Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: wyniki pomiarów  (Przeczytany 16398 razy)
krzysiek74
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 84



« : Kwiecień 23, 2007, 18:58:12 »

Zakupiłem testy zooleka do pomiarów ph gh i kh i mam pytanie czy takie wyniki są ok dla prawie 3-miesięcznego mojego akwa?
PH 7,5-7,8 (2 pomiary) two 12  tww 8
chodzi mi o moje rośliny czy mają dobre warunki do życia?
Obsada roślinna:
1.Rogatek sztywny
Ceratophyllum demersum Linne
2.Żabienica łamliwa
Echinodorus parviflorus 'Tropica'
3.Nurzaniec śrubowy
Vallisneria spiralis L.
4.Vesicularia dubyana (C.Muller) Brotherus
- Mech jawajski
Zapisane

akwarium 200 l :
10 x kirysek pstry
3 x kirysek panda
4 x bocja wspaniała
2 x czarna molinezja
3 x skalar
10 x neon innesa
3 x ślimak ampularia
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 23, 2007, 21:08:21 »

hmmm zastanawiam się dlaczego masz tak duże ph wody... obniżyc je trochę musisz (do 6,5 - 7,0 ale stopniowo mniej więcej 0,5 stopnia na 3 dni czyli abyś obniżył do 6,5 musisz poświęcic na to 6 dni ) - zapewne takie ph masz z powodu dużej ilości ryb w zbiorniku (ja bym zmniejszył obsadę) możliwe że filtr nie radzi sobie z azotem. czyżbys miał filtr wewnętrzny? pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2007, 21:12:49 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 23, 2007, 22:35:59 »

hmmm zastanawiam się dlaczego masz tak duże ph wody...  - zapewne takie ph masz z powodu dużej ilości ryb w zbiorniku (ja bym zmniejszył obsadę) możliwe że filtr nie radzi sobie z azotem. czyżbys miał filtr wewnętrzny? pozdrawiam!

polemika!
dużo ryb = duże wydzielanie co2;
duże ilości materii nieorganicznej = intensywny metabolizm bakterii = wydzielanie co2
redukcja obsady na pewno nie doprowadzi do zakwaszenia wody. 

a co do warunków dla roślin. zwykle większosc gatunków preferuje wodę kwaśną, chociaż akurat zabienice z tego co wiem preferują odczyn zasadowy.

jesli chodzi o zbijanie ph do < 7,0. przy tak wysokim buforze kH = 8 będdzie to trudne. proponuje najpierw zbić kH do 4-5 stopni (częsciowa podmiana na osmozę. wtedy ph latwiej bedzie obnizyć. (przy samej podmianie na osmozę tez spadnie trochę)
Zapisane

Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 24, 2007, 00:53:15 »

No niech będzie polemika. Cheesy

Przy takiej ilości węglanów wapnia i magnezu takie ph ma jako najbardziej normalne.
Przy takim stosunku twardości węglanowej do niewęglanowej tą wodę należałoby uznać za twardą zamiast jak to ogólnie przy twardości okolo 12 TWo, średnio twardą.
Może sobie chłopak zakwaszać kwasami a i tak węglany mu to zbuforują utrzymując ph bez większych zmian.
jak zacznie dozować Co2 to zbijając nim ph do =7 może rozpuścić za dużo tego gazu i zacznie szkodzić całej faunie.
Ogólnie dla obniżenia bezpiecznego i skutecznego ph pozostaje zbić KH zgadzam się tu z Szymonowem.

Pytanie dotyczy głównie roślin więc osobiście tylko żabienicę "Tropica" słabo tu widzę ale nie żeby nie rosła, po prostu mi zawsze w miękkiej wodzie rośnie tak wspaniale że w twardej w ogóle jej nie uprawiam.No ale już taki nurzaniec i rogatek to nie powinien mieć żadnych problemów.Mech rósł mi także zawsze bez względu na twardość wody tak samo czyli nienajgorzej.
Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 24, 2007, 10:21:27 »

Może sobie chłopak zakwaszać kwasami a i tak węglany mu to zbuforują utrzymując ph bez większych zmian.

Dodanie kwasu solnego przede wszystkim zmniejsza kH. Ca(HCO3)2 reaguje z HCl i powstaje CO2, H2O i CaCl2.
Chlorek powoduje lekkie zasolenie wody i wzrost przewod. elektr. (spadek o 1°kH = wzrost o 11microS/cm), a CO2 powoduje gwaltowny spadek pH.

PS: jesli przy kH=7° i pH=7,5 chcialo by sie zbic pH na 6,5° przy pomocy CO2, to potrzebna byla by koncentracja CO2=ok 60mg/l, a wiec 3x tyle, ile jest uwazane dla ryb za tolerowane
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2007, 10:45:25 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 24, 2007, 11:40:53 »

i oswald ma rację a ktoś powiedział że kwasy reagują z solami wymieniając między sobą kationy? otóż nie tak więc zakwaszając jednocześnie zmniejszamy twardośc wody. co do buforowania - kiedy dojdzie do wymiany jonów taki związek nie ma już zdolności buforującej a zdolnośc buforującą przejmuje pozostałośc kwasu która utrzymuje stężenie jonów wodorowych w zbiorniku w takim stężeniu w jakim chcieliśmy je miec. co do zakwaszenia CO2 - takie zakwaszenie jest nietrwałe bynajmniej bardziej nietrwałe niż użycie środka mającego właściwości donora jonów wodorowych. nie musi to byc kwas solny czy fosforowy czy jakiś tam inny  - może byc torf. tak czy inaczej Ph jest za wysokie. i nie każdy ma filtr RO żeby podmienic w ten sposób wodę. co do wypowiedzi szymona:

Cytuj
redukcja obsady na pewno nie doprowadzi do zakwaszenia wody. 

nie doprowadzi ale warunki będą stabilniejsze a dlaczego? bo jak autor postu ma filtr wewnętrzny który nie radzi sobie z amoniakiem bądź związkami amonowymi (NH4+) to te związki doprowadzają do podwyższenia Ph w zbiorniku.
pamiętajcie że nie wszystkie związki nie będące zasadami mają odczyn obojętny.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2007, 12:06:14 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #6 : Kwiecień 25, 2007, 02:06:12 »

Wiedzmin22 i Oswald.
Słuszna prawda to co piszecie.
 Nieopatrznie nie wyjaśniłem że ja wyobrażając sobie jak to jest w praktyce tak to opisałem.
Wyobrażam sobie że chłop zbija ph i twardość jednocześnie kwasami po czym w praktyce i tak dolewa twardej kranówy to znowu wtedy kwasu dołoży i tak w kółko,plus często żwirek z reguły tzw kolorowy nieobojętny dla wody.

Ja to tak widzę bo choćby z tym CO2 nieraz był płacz że:"Ja mam miekką wodę i z RO dolewam daje Co2 i węglany mi ciągle rosną"
Na pytanie jaki żwir to "pisało" na paczce że obojętny albo że jest w porzo bo tyle lat miałem i nic się takiego nie dzialo, a po teście żwiru z kwasem było zawsze odwrotnie.

I jeszcze takie do was pytanie chłopaki.
Zbijając kwasem ortofosforowym, solnym, lub siarkowym ph w twardej wodzie zawsze doprowadziłem do fruwających po akwarium płatków hm...wytrąconych węglanów.
To rybom nie szkodziło tylko osad z tego nie był zbyt dekoracyjny i od tego czasu jestem zwolennikem torfowego zmiękczania i zakwaszania w akwarium ogólnym.

Powiedzcie czy to jest efekt zbyt dużego podania kwasu na raz i doprowadzałem do zbyt gwałtownej reakcji ?? Grin
A może jeszcze tak chociaż teoretycznie jak sądzicie: Ile i jakiego najlepiej kwasu dać by wytrącić węglany dosłownie na zero.Taki numer zupełnie przypadkowo mi parę razy wyszedł w akwarium z samą wodą.Dałem kwasu i woda mętna dosłownie po godzinie a po dobie lub dwie krystalicznie czysta a na dnie proszek. Woda z 20TWo w tym 11TWw miała po tym zabiegu 10 TWo w tym TWw=1.
Za Chiny ludowe nie udaje mi się tego powtórzyć a woda taka okazała sie bardzo przydatna w przygotowaniu wody "tarłowej".
Zapisane
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 25, 2007, 14:00:07 »

jarecki zawsze przy zastosowaniu kwasu coś nam się wytrąci to jak przebiegnie reakcja zależy od stężenia molowego kwasu (nie %) podawanego w reakcji. załużmy że masz reakcję w której oddzałowywuje kwas solny a więc mamy tutaj kilka reakcji mianowicie:

prześledźmy może 3 reakcje tak jak mówiłeś które wpływają na PH wody na przykładzie kwasu solnego:

kwas solny może reagowac z amoniakiem, normalnie amoniak gazowy zapisuje się w chemii wzorem NH3 , a rozpuszczony w wodzie zapisuje się NH4+ * H2O i występuje w wodzie w formie czynnych katnionów NH4+

amoniak + kwas solny ----> NH4Cl chlorek amonowy (wytrąca się w postaci osadu) przy czym jeden mol amoniaku reaguje z jednym molem kwasu solnego dając jeden mol chlorku amonowego
cała reakcja ma równowagę i zobojętnia się do Ph 7 jeśli dasz tyle samo moli kwasu i masz tyle samo  moli amoniaku w wodzie. natomiast kiedy dasz np ponad jeden mol kwasu a masz stężenie amoniaku jeden mol to nadmiar kwasu który nie wejdzie w reakcję będzie obniżał bardziej ph 9jeśli nie ma innych związków w wodzie) natomiast jeśli są inne związki to ilośc nadmiaru będzie brana dalej do reakcji ze związkami kolejnymi tutaj będą to związki wapnia i magnezu (twardośc ogólna i węglanowa)

kwas solny reaguje z solami wapnia (twardośc węglanowa np) i biorąc np tutaj za przykłąd węglan wapnia reakcja przebiega następująco

sole wapnia + kwas solny ----> chlorek wapniowy ( CaCl2 który nie wytrąca się ale jest rozpuszczony w wodzie) + produkty zależne od tego jak anion miał wapń przy reakcji jeżeli to np był węglan wapnia Ca(HCO3)2 to wydziela się woda i dwutlenek węgla jeżeli to była inna sól to produkt końcowy reakcji również może się rozpuszczac w wodzie ale także może się wytrącic wszystko zależy jaki związek wapnia przereagował w tym przypadku jako że wapń jest dwuwartościowy to jeden mol soli wapnia reaguje z dwoma molami kwasu solnego dając jeden mol chlorku wapniowego czyli to oznacza że żeby przeprowadzic reakcję w której mamy potraktowac kwasem jedną cząsteczkę soli wapniowej to potrzebujemy do tego dwóch cząsteczek kwasu


i kwas reaguje z solami magnezu (twardośc ogólna) który jest również dwuwrtościowy

sole magnezu + kwas ----> jednak ta reakcja nie zawsze ma miejsce ponieważ nie wszystkie związki magnezu (sole magnezu) reagują z kwasem dlatego reakcja przebiega tylko z częścią takich związków a reszta nie wchodzi w reakcję z tąd możemy miec kH = 0 a gH będzie = np 10 i 1 mol soli magnezu reaguje z 2 molami kwasu (tak samo jak wapń ponieważ magnez jest dwuwartościowy)

kiedy dojdzie do tych wszystkich reakcji to nadmiar kwasu podany do zbiornika ustala takie Ph jakie chcieliśmy miec

hmmm co do zastosowania kwasu ortofosforowego będzie podobnie tylko że zmienią się produkty reakcji i ilości molowe branego kwasu do reakcji. osobiście odradzam stosowanie kwasu ortofosforowego dlatego ponieważ ten kwas tworzy w większości wypadków sole które rozpuszczają się w wodzie i doprowadzają do wzrostu fosforanów w zbiorniku - czyli kwas solny jest lepszy chocby pod tym względem że tworzy więcej związków które się wytrącają i można je z powodzeniem usunąc ze zbiornika poprzez odessanie wiem to nie jest proste ale ja to robię tak że reakcję przeprowadzam w wiadrze czekam aż osad opadnie i do akwa ściągam wodę czysta znad osadu jednyna zaleta kwasu ortofosforowego jest taka że potrzeba mniejszej ilości kwasu niż w przypadku kwasu solnego ponieważ warościowośc anionu kwasu ortofosforowgo jest większa i wiąże ze soba większe ilości wapnia magnezu lub jonu amonowego. natomiast jarecki pytasz o coś takiego:

Cytuj
Powiedzcie czy to jest efekt zbyt dużego podania kwasu na raz i doprowadzałem do zbyt gwałtownej reakcji ??

nie to nie zależy od kwasu. po prostu woda jaką masz w kranie ma dużą twardośc i zawartośc różnych związków i jak potraktowałeś ją kwasem to stąd był ten wytrącony osad opisany przez ciebie jako "fruwające płatki" to że było duzo tego osadu oznacza że było dużo związków wpływających na parametry wody, zaleta wytrącania jest taka że możemy usunąc związki niepożądane z wody poprzez wytrącenie i odessanie natomiast jeśli chodzi o związki które po reakcji są rozpuszczalne w wodzie (np przy reakcji do której bierze się kwas ortofosforowy) możemy usunąc tylko poprzez węgiel aktywny choc też nie wszystkie dlatego zaletę ma tutaj kwas który tworzy jak najwięcej związków wytrąceniowych. kwas solny nie wpływa znacząco na twardośc ogólną dlatego do obniżenia twardości ogólnej stosuje się kwas siarkowy VI ( reaguje z tymi związkami magnezu z którymi nie reaguje kwas solny).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2007, 14:14:35 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 25, 2007, 14:48:42 »

Bardzo dziękuję!
To się nazywa udzielenie wyjaśnienia.
Będę musiał dobrze to postudiować na spokojnie ale już widzę że to się przyda w praktyce. Grin
Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 25, 2007, 16:10:21 »

ale o jednej rzeczy powinno sie wspomniec. Mianowicie zalecane jest preparowanie wody kwasem PRZED podaniem do akwa.
No i jesli TWW sapadie do 0, to prawdopodobnie doadano wiecej kwasu niz dalo rade wejsc w reakcje.

EDIT:
No i jesli TWW sapadie do 0, to prawdopodobnie doadano wiecej kwasu niz dalo rade wejsc w reakcje. Czyli woda moze zawierac jeszcze kwas, i takiej wody nie powinno sie wlewac, tylko znowu podniesc troche TWW, aby miec pewnosc, ze woda nie zawiera kwasu... o to mi chodzilo.

Czyli aby do tej sytuacji nie doporowadzic: b. ostroznie dolewac kwasu (stopniowo) i za kazdym razem mierzyc TWW. Tak przynajmniej zaleca jeden z moich internetowych "guru"
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2007, 19:05:10 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 25, 2007, 16:37:09 »

oczywiście oswaldzie wpomniałem o tym, ja reakcję przeprowadzam w wiadrze nie w akwarium, jest to wyżej napisane. pozdrawiam!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 25, 2007, 19:06:14 »

troche "doedytowalem" poprz. post, bo musialem leciec i nie zdazylem napisac do konca  Cheesy
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 25, 2007, 19:24:13 »

czyli jednym słowem o wiele prostrze i bezpieczniejsze jest obniżanie kH poprzez dolewanie wody osmotycznej. co czynię od dłuższego czasu nie mając filtra (biorę wodę z zoologu w baniakach 5 litrowych raz na 2 tygodnie) i nadal będę kontynuował tę metodę. oczywiście przy konsekwentnych podmianach w akwa w końcu jest sama osmoza,  ale nawóz lany przy podmianie podnosi mi kH do 4 i to dla mnie jest w sam raz. oczywiście przy sporym litrazu na dłuzszą metę opłacalny jest zakup filtra ale to już każdy sam musi sobie przekalkulować co mu łatwiej i oszczędniej.
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 25, 2007, 19:47:46 »

oczywiście szymonie jeśli posoadamy filtr RO to już widac czego sobie oszczędzamy:) jesli nie mamy pozostaje destylowana jeśli nie opłaca nam się to to używamy kwasów pozdrawiam

PS ja narazie jeszcze jestem zmuszony do kwasów ale niedługo będzie RO więc zaoszczędzi mi to obliczeń i koygowania skutków nadmiaru kwasu pozdrawiam!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #14 : Kwiecień 25, 2007, 20:41:00 »

Dobrze, ze ten watek powstal, bo aby cos napisac musze sobie sam pierw wiele wyjasnic.

Wiec tak. Sama woda RO jest po pierwsze tak na prawde do celow akwarystycznych nieprzydatna, bo calkiem wyjalowiona, ale przyjmujac nawet, ze wlewamy taka wode do dojzalego akwa, to zawarty w nim mól, próchno itp, czyli "mikrobiologia" naszego akwa "wymusi" na tej wodzie pewna wartosc pH. Prawdopodobnie bedzie to szlo w kierunku ok. 7° - 7,5°.

Aby woda byla rzeczywiscie odpowiednia do celow akwar. trzeba ja albo wzbogacic przez dodanie mineralow (PG Hydromineal np.) albo przez zmieszanie z kranovitem, ktory w Polsce ma najczesciej pH cos ok, 7,5° +/- 0,5°.

Innymi slowy, aby zakwaszac wode uzywanie wody RO nie neguje/nie zastepuje experymentowania z HCl
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: