Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « zastosowanie antybiotyków w chorobach ryb.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: zastosowanie antybiotyków w chorobach ryb.  (Przeczytany 58476 razy)
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« : Kwiecień 27, 2007, 16:27:49 »

Kiedyś obiecałem że podam właściwości i zastosowanie kilu antybiotyków a więc czynię powinność mam nadzieję że się przyda i będzie wam służyć w leczeniu chorób ryb. Jako że na forum są skąpe informacje na temat antybiotyków proponuję moderatorowi przykleić wątek.

Ogólnie rzecz biorąc antybiotyki są różnie dzielone. Podziałów jest kilka między innymi podziały są czysto związane z budową i takie wspólne aspekty budowy poszczególnych antybiotyków tworzą grupę – mówię tutaj o podobieństwach budowy. Obecnie w świecie nauki jeśli chodzi o podział budowy tych związków można wydzielić 10 grup :

1. Beta- laktany np. penicylina
2. Aminoglikozydy np. streptomycyna
3. Makrolidy np. erytromycyna
4. Tetracykliny np. tetracyklina
5. Peptydy np. polimyksyna
6. Sulfonamidy np. sulfatiazol
7. Chinolony np. cyprofloksacyna
8. Linkozamidy np. linkomycyna
9. Nitroimidazole np. metronidazol
10. inne, np. o budowie makrocyklicznej chloramfenikol.

To jest podział chemiczny, a poszczególne grupy są segregowane pod względem podobieństwa budowy cząsteczkowej nie działania. Ten podział podaję wam tylko ze względu po to abyście mogli łatwo znaleźć informacje na temat danej grupy i jakie antybiotyki się w niej zawierają. Ja tutaj podam i myślę że będzie to najlepszy podział – ze względu na właściwości i działanie antybiotyków mianowicie antybiotyki to inaczej biokatalizatory (inicjują reakcje w komórce bądź przyspieszają je) lub bioinhibitory (hamują reakcje zachodzące w komórce bądź je całkowicie blokują) i te właściwości antybiotyków dają nam możliwość zmiany w działaniu ustrojowym mikroorganizmu.

Przedstawię teraz podział antybiotyków ze względu na działanie jakie powodują podczas kontaktu z mikroorganizmem pasożytującym:

*do każdego antybiotyku będą wymienione choroby jakie dany antybiotyk zwalcza a kolor choroby będzie mówił jak bardzo antybiotyk nadaje się do zwlaczenia danej choroby:

kolor czerwony - antybiotyk bardzo dobrze działa na wymienioną chorobę
kolor pomarańczowy - antybiotyk średnio działa na daną chorobę
kolor zielony - antybiotyk działa słabo na daną chorobę
kolor niebieski - antybiotyk nie działa wogóle na daną chorobę

1. Blokowanie syntezy ściany komórkowej:

Jest to bardzo charakterystyczny sposób działania antybiotyku polegający na zniszczeniu struktury ściany komórkowej bądź na przyłączeniu się antybiotyku do białek znajdujących się w szkielecie ściany komórkowej i uniemożliwienie jej odbudowy. Również tego typu antybiotyki powodują, że kolejne podziały mikroorganizmu są przeprowadzane bez ściany komórkowej – czyli komórki potomne mikroorganizmu dzielą się i mają nabyty brak ściany komórkowej. Brak ściany komórkowej je bardzo osłabia przez co są słabe i łatwo w tej postaci są niszczone przez układ immunologiczny ryby. Jak wiemy – organizmy wyższe nie posiadają ściany komórkowej – posiadają jedynie błonę komórkową, przez co działanie antybiotyku jest tylko skupione na mikroorganizmach. W tej grupie wyróżniamy kolejne podziały bardziej ze względu na dokładne działanie:

a) Penicylina, Amficyklina, Cefalosporyna
    - hamowanie procesu transpeptydazy tj. wytwarzania wiązań między peptydami
Te antybiotyki hamują proces wytwarzania wiązań między białkami szkieletu ściany komórkowej przez co szkielet ten się rozpada odsłaniając będącą pod szkieletem błonę komórkową. Nadają się do leczenia:
- posocznica
- pierwotniaki (między innymi choroba bystrzyków neonowych)
- wrzodzienica
- bakteryjne zapalenie płetw i skóry
- zapalenie przewodu pokarmowego

stosowanie:

*Penicylina krystaliczna - 100 mg na 50 litrów wody, kapiel przez 5 dni, kolejne dawki 25% pierwszej dawki + wymiana 20% wody w zbiorniku, rozkłada sie pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac przez 5 dni
*Penicylina roztwór wodny 0,2 % (ampułki) 5 ml na 50 litrów wody, kolejne dawki identyczne jak pierwsza. stosowac przez 6 dni

*Amficyklina - 200 mg na 50 litrów wody - uzupełniac co 2 dni + podmiana  20% wody, kolejne dawki 50 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 - 4 dni

*Cefalosporyna 200 - 300 mg na 50 litrów wody uzupełniac codzienie + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25% pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac przez 4 - 6 dni

b) Wankomycyna
    - przyłącza się do peptydu D-alanylo- D-alaniny i hamuje transpeptydazę.
Ten antybiotyk działa bezpośrednio na konkretne aminokwasy – przyłącza się do nich zmieniając strukturę przestrzenną białka blokując tworzenie ściany komórkowej i doprowadza również do rozpadu szkieletu ściany komórkowej. Nadają się do leczenia:
- posocznica
- zapalenia bakteryjne wszelkiego rodzaju (skóra,  płetwy, przewód pokarmowy)

c) Bacytracyna
   - hamuje syntezę ściany poprzez zablokowanie syntezy transportu prekursorów przez błonę. Czyli blokuje przepływ substancji potrzebnych do budowania ściany komórkowej i mikroorganizm z powodu deficytu potrzebnych mu składników do budowy traci ścianę komórkową – jest to jeden z delikatniejszych antybiotyków. Nadają się do leczenia:
- mykobakterioza
- posocznica

stosowanie:

*Wankomycyna 200 mg na 50 litrów wody, uzupełniac codziennie + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25% pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 - 4 dni.

*Bacytracyna 400 mg na 50 litrów wody, uzupełniac co dwa dni + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 dni.

2. Zahamowanie syntezy kwasów nukleinowych:

Jest to kolejny sposób działania antybiotyku tym razem bardziej zabójczy. Tego typu antybiotyki działają na kod DNA bądź RNA powodując zmiany w zapisie informacji genetycznej. Zmiana ta upośledza mikroorganizmy i powoduje całkowitą śmierć komórki z powodu niemożliwości zsyntetyzowania potrzebnych mu białek – których tworzenie (synteza) zapisana jest w kodzie genetycznym.

a) Cyprofloksacyna i inne chinolony
    - zahamowanie replikacji, transkrypcji i innych funkcji DNA
powoduje całkowite zahamowanie funkcji życiowych komórki powodując jego szybką śmierć. Również uniemożliwia namnażanie się mikroorganizmów i skutecznie doprowadza do śmierci komórki. Bardzo silny antybiotyk. Nadają się do leczenia:
-mykobakterioza (bardzo zalecana)
- bakterie z rodzaju salmonella i escherichia (zapalenie układu pokarmowego)


b) Rifampicyna
    - blokowanie syntezy RNA poprzez przyłączenie się do polimerazy RNA zaleznej od DNA

tutaj antybiotyk blokuje całkowicie w komórce syntezę białek przez co mikroorganizm ginie z powodu własnej autolizy (trawienia). Nadają się do leczenia:
- mykobakterioza
- posocznica

*Cyprofloksacyna 200 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac codziennie + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 dni.

*Rifampicyna 100 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac codziennie + podmiana 20% wody, kolejne dawki 100 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 dni.

3. Blokowanie syntezy białka:

Sposób działania antybiotyku polegający na bezpośrednim zahamowaniu syntezy białka w obrębie rybosomu. Rybosom to struktura która zamienia informację genetyczną o budowie białka na faktyczne białko – bez tej struktury komórka nie potrafi syntetyzować białka – kiedy zostanie upośledzona komórka wtedy ginie.

a) Streptomycyna
    - przyłącza się do podjednostki 30S rybosomu i powoduje błędne podstawianie aminokwasów

czyli uszkadza strukturę rybosomu powodując fakt że rybosom błędnie odczytuje kod białka i syntetyzuje nie te aminokwasy co trzeba. Nadają się do leczenia:
- posocznica
- mykobakterioza
- wrzodzienica
- bakteryjne zapalenie płetw

b) Chloramfenikol
    - przyłącza się do podjednostki 50S i blokuje tworzenie wiązań peptydowych

uniemożliwia połączenie aminokwasów a tym samym tworzenie białek. Hamuje funkcje życiowe mikroorganizmu. Nadają się do leczenia:
- zakażenia skóry i płetw

c) Tetracykliny
   - przyłączają się do podjednostki 30S rybosomu i hamują przyłączanie aminoacyto- tRNA

tak jak powyżej z tą jednak różnicą że obiektem uszkodzenia nie jest rybosom cały a konkretna struktura służąca transporcie aminokwasów aby zbudować białko (tRNA – jest to RNA transportujące aminokwasy). Nadają się do leczenia:
- kulorzęsek (oksytetracyklina)

d) Erytromycyna
    - przyłącza się do podjednostki 50S rybosomu i hamuje wydłużanie łańcucha polipeptydowego

czyli nie pozwala przyłączyć kolejnych aminokwasów i zbudować białka. Nadają się do leczenia:
- pierwotniaki
- posocznica
- kulorzęsek

stosowanie:

*Streptomycyna krystaliczna 200 - 300 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac co dwa dni + podmiana 20% wody, kolejne dawki 50 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 5 dni.

*Chloramfenikol 100 - 300 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac codziennie + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 4 dni.

*Oksytetracyklina 300 - 500 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac co dwa dni + podmiana 20% wody, kolejne dawki 25 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 3 dni.

*Erytromycyna 100 - 200 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac co dwa dni + podmiana 40% wody, kolejne dawki 25 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 4 dni.

wątek będzie jeszcze edytowany
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2007, 18:11:40 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 28, 2007, 12:12:08 »

Super referat  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Good ! Good ! Good ! Good ! Na pewno sie przyda. Wielkie dzięki  Wink Wink Wink
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

rysio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 406


:)


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 28, 2007, 12:25:01 »

SUPER!!! Good ! Moje gratulacje   Tongue
Zapisane

25l
3-gupiki
x-młode gupiki
6-neony inessa

300l
5-skalary
3-zbrojniki niebieskie
10-żałobniczek
6-kirysków spiżowych
5-pielegniczka remireza
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 28, 2007, 12:27:41 »

wątek oczywiście jeszcze nie dokończony ale kiedy ukończę to będzie tez podane dawkowanie . pozdrawiam!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 30, 2007, 11:06:15 »

Niezły referacik. Ale ja nadal nie zgadzam sie z pomysłem leczenia ospy rybiej antybiotykiem Wink i ogólnie stosowania antybiotyku na wszystko. Tak czy inaczej czekam na dalszą część.  papa
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 30, 2007, 11:25:10 »

sebosie antybiotyki stosuje się do ryb problemowych wiem że możesz byc za solą i za podniesieniem temperatury ale nie u każdych ryb możesz to zastosowac. paletkom  i pieleęgnicom raczej nie dałbyś soli poniważ niektóre pielęgnice nie tolerują jej w zbiorniku. szczególnie tym które żyją w górskich wodach i nie mają kontaktu z wodą morską. domyslam się że powiesz że np w amazonce woda morska wdziera się w głąb lądu do rzek. ale paletki i np pielęgnice ramireza żyją w środowiskach gdzie ta woda morska nie dociera. oczywiście antybiotyki nie są na wszystko. ale krążąc wokół np ospy rybiej i patrząc na to jakie są preparaty do jej zwalczania powiem ci jedno - szkoda ryb. ja jak widzę w składzie preparatu formalinę albo błękit to mówię NIE. sól nie zawsze jest skuteczna ja szukam środka któy działa szybko i bez szkody dla ryby. w takich i w wielu przypadkach będą to antybiotyki pozdrawiam!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 30, 2007, 18:15:34 »

Wiedzminie ... nie chce tutaj zaczynac znowu długiej dyskusji nad wyższościa jednego specyfiku nad drugim. Dla mnie szkoda faszerowac ryby antybiotykami i inna chemią zieloną, metylową etc. jeśli mogę sięgnąć po łagodniejsze a równie skuteczne środki.
Zgadzam się, że nie zawsze mamy taki wybór, ale powinniśmy do tego dążyć a nie iść najprostszą i najkrótszą drogą.
Ale coby nie powiedzieć, to najważniejsze jest, żeby tak dbać o zbiornik, żeby nie mieć takich dylematów, czego Tobie, Wam i sobie życzę.  papa

P.S.
Tak z innej beczki - piszesz o walce z pierwotniakami i innymi ustrojstwami za pomocą antybiotyków. Co polecasz na sinice w takim razie ? Chętnie podyskutuję (ale lepiej w osobnym wątku lub PW  Good !)
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 30, 2007, 21:07:07 »

sebosie nawet nie wiesz jakie antybiotyki są przyjazne dla ryb jeśli chodzi o leczenie chorób. chemia a biochemia to jest różnica. mówimy tutaj o środkach (antybiotyki) biologicznie czynnych podczas gdy formalina czy błękit to tylko związki organiczne. sebosie oczywiście ja nie mówię żeby faszerowac ja mówię o antybiotykach jako o środkach na choroby których nie zwalczysz błękitem czy formaliną. np posocznica. po co faszerowac ryby preparatami które w skłądzie mają takie związki że włos się jerzy na głowie jak się je czyta. tutaj antybiotyk będzie lepszy. wiem jesteś sceptyczny ale uwierz że raz spróbujesz antybiotyku i zmienisz diametralnie zdanie na ten temat patrząc na to jak ryby dochodza do siebie po chorobie. wiadomo że warunki w akwa mówią wszystko i trzeba o nie dbac, i wiem że Ty o te warunki dbasz tylko patrząc na forum i posty w dziale choroby można wywnioskowac że większośc chorób jest spowodowana złymi warunkami, autorzy czasem nie mają zielonego pojęcia czy dane ph itp jest w normie i inne parametry. a potem jest problem bo ryby chorują. dla mnie do takich złych warunków lanie preparatów na bazie formaliny błękitu czy zieleni malachitowej mija się z celem. to jeszcze bardziej osłabia ryby. pytasz o pierwotniaki - ja tutaj nie pisałem o mętnej wodzie tylko o pierwotniakach na rybach jako pasożytach albo w rybach (zpalenie układu pokarmowego itp) a sinice to już inna beczka. temat jest związany z chorobami nie dodawajmy do tego sinic bo robi się mętlik. wiadoma rzecz jedna - antybiotyku nie stosuje się w akwa ogólnym, tylko w kwarantanniku. pozdrawiam Ciebie i innych serdecznie!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2007, 21:08:38 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
kafarski
Gość
« Odpowiedz #8 : Maj 02, 2007, 09:08:16 »

jest jeszcze inna strona medalu - każda chemia a w szczególności antybiotyki zabijają oprócz tych złych bakterii także te dobre- wtedy jest coś za coś. każdy żywy organizm ma jakichś swoich przyjaciół w przewodzie pokarmowym , którzy mu pomagają w trawieniu. np: u człowieka z racji wielkości jest kilka miliardów bakterii i pierwotniaków i ciężko było by bez nich się obejść. ludzie po dokładnym ''czyszczeniu'' mają często powikłania.
u ryb występują tez pierwotniaki i to nawet całkiem spore a zabicie ich narazi je na niebezpieczeństwo zarażenia się byle czym w przyszłości. w końcu, tak jak piszesz rybom trzymanym w złych warunkach nie na długo pomoże antybiotyk jeśli będą nadal przebywać w tych samych warunkach.
myślę że lepiej jest zapobiegać i utrzymywać stałe, odpowiednie dla danego gatunku ryb parametry.
antybiotyk to leczenie skutków a nie przyczyn.
 
na wiele chorób pomaga podniesienie temperatury i/lub cudowna sól niejodowana, nawet krótkie kąpiele w stężeniu 0,5kg na wiaderko 10 litrów wody z akwarium. wysokiej temperatury nie lubi ospa, paletkom pomaga na kłopoty z jelitami temp 36-37 st, w/w sól też zabija sporo pasożytów skóry.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480WWW
« Odpowiedz #9 : Maj 02, 2007, 11:12:35 »

...a sinice to już inna beczka. temat jest związany z chorobami nie dodawajmy do tego sinic bo robi się mętlik.

Nie bardzo rozumiem jaki mętlik. Sinice są bakteriami, wydzielają do wody wiele szkodliwych związków powodując chorowanie ryb więc de facto można je zaliczyć do pewnego rodzaju chorób. Jeśli opisujesz erytromycynę i sposoby walki z bakteriami powinieneś także opisać walkę z sinicami wszak erytro to najlepszy antybiotyk na cyjanobakterie (pomijam tu oczywiście inne, łagodniejsze formy walki z nimi). Opisz może także dlaczego sinice tak bardzo się potrafią na ową erytromycynę uodpornić, że przy 2-3 leczeniu jest ona całkowicie nieskutecznym środkiem na sinice.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #10 : Maj 02, 2007, 11:36:38 »

ale sinice to nie choroba a ten wątek jest o chorobach. poza tym zaaznaczałem wcześniej że antybiotyku nie stosuje się w akwarium ogólnym tylko w kwarantanniku - dlatego erytromycyna nie powinna byc środkiem na cyjanobakterie. wątek o sinicach był kiedyś wypowiedziałem się i po co będę się powtarzał.


Cytuj
na wiele chorób pomaga podniesienie temperatury i/lub cudowna sól niejodowana,

oczywiście ale są tez choroby na które sól nie pomoże (posocznica, mykobakterioza itp). zielen malachitowa równiez zabija wszystkie bakterie te pożyteczne formalina tak samo w jelitach ryby. mimo to co do niektórych chorób antybiotyk będzie lepszy niż mielibyśmy użyc costapuru czy zieleni malachitowej bądź innych środków z tropicala których radzę się wystrzegac.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480WWW
« Odpowiedz #11 : Maj 02, 2007, 12:20:32 »

No tak ale nie widzisz tu pewnej analogii? Jeśli cyjano się potrafią uodpornić na erytro to może inne bakterie też się uodparniają na inne antybiotyki i wtedy leczenie za 2-3 razem jest bardziej utrudnione?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #12 : Maj 02, 2007, 13:06:33 »

emi nie porównuj tutaj bakteri chorobotwórczych z bakteriami wolno żyjącymi. obydwa ogranizmy mają inny metabolizm i inne przemiany ustrojowe. tak to prawda - cyjanobakterie mają duże zdolności przystosowawcze i zmieniają szybko genom uodparniając się na antybiotyk - chorobotwórcze bakterie ryb takiej zdolności nie mają oprócz mykobakteriozy. dlatego należy w przypadku mykobakteriozy zadbac o to żeby zniszczyc wszystkie bakterie będące w ciele ryby i pozostawic ryby w izolatce conajmniej 2 - 3 tygodnie.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2007, 13:12:47 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480WWW
« Odpowiedz #13 : Maj 02, 2007, 14:19:06 »

No cóż... skoro tak twierdzisz. Ja jednak słyszałam coś innego więc jakoś to do mnie nie przemawia.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #14 : Maj 02, 2007, 16:20:54 »

Emi jest różnica słyszec a czytac książki  Wink pozdrawiam!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: