Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Co to jest KATIONIT???  (Przeczytany 8963 razy)
Ziomal Kamil
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« : Marzec 20, 2006, 12:24:30 »

Co to jest kationit? Słyszałem, że to obniża pH i twardość wody. Gdzie to kupić i ile kosztuje?
Pozdr.
Zapisane

126L
neonki czerwone
kiryski
kiryśnik
zbrojniki
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #1 : Marzec 20, 2006, 14:04:10 »

jakby to powiedziec kationit to nic inego jak kwas zamkniety w kulce Smiley ta kulko to odpowiedniego rodzaju żywica syntettyczna posiadająca reszte kwasową. Dziła tak jak kewas z tym że nie przmieszcza się bo jest ciałem stalym a nie cieczą. Dziła na zasadzie takiej że wyłapuje z wody kationy - znaczy związki naładowane  dodatnio .Np Ca 2+ i tworzy z nimi trwałe kompleksy. (zuzywa się ) aby go regenerowac wystarczy przepłukać go mocniejszym kawasem niz on sam ,pamietając żebt nie zozpuścić żywicy. Wszelie info jak to robic powinien pisac prodyucent. Wadą takiego yurzędzenia jest to że pwoda choć zmiękczona po jego opuszczeni jest kwaśna. Stąd jest też anionit p przejściu przez który woda powinna być około ph około7 (zawsze mniej gdyż miekka woda silnie wiąże co2 z powietrza przez co sie zakwasza ph okolo6.)
więcej informacji znajdziesz w dziale zrób to sam temat wklejonu na stałę. więc nie będze problemu. Kupować to to najlepiej na allegro. Pozdr.
Zapisane

112,25
Ziomal Kamil
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #2 : Marzec 20, 2006, 21:39:18 »

Oki. Dzięki. Ale mam problem. Nie zamieżam raczej robić takiego użądzenia. Czy mółbym wsypać kationit do filtra. Mam taką możliwość, ponieważ mam filtr Tera EX700 i jest tam miejsce na dodatkowy wkład zamiast zwykłej gąbki. Czy można tak zrobić, ile wszypać na 126L i czy możliwe jest obniżenie ph z 7.6 do 6.5 oraz gH z 18 do 6 ?? ? ?
POMOCY  Cheesy
pozdro
Zapisane

126L
neonki czerwone
kiryski
kiryśnik
zbrojniki
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #3 : Marzec 20, 2006, 22:46:09 »

Cytuj
Czy można tak zrobić, ile wszypać na 126L i czy możliwe jest obniżenie ph z 7.6 do 6.5 oraz gH z 18 do 6 ?? ? ?

Nie mozna tak zrobić z kilku wzgledów, tym sposobem zbyt szybko obniżysz parametry wody co odbije się na zdrowiu (lub życiu) ryb, nie można kontrolować paramatrów wody, żywica ma ograniczone zdolności jonowowymienne - na poczatku parametry są zmieniane szybko, nastepnie coraz wolniej aż do całkowitego zużycia. Ciągłe uzywanie żywicy spowoduje spadek twardości do zera a to również nie jest wskazane. Węglanówka powinna mieć przynajmnej 4-6`n, ogólna mniej więcej tyle samo ew. do 12`n.
Zapisane


385 l - dyskowce
Ziomal Kamil
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #4 : Marzec 21, 2006, 11:27:30 »

Czyli jak mogę obniżyć ph i twardość? Kationitem? CO2? Jeżeli kationitem to jak?
Zapisane

126L
neonki czerwone
kiryski
kiryśnik
zbrojniki
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #5 : Marzec 21, 2006, 12:53:46 »

Przeglądnij dział Woda i Zrób to sam o zmianach parametrów wody jest dużo wątków, nie ma sensu powtarzania wszystkiego od początku.
Zapisane


385 l - dyskowce
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: