Problem z welonkami...

(1/1)

Maciek20:
Ostatnio mam troche problemow z moimi rybkami... mam 3 welonki w tym jednego teleskopa. Nie tak dawno teleskop chorował na ospę. Pozostalym rybkom nic nie bylo. Wkraplałem wtedy do akwarium ichtiosan. po jakimś czasie teleskop wyzdrowiał, ale nie na długo. Od jakiegoś tygodnia zauważyłem na nim coś takiego jakby pleśń, a przedwczoraj rybce zaczęly sie strzępić płetwy... dodam ze od czasu kiedy teleskop chorowal na ospę, wkraplam do akwarium preparat dezynfekcyjny (GoldOomed do akwariów z rybami zimnolubnymi). Na dodatek od kilku dni zauważam że jeden z welonków pływa bokiem i dopiero jak sie postuka to przez chwile normalnie popływa ale zaraz znowu stanie w miejscu w takiej samej pozycji.
Rybki karmie 2-3 razy dziennie. Wszystkie zjadają pokarm.
Temperatura w akwa. to 19-22 st.

Dlatego mam kilka pytań:
- Co sie dzieje z teleskopem, jak go wyleczyć ?
- Dlaczego welonek siedzi w jednym miejscu bokiem nie ruszając sie ?
- Czy temp. jest odpowiednia ?
- Jak często mam karmić te rybki i ile mam im sypać pokarmu ?

Moje akwarium ma 19l i ma filtr. Rybki bardzo często oddają kał i prawie co tydzień musze wymieniac wode mimo tego, że czyszcze filtr codziennie. wyczytałem że 19litrowe akwarium to za mało na 3 welonki, ale nie wiedzialem o tym wczesniej a niestety nie mam pieniędzy żeby sprawić sobie większe akwa.

jestem kompletnym laikiem. Nie wiem co mam zrobić i dlatego liczę na radę.
BARDZO PROSZĘ O POMOC W TEJ SPRAWIE!!!

Emi:
OMG! 19 litrów to mniejsze niż moje krewetkarium! Pominę juz fakt, że absolutnie tak małe akwarium nie nadaje się dla welonek.
Jeśli wymieniasz całą wodę w akwarium to rybki bardzo źle to znoszą bo akwarium nie ma szans na stabilizację zwłaszcza w tak małym zbiorniku. To samo z filtrem. Filtra nie powinno się czyścić codziennie a tylko podczas podmian w wodzie z akwarium. Broń boże w wodzie kranowej.
Powinno się podmieniać ok 30-40 % wody w akwarium co tydzień. Jeśli masz 3 welonki tam a one są znane z bardzo intensywnej przemiany materii to powinieneś podmieniać tą część wody co 1-2 dni a odmulać dno codziennie (!). 
Prawdopodobnie przyczyną choroby Twojej rybki jest zatrucie związkami azotowymi albo amoniakiem.
Rybki karmi się kilka razy dziennie (2-4) tyle - ile zjedzą w ciągu 30 sekund. Jeśli coś zostaje - sypiesz za dużo.

Jeśli nie masz pieniędzy na większe akwa to zamień welonki w zoologicznym na mniejsze rybki - i to szybko.

lukas:
19L to za mało nawet na jednego welonka, a ty masz tam aż 3 ! Dokładnie jak mówi poprzedniczka, twoje ryby chorują z powodu brudu w akwarium. Nie chodzi tu o brud w dosłownym tego słowa znaczeniu. Po prostu w wodzie zbierają się związki azotu (szkodliwe azotany, trujące azotyny i toksyczny amoniak), które podtruwają twoje ryby. Związki azotu w twoim akwarium są głownie wydalane przez ryby wraz z odchodami. Wszystkie karasie słyną z bardzo szybkiej przemiany materii (bardzo dużo jedzą i bardzo dużo wydalają) dlatego wymagają dużych akwariów i efektywnych filtrów.
W tak małym akwarium podmiany wody (przynajmniej 50% objętości akwarium) połączone z odmulaniem dna musisz robić przynajmniej co 2 dzień. Nie dość, że jest to na pewno kłopotliwe, to jest to też tylko rozwiązanie przejściowe, bo to akwarium nie nadaje się zupełnie do hodowli karasi. Dla 3 sztuk potrzebujesz przynajmniej 112L

PS: Zapoznaj się z regulaminem tego działu i dostosuj do niego temat wiadomości, inaczej temat zostanie zablokowany.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości