynie a roślinki bez problemów się w tym ukorzenią przerastając korzonkami siatkę.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 16, 2007, 11:25:46 »

Na wypływające podłoże jest sposób: przykrywasz warstwę tego podłoża siatką plastikową jak na komary

Tez o czyms takim myslalem, ale wyobraz sobie, ze chcesz przsadzic po czasie jakas roslinke o 5 cm i wyciagasz ja razem z siatka...  Undecided
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 20, 2007, 13:32:19 »

Chcialem tylko dopisac, ze kupilem zestaw roslinek z Allegro i zamontowalem bimbrownie do filtra "KC". Wynik jest poprostu fenomenalny. Wprawdzie w ciagu 2 dni przednia szyba zamienila sie prawie w zielone futro  Undecided ale rosliny babelkuja jak szalone i rosna na oczach. (glony sa tylko na szybie) W tym akwa mam 1,05 W/L z 4 godz. przerwa w poludnie (5-4-5) i dopiero teraz przeczytalem, ze powinienem dodawac macro.

Ale po to zalozylem to akwa, aby eksperymentowac i sie uczyc przed zalozeniem mojego "zbiornika marzen".

W kazdym razie jest to dla mnie niesamowity spektakl natury...  Shocked Shocked Shocked

...i prawie cale co2 znika w dnie - czasem sie troche skumuluje i wylatuje tu i owdzie, ale ogolnie genialny patent!!!
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
MALY05
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 496



« Odpowiedz #7 : Luty 20, 2007, 13:37:14 »

Daj może jakaś fotke jak się prezentuje zbiornik  z tymi nowymi roslinkami Grin
Zapisane

[45] [15] [4]
adi3641
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147



« Odpowiedz #8 : Luty 20, 2007, 14:47:21 »

Witam.
Ja zakupiłem filtr podżwirowy na allegro i również z nim eksperymentuję.
Najpierw tłoczył wodę a teraz zasysa i sam nie wiem co jest lepsze ale to tak na marginesie.
Wasz patent jest niezły. A może na rurki dać siatkę plastikową a następnie żwirek?? wtedy woda może krążyć pod całym dnem.
Pozdrawiam adi.
Zapisane

GG 11590574
Pozdrawiam adi.
Mój sklep aqwa: "ZEBRA", ul.Sienkiewicza 7, OPOLE.
Glony: http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/algae.html
Baza roślin: http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/lacinskiwykaz.html#8
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 20, 2007, 14:55:46 »

Dlatego dalem Keramzyt na dno. Jest dosc gruby (sr. od 1-2cm) i woda wlasnie krazy miedzy tymi kamulkami a dodatkowo jest to super podloze dla bakterii - czyli dodatkowy filtr biologiczny. Tez myslalem o jakiejs siatce, ale to jest zupelnie niepotrzebne. Gestosc rurek, otworow i ten keramzyt powoduja, ze woda jest b. rownomiernie rozprowadzana po calym dnie. W kerazycie moga sie tez ukorzeniac troche rosliny - raczej przyczepiac, a z siatka bedzie problematycznie z korzeniami...

PS
na poczatku tez myslalem, ze ssacy filtr ma wiecej sensu, ale chyba ogolnie rzecz biorac, filtr ssacy wysysa wszysko z gleby a tloczacy tloczy do niej nawozy i CO2. Pozatym ssacy wciaga zwirek i moze sie z czasem troche pozatykac, a tloczacy nie ma w zasadzie mozliwosci sie zapchac.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2007, 14:58:34 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
adi3641
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147



« Odpowiedz #10 : Luty 20, 2007, 16:12:40 »

Tu przyznam Ci rację co do zasysania ponieważ pod żwirem zaczyna pojawiać mi się brązowy glon przy szybach a wcześniej go nie było. U mnie nie zatka się nic ponieważ na dnie zamiast rurek mam kratownicę i do niej jest podłączony komin i rura od filtra.
Więc raczej powrócę do tłoczenia wody.
Zapisane

GG 11590574
Pozdrawiam adi.
Mój sklep aqwa: "ZEBRA", ul.Sienkiewicza 7, OPOLE.
Glony: http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/algae.html
Baza roślin: http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/lacinskiwykaz.html#8
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 21, 2007, 09:21:03 »

Tez o czyms takim myslalem, ale wyobraz sobie, ze chcesz przsadzic po czasie jakas roslinke o 5 cm i wyciagasz ja razem z siatka...  Undecided

Dlatego przyczepiasz siatkę przyssawkami albo obciążasz dużymi kamieniami. Ta siatka jest dość sztywna a korzenie po prostu odcinasz nożykiem od siatki. Grube korzenie tam nie przelezą więc nie jest taki straszny problem to wyciągnąć.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
kafarski
Gość
« Odpowiedz #12 : Luty 21, 2007, 09:26:49 »

zapewniam cię że jest. wyciągałem amazonkę przy przeprowadzce i korzenie rosły na połowie dna akwarium -tak z 50 na 50 cm. gdyby tam była siatka pod spodem to bym wyciągnął taki dywanik. korzenie potrafią przerosnąć nawet styropian. do tego odcięte tak korzenie będą gniły a w mniejszych zbiornikach to może być problem.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #13 : Luty 21, 2007, 10:19:50 »

Wiem jak amazonka potrafi sie rozrosnąć - widziałam to też u siebie  Cheesy Jak masz dobre podłoże pod tą siatką to nie powinno być problemów z gnijącymi resztkami korzeni. Kolega założył eksperymentalny zbiornik z ziemią ogrodową jako biopodłożem, na to kilka innych warstwowo poukładanych składników, na to siatka i żwirek i roślinki rosną. Wszystko jest kwestią dobrego, dojrzałego podłoża pod siatką.

Ofc filtra tłoczącego w takie podłoże z ziemią czy gliną bym nie wsadzała Grin
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2007, 10:27:43 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #14 : Luty 21, 2007, 10:34:25 »

Daj może jakaś fotke jak się prezentuje zbiornik  z tymi nowymi roslinkami Grin


To dopiero posadzone odnozki. Z tylu hoduje trawniki z mchu (jawa albo tajwan) na kafelkach (eksperyment  Cheesy). Na srodku moja "Mbuna" z anubiasow i korzenia ( http://www.dennerle.de/UWL_Mbuna_Waeldchen.htm )


Tu babelkujaca wglebka i mech (nie wiem jaki - moze Erectus - ma b. rzadkie listki i rosnie prosto do gory)
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2007, 10:39:29 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
 
Skocz do: