Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Jak zwiekszyć TWW + mętna woda
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zwiekszyć TWW + mętna woda  (Przeczytany 6228 razy)
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« : Lipiec 15, 2005, 23:18:29 »

Witam wszystkich.
Posiadam zbiornik 126l, dobrze oświetlony (4x18W), średnio obsadzony roślinami, w dużej czesci przez moczarkę. Nawożę CO2. Trochę przerybiony, ale to w miarę szybko opanuje. Zbiornik świeży, ma około miesiąca.
Dotychczas moje pomiary ograniczały się do pomiaru pH i TWO. Ostatnio zakupiłem test TWW, bo zaniepokoiło mnie ciągłe utrzymywanie się mentnej wody. Dodam, że test TWW mam Sery. Po pierwszej kropli odczyn był już zielony, a po drugiej zółty. Czyli wynik pomiaru w granicach 1 - 2. Pozostałe parametry to pH = 6 i TWO = 8.
Woda do podmian (kranówa) TWO = 6 i TWW = 4.

Mam więc pare pytań:
Jak zapanować nad TWW? Może dodać trochę muszelek, które będą uwalniać węglanwapnia do wody?
Czy to prawda, że moczarka potrafi znacząco obniżać TWW?
Czy zaniżony TWW może być przyczyną zmętnienia wody (białej wody)?
Zmętnienie takie, że ledwo widać drugi bok patrząc z boku. 80cm Sad

Dziwne, wszyscy chcą TWW oniżać, a ja mam odwrotnie. Wink
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #1 : Lipiec 16, 2005, 00:19:55 »

Cytuj
Dziwne, wszyscy chcą TWW oniżać, a ja mam odwrotnie


No nie wszyscy, ostatnio też musiałem podwyższać bo mi spadła do 0,5`n.
Niska TWW nie jest przyczyną zmętnienia, prawdopodobnie zbiornik jest jeszcze w fazie dojrzewania, pozostaje tylko czekać i obserwować. Twardość należałoby jednak podnieść, przy obecnej wartości mogą występować duże wachania pH. Mozesz to zrobić na kilka sposobów np umieszczając kamienie z wapienia, marmuru lub żwir z ich zawartością, żwir koralowy, muszle, dodanie wodorowęglanu sodu NaHCO3 (soda oczyszczna - ta do pieczenia - tylko ostrożnie nie za dużo ).

Cytuj
Czy to prawda, że moczarka potrafi znacząco obniżać TWW?


Czy znacząco trudno powiedzieć, ale napewno tak i nie tylko moczarka, ale i inne rośliny które są w stanie wykorzystać jony węglanowe.
Zapisane


385 l - dyskowce
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #2 : Lipiec 17, 2005, 09:33:04 »

Na początek umieściłem muszelki na wylocie filtra kaskadowego AquaClear 200. Zobaczymy jak to wpłynie na TWW. Dodatkowo podmieniam dziennie 8-10l wody.

Niestety zmętnienie powiększa się. Sad Co polecacie w takim przypadku? Bardziej napowietrzać, mniejsze oświetlenie? Zredukowałem ilość pokarmu dawanego rybom, bo podobno to pomaga w takim wypadku.
Zapisane
Erem
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


« Odpowiedz #3 : Lipiec 17, 2005, 19:22:30 »

A może to są jakieś glony? Czy na szybach pojawiają się jakieś szlam? Moze za szybko wpuściłeś ryby (akwa jeszcze nie dojrzało). Zmniejsz dawkę pokarmu (chwilowa dieta). Są setki możliwości.
Pozdrawiam
Zapisane

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"-kłucił bym się.
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #4 : Lipiec 17, 2005, 19:58:57 »

Szyby w normie, nie widać jakiegoś glona.
Myślę, że podstawowym problemem jest przerybienie. W sumie to zmętnienie znacznie zwiększyło się po tym jak przygarnąłem 6 skalarów. Ale nie mogłem odwmówić.  :roll:
http://akwarium.prx.pl/forum/viewtopic.php?t=4016&highlight=
Wiem, że piorytetem jest zmniejszenie ilości ryb. Aktualnie jest:
30 mieczyków (nie dorosłe - około 2cm)
17 neonek
6 skalarów (3 małe i 3 duże)
5 kosiarek
5 glonojadów (2 dorosłe i 3 maleństwa)
a to stanowczo za dużo jak na 126litrów.
Napewno liczbę mieczyków zmniejszę do 10 i może zostawie 3 mniejsze skalary
Cytuj
Moze za szybko wpuściłeś ryby (akwa jeszcze nie dojrzało).

Ryby były wpuszczone po około tygodniu od założenia zbiornika, niecała połowa wody pochodziła z poprzedniego 60litrowego akwarium.
Zapisane
Erem
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


« Odpowiedz #5 : Lipiec 17, 2005, 20:14:03 »

Moim zdaniem głównym broblemem jest tu przerybienie. Do puki nie zmniejszysz ilości ryb to woda będzie mętna- taka jest moja opinia nie wim jak inni.
Pozdrawiam
PS: Prosty przykład z życia. Mój dziadek ma staw, jak wpuścił kilka karpi woda była wręcz  przezroczysta ale jak wpuścił reszte ryb to woda zrobiłą się mętna i nic nie było widać. Nie wiem czy to jest dobry przykład ale żeczywisty.
PSS: Może masz za słąbą filtracje, na taką ilość ryb dołożył bym na pewien czas jeśli to możliwe jakiś dodatkowy filtr.
Zapisane

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"-kłucił bym się.
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #6 : Lipiec 17, 2005, 20:22:07 »

Aktualna filtracja to AquaClear 200 włączony na maxa i wewnętrzny FAT-mini.

Aktualnie zwiększyłem częstotliwośc podmian, dziennie 15l intensywnie napowietrzam. Może zmniejszyć oświetlenie na czas, zanim wszystko wróci do normy?
Zapisane
Erem
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


« Odpowiedz #7 : Lipiec 17, 2005, 20:32:14 »

Nie wymieniaj tak często wody! Jest to duży błąd ponieważ destabilizujesz sytuacje w akwarium. Wody nie można częściej wymieniać niż co 3 dni ponieważ ryby i rośliny są narażone na częstrze zmiany środowiska a co gorsze bakterie które tworzą się aby zrobić w akwa z tą mgłą porządek są co chwile zakłucane przez częstą podmiane wody. Żebyś wymieniał co godzine to nic nie źdiałeż przy takiej ilości ryb ale jak oddasz komuś kilka to wszystko się ustabilizuje.

Pozdrawiam.
Zapisane

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"-kłucił bym się.
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #8 : Lipiec 18, 2005, 14:24:26 »

Znajomy pożyczł mi sterylizator UV. Jak myślicie, czy to może pomóc w oczyszczeniu wody, czy więcej krzywdy zrobi. Aktualnie woda jest nadal biała.
Ktoś ma doświadczenie z tego typu sprzętem?
Zapisane
kafarski
Gość
« Odpowiedz #9 : Lipiec 18, 2005, 15:32:45 »

sterylizator to dobry pomysl bo zielenina zdechnie tylko musisz to potem wyzbierac. i nie uzywaj go za duzo bo niszczy chelatory w wodzie.widzialem te zdjecie akwa na innym poscie -strazsnie zielone :cry: Wylot filtra umiesc na wlocie do filtra UV zeby nie zabijalo ci mikroflory przed filtrem.
pozdrowienia z wakacji
Zapisane
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #10 : Lipiec 20, 2005, 21:22:18 »

Po trzech 6godzinych naświetlaniach jest poprawa. Widzę drugi koniec akwarium patrząc z boku Wink. Ale nadal utrzymuje się mgła. Myslę, że to tylko kwestia czasu.
Podobno UV niszczy związki żelaza zawarte w wodzie, jak po takim naświetleniu przywrócić ich równowagę?
Zapisane
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #11 : Lipiec 21, 2005, 18:00:30 »

Zaprzestaje naświetlania UV, nie ma co szaleć, bo woda pozbawiona bedzie całkowicie mikroorganizmów. Jest jeszcze delkatna mgiełka, ale to już zostawie, niech sam wróci do równowagi.
Jak już wcześniej pisałem UV-C niszczy związki żelaza. Co sądzicie o Tetra PlantaMin, nawóz żelazowy. Czy przy pomocy tego doprowadzić do równowagi związki żelaza? Tylko muszę jeszcze jakiś test kupić, aby sprawidzić zawartość Fe w wodzie.
Wracając do TWW jest już na poziomie 4. Smiley
W sprawie przerybienia podjąłem kroki, aby zmniejszyć obasdę mieczyków do 10szt. Nadal czekam na osobę która przygarnie skalary.
http://akwarium.prx.pl/forum/viewtopic.php?t=4016&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #12 : Lipiec 22, 2005, 00:23:59 »

Cytuj
Zaprzestaje naświetlania UV, nie ma co szaleć...

Bez przesady, nie ma takiej możliwości (chyba że akwa jest sterylne i bardzo duża moc UV), IMO w tej sytuacji błędem stosowanie "przerywane", bez obaw mogłeś stosować ciągle do uzyskania krystalicznie czystej wody.
Cytuj
Jak już wcześniej pisałem UV-C niszczy związki żelaza

Nie związki tylko rozkłada chealty (nie tylko żelaza), przez co Fe szybko staje sie niedostępne dla roślin.
Stosowałem kiedyś nawozy Tetry ale cena/wydajność jest kiepska a i efekty takie sobie, polecam np PGC, tani wydajny i dobry. Na początek proponuję nawożenie kopletnym nawozem, samo Fe możesz narazie sobie podarować, tak samo jak i test, jego dokładność pozostawia dużo do życzenia, najlepszym wskaźnikiem bedą rośliny.
Zapisane


385 l - dyskowce
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #13 : Lipiec 22, 2005, 21:09:33 »

Dziś woda kryształ. Nigdy takiej nie miałem jeszcze. Smiley Teraz tylko to utrzymać.  :roll: Nie będzie to proste, ale spróbuje. Może macie jakieś sugestie, na co zwrócić uwagę.
Zapisane
eBonifacy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119


« Odpowiedz #14 : Sierpień 12, 2005, 17:46:33 »

Sytuacja zaczyna wracać do równowagi z przed sterylizacji UV, znów woda staje się mętna. Sad
Zstanawiem się czy m to może być spowodowane. Może to już czas na restart zbiornika? Możliwe wtedy uda się zapanować nad tym.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: