Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Rataj - czy ktoś ma doświadczenia w bezpośrednim zakupie przez sieć.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Rataj - czy ktoś ma doświadczenia w bezpośrednim zakupie przez sieć.  (Przeczytany 6624 razy)
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« : Czerwiec 24, 2007, 16:41:46 »

Witam Wszystkich,

dużo czasu spędziłem na przeglądaniu oferty i cen roślin w internecie, zauważyłem, że czeska firma Rataj oferuje dość szeroką ofertę, po przystępnych cenach i zakup tam wydaje się w miarę łatwy. Czy ktoś z Was ma może doświadczenie z zakupami u Rataja? Chciałbym wiedzieć czy wszystko jest ok i czy rośliny docierają w dobrej kondycji? (tym bardziej, że po polskiej stronie Rataj kożysta z usług Poczty Polskiej).

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2007, 16:59:07 wysłane przez King » Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 24, 2007, 16:53:11 »

Myślę, że nie będzie problemów z przesyłką tylko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że większość tych roślin pochodzi z upraw emerysjnych czyli nadwodnych i muszą mieć bardzo dobre warunki do startu pod wodą w naszych akwariach.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 24, 2007, 18:33:00 »

Emi, ja wiem, że to uprawa emersyjna - widziałem załączoną na GSA prezentację z wizyty KSA u Rataja i szczerze mówiąc, to chyba nigdzie tam nie było uprawy submersyjnej, z resztą nic dziwnego, taka uprawa jest dużo bardziej skomplikowana, a tym samych znacznie kosztowniejsza, ale z drugiej strony: jaką masz pewność, czy to co kupujesz na Allegro, czy w Zoologu pochodzi z upraw podwodnych?, żadnej, w sklepach tylko ceny jak za podwodne, a potem się okazuje, że bez specjalnej pielęgnacji szlag w akwarium wszystko trafia. Podobnie na allegro: albo kupujesz zestawy, z których połowa roślin Cię nie interesuje, albo musisz wziąć udział w 15 aukcjach, z których towar dojeżdżał będzie przez 2 tygodnie, a u Rataja przynajmniej wszystko na raz, obsadzasz, dbasz i powinno być git.
Piszesz, żeby zapewnić roślinkom dobre warunki, ja napiszę jakie będą, Ty napisz czy uważasz je za dobre:
oświetlenie: 0,9 W na litr,
nawożenie: CO2 z butli ciśnieniowej (sterowanie kompem), dodakowo seria PG (Classic, Macro, Ferro+)
Ph: zbliżone do neutralnego: 6,9 - 7
twardość: KH 8, GH 9,
temperatura: 27 st. C

Roślinki plnuję mieć łatwe w uprawie i utrzymaniu: Nymphea, Lagarosiphon, Hygrophila, Echinodrus, Cladophora, Cryptocoryne, Egeria - różnych gatunków.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2007, 20:56:37 wysłane przez King » Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 24, 2007, 18:54:26 »

tutaj sęk nie w samych warunkach tyle co w stopniowym przygotowaniu rośliny do życia pod wodą. po prostu czas zalewania roślin rozłożyc w czasie np na miesiąc. i stopniowo je zalewac wodą.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2007, 18:55:35 wysłane przez Seboos » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 24, 2007, 19:24:04 »

King, bardzo dobrze, ze się orientujesz co i jak i wiesz jak zapewnić dobre warunki roślinom ale większość ludzi nie wie nawet co oznacza słowo "emersyjny" i wydaje mi się, że powinno się o takich rzeczach wspominać przy każdej okazji.

Co do zakupów na allegro i w zoologach to już dawno nie kupuję z tych źródeł, chyba, ze od sprawdzonych sprzedawców albo od znajomych.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 25, 2007, 20:55:50 »

Wiedżmin, nie przeczę na pewno masz rację, że pewność dobrej kondycji i pewność przetrwania roślin emersyjnych leży w stopniowym zalewaniu ich i stopniowej adaptacji do warunków podwodnych, ale wybacz nie wierzę i jakoś nie wyobrażam sobie by ktokolwiek (i nie znam nikogo takiego) kto by zakładając nowy zbiornik, w szczególności duży dokonywał tak ciężkiej ekwilibrystycznie sztuki jak stopniowe zalewanie zbiornika wodą. Już widzę siebie, jak do 600 l akwa przygotowuję podłoże i obsadzam je roślinami, po czym nalewam 100 litrów wody, której nie mogę ani właściwie nawozić, ani odpowiednio filtrować (no bo jak to robić w błotku przy dnie), i po tygodniu takiego zalewania okazuje się, że zamiast stopniowej adaptacji hodowli emersyjnej mam doskonałą chodowlę, ale sinic i glonów. Podsumowując: nie sądzę by ktokolwiek stosował Twoją metodę, raczej skłaniam się ku temu, by ewentualnie użyć  roślin mało wymagających i pogodzić się z częściowymi stratami na początku hodowli. Gdzieś tu na forum nawet pałętał się post faceta co Zdrojka z lasu bezproblemowo zaadoptował do warunków submersyjnych, myślę i mam nadzieję, że mnie również się uda.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2007, 07:49:04 wysłane przez King » Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 26, 2007, 07:51:05 »

Jak Dracena sanderiana i Spathiphyllum wallisii pod wodą co niektórym urosną to dlaczego nie zdrojek (jeśli chodzi o zdrojki to więcej znajdziesz TUTAJ  Wink )

A tak z ciekawości... ale nie obraź się czy coś... ale po co Ci takie zajrąbiste warunki w akwarium jeśli chcesz hodować takie łatwe gatunki?

Cytuj
Nymphea, Lagarosiphon, Hygrophila, Echinodrus, Cladophora, Cryptocoryne, Egeria - różnych gatunków.



Przecież dla nich wystarcza 0,3W/l i bez CO2 i z najtańszym nawozem. No chyba, ze to jest obsada tymczasowa a nie docelowa?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 26, 2007, 19:13:57 »

No właśnie, sama trafiłaś w sedno, to ma być z czasem moje pierwsze roślinne z prawdziwego zdażenia akwarium, nie mam póki co wiele doświadczenia praktycznego, znam sporo teorii, bo staram się dużo czytać (jak ktoś kiedyś powiedział na tym forum: "kto czyta, nie pyta", ja od siebie dodam: mniej pyta), sporo pytam i już wiem, że zadbać o ryby jest dużo łatwiej (a przynajmniej w tym mam już jakieś doświadczenie) niż zadbać o rośliny, więc podobnie jak przy rybkach gdzie zaczynałem od łatwych nie wymagających gatunków, tak i z roślinkami zacznę od łatwiejszych i mniej wymagających przedstawicieli flory, by nabrać doświadczenia i troszkę poeksperymentować, a z czasem mieć zielony, dobrze utrzymany zbiornik.

Pozdrawiam
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 26, 2007, 19:27:21 »

Cytuj
Wiedżmin, nie przeczę na pewno masz rację, że pewność dobrej kondycji i pewność przetrwania roślin emersyjnych leży w stopniowym zalewaniu ich i stopniowej adaptacji do warunków podwodnych, ale wybacz nie wierzę i jakoś nie wyobrażam sobie by ktokolwiek (i nie znam nikogo takiego) kto by zakładając nowy zbiornik, w szczególności duży dokonywał tak ciężkiej ekwilibrystycznie sztuki jak stopniowe zalewanie zbiornika wodą.

a od czego są 5 litrowe butelki? akwasrystyka to przede wszystkim pomysłowośc. obcinasz szyjkę butelki i stopniowo przyzwyczajasz rośliny. tych butelek może byc nawet 5 byleby rośliny przyzwyczajiły się do zanużenia - pamiętaj akwarystyka jest dla cierpliwych pozdro! sam przyzwyczajałem Ophiopogon japonicus wten właśnie sposób.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2007, 19:30:20 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 26, 2007, 20:38:45 »

King, zatem życzę powodzenia ! Dawaj znać co i jak :-)
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Yria
Zainteresowany
**
Wiadomości: 83



« Odpowiedz #10 : Lipiec 01, 2007, 15:13:43 »

ja tylko dorzuce, że kupiłam rośliny na allegro...owszem, przyszły śliczne, świerze, dobrze zapakowane.... ale mi przeniosły do akwa plagę ślimaków !!! ^$&%^*(^$&#$^@^%^*^&(*%^&#   Wściekły Wściekły Wściekły
I co ja mam teraz kurcze zrobić...ktoś wie może jak się pozbyć takich nieproszonych gości? Nie wiem co to za gatunek bo na razie są malutkie, jak główka szpilki.
Emi, czy mogłabyś podać namiary na sprawdzonych sprzedawców np z Allegro? Jak nie na forum, to na pm.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #11 : Lipiec 02, 2007, 07:38:03 »

Mogę Ci polecić tych panów:

1. kresone - kolega z GSA (link do aukcji: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=209461867, często zagląda na forum GSA). Za niego mogę ręczyć a można się ugadać jeśli interesuje Cię jakiś inny zestaw roślin. Wiem, że ma rośliny w doskonałej kondycji i można liczyć również na jego wiedzę i pomoc w kwestii roślin a jest na prawdę fachowcem w tej dziedzinie.
2.Sebastian - moderator z tego forum (najlepiej pisać pm)
3.Rafik - również z tego forum (gg: 2576986)

Ślimakami się nie przejmuj, będą dobierać się tylko do uszkodzonych roślin jeśli to są zatoczki a po pewnym czasie ich liczba się ustabilizuje. Częściej odmulaj, mniej karm i usuwaj zniszczone liście roślin to się ich w końcu pozbędziesz.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2007, 07:40:58 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #12 : Lipiec 04, 2007, 12:43:34 »

znam czlowieka z krakowa ktory zajmuje sie importowaniem roslin i sprzetu od Rataja, jesli chcesz to podam ci kontakt!
Zapisane

TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #13 : Lipiec 05, 2007, 11:06:35 »

Ja tam wole kupic rosliny na allegro od zwyklych akwarystow jakos nigdny nie mailem porblemu
polecam goscia o niku fibel
Zapisane
akwa_man
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 181


« Odpowiedz #14 : Lipiec 05, 2007, 13:47:04 »

Ja tam wole kupic rosliny na allegro od zwyklych akwarystow jakos nigdny nie mailem porblemu
polecam goscia o niku fibel

Nie ma takiego użytkownika na allegro.  Undecided
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: