Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Ameryka « Blackwater 112 L i kilka pytań ... ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Blackwater 112 L i kilka pytań ... ?  (Przeczytany 22355 razy)
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« : Luty 25, 2010, 02:26:14 »

Witam serdecznie to moj 1 post na forum dlatego zaczne moze od krotkiej historii tego co mnie tu sprowadza ...

Jakis tydzień temu przegladajac piwnice rodzicow, znalazlem akwarium 112 L panoramiczne. Dostalem je od rodzicow na jakas gwiazdke ok 15 lat temu Smiley i zlikwidowalismy je podczas przeprowadzki jakies 6 lat temu.
Cos mnie naszlo i wymyslilem ze sprobuje swoich sil w akwarystyce po raz kolejny Smiley tym razem mam nadzieje w sposob bardziej profesjonalny niz kiedys.
wiele dni zajelo mi oczyszczenie zbiornika ktory po latach nie byl juz w najlepszym stanie i wiele czytalem na wielu formach i stronach akwarystycznych caly czas myslac, ktorym z biotopow chcialbym sie zajac.

Chyba najbardziej przemowily do mnie czarne wody amazonki poniewaz mam wielka nostalgie do neonkow ktore kiedys hodowalem razem z glupikami, brzankami i molinezjami Tongue (wiem niezly mix).
Moja pierwsza mysla bylo to czy bede wstanie zapewnic odpowiednie warunki w zbiorniku....
Wiem ze potrzebna jest miekka woda i tutaj akurat nie mam problemu bo mam dostep do wody z filtra wykorzystujacego odwrocona osmoze.
Zamowilem rowniez na allegro liscie debu oraz szyszki olchy, dokupilem korzen debu i planuje wstawic 2 lupiny orzecha kokosowego z dziurami na kryjowki.
To powinno zapewnic odpowiednie herbaciane zabarwienie wody. Na dnie bedzie wysypany drobny zwir bazaltowy koloru czarnego oraz wczesniej wspomniane liscie debu.
Jesli chodzi o sprzet to zakupilem napowietrzacz na 200L zbiornik z 2 kamieniami i regolacja sily napowietrznia. Dodatkowo w pokrywie zamontowany jest filtr przeplywowy z 3 kubelkami w 1 planuje gabke, w 2 ceramike, a w 3 torf.
Z gory 2 jarzeniowki jedna dla flory choc w akwarium nie bedzie roslin zakorzenionych ( bo wyczytalem ze roslin nie powinno byc w czarnych wodach) beda jednynie plywajace hiacynty. Jest oczywiscie rowniez grzalka z termostatem i termometr Smiley

I tutaj moje 1 pytanie :
Czy taki osprzet zapewni mi odpowiednie warunki i sklad chemiczny wody ??



Jesli chodzi o obsade to chcialem wpuscic 12 - 20 neonkow inesa lub czerwonych i myslalem o pielegniczkach ramireza lub agassizi ( mam nadzieje ze pisze ten zawy poprawnie Tongue )...

I tu moje kolejne pytania :

Czy pielegniczki mozna trzymac w czarnych wodach bez roslinnosci ??
Czy mam szanse na rozmnazania pielegnic (bo wiem ze neonki sa bardzo, bardzo trudne w rozmnazaniu) w towarzystwie neonow w tym saym zbiorniku ??
Jakie ewntulanie jeszcze rybki moglbym wpuscic do zbiornika o takich parametrach ??


Bede wdzieczny za wszelkie sugestie i oczywiscie wrzuce zdjecia gdy zbiornik zacznie powstawac jak tylko dostane paczke z liscmi i szyszkami Smiley

Z gory dziekuje i Pozdrawiam !!
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 11:17:27 wysłane przez emigrand » Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #1 : Luty 25, 2010, 08:40:22 »

Witaj  Good !


Pielęgniczki z neonami mogą być. Pielęgniczki mogą też być w akwarium bez roślin, jednak z korzeniami, kryjówkami, grotami czy łupinami kokosa. Hodowcy narzekają, że przy neonach trudno jest odchować młode pielęgniczki (i chyba będzie tym trudniej, że nie ma roślin).

W tym akwa albo pielegniczki ramireza albo agassiza - nie łączyć. Agassiza są znacznie agresywniejsze. W gre wchodzą jeszcze borelki, albo a.trifasciata. Albo harem kakdu (znów agresywne). - masz w czym wybierać -  Grin

Z neonów - może być neon Innesa, ale też neon czerwony, neon czarny - wszystkie pasują i są dostępne w sklepach.

Zamiast ramireza do wyboru jest jeszcze pielęgniczka boliwijska.

Zamiast neonów hodowcy polecają drobnosutki albo ukośniki - łatwiej wychować młode pielęgniczki  Smiley  (np. drobnoustek obrzeżony)

Nie przerybiać akwarium.

Można dodać coś ze zbrojników czy kirysów - ale pamietając że większe będą konkurowały o moiejsce na dnie z pielęgniczkami - z mniejszych nadają się otoski czy kiryski karłowate, lepiej przy mnie agresywnych gatunkach pielęgniczek

To co napisałem starczy do stworzenia obsady do kilku akwariów  Good !



Przykłady:

Zobacz tu:  kolega urządził 45 litrów z pielęgniczkami  http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/maskotus-112-8211-ogolne/45/  (pielęgniczki borella, kirysek karłowaty)

A tu kolega urządził wody Rio Negro 230 litrów: http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/dorzecze-rio-negro-230l-dwight-18/   (ryby: neona czarny i skalar, na dnie liście - wygląda ciekawie, zapewnia kryjówki, ułatwia utrzymanie składu wody - ja kiedyś miałem szyszki)


Pozdrawiam
i powodzenia!  Smiley
Zapisane
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« Odpowiedz #2 : Luty 25, 2010, 11:19:18 »

Grundman bardzo dziekuje za sugestie.
Chodzi mi o to zeby umiescic w zbiorniku ryby ktore idealnie pasuja do tego biotopu.
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #3 : Luty 25, 2010, 12:06:25 »

No to wszystkie wymienione przez mnie pasują  Grin  A w jakiej kombincji je umieścisz, to wybór należy do Ciebie  Smiley  (wymieonionych gatunków starczy na bardzo wiele różnych kombinacji Wink  Ofc większe możliwości są w większym akwa, w 112 bym za dużo nie mieszał - jeden gatunek pielęgniczek, coś do tego - neonki, drobnoustki lub ukośniki (też jeden gatunek), i przy borelkach, trifasciatach, ramirezach czy boliwijskich ewentualnie coś z otosków lub tych małych kirysków - przy agasiza czy kakdu bałbym się że te kiryski mogłyby być męczone i ganiane (pewności nie mam że tak by napewno było, ale jestem w stanie sobie to wyobrazić Smiley ). No i masz przykładowe akwa jak inni urządzali podobne biotopy - aczkolwiek takiego akwa jak Twoje tu nie ma - jest znacznie mniejsze i znacznie większe (możesz wzorować się z doborem ryb np na tym mniejszym, tylko w większej ilości itp.) a długość Twojego akwa to jaka jest? (to wazne zwłaszcza dla pielegniczek)
Zapisane
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« Odpowiedz #4 : Luty 25, 2010, 12:19:44 »

a długość Twojego akwa to jaka jest? (to wazne zwłaszcza dla pielegniczek)

Wymiary to 80x35x40 profilowane.

Pozatym nie dodalem ze na tylnia szybe dochodzu 3D czarne tlo.
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #5 : Luty 25, 2010, 12:56:17 »

Nom, przy 80 długości to raczej jeden gatunek pielęgniczek, tak jak pisałem. No chyba że po parce mniej agresywnych (i na Twoim miejscu stawiałbym raczej na mniej agresywne  Wink  )  - np parka borelek i parka trifasciata (nie wiem czy wiesz co to trifasciata, troche mniej znana, ale fajniutka: http://www.aquahobby.com/gallery/e_Apistogramma_trifasciata.php , w sklepach może być troche trudniej dostać, ale napewno dostaniesz wsród hodowców na Apisto.pl - zawsze ktoś ma do odsprzedania Wink 
Albo któryś z tych z razmirezkami. Albo jeden z nich ale w haremie (jeden samiec i kilka samic, kakadu też trzymamy w haremie).


Jakby nie było daj znać jak już postawisz zbiorniczek co wybrałeś  Good !
Zapisane
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« Odpowiedz #6 : Luty 25, 2010, 13:09:32 »


Przejade sie jutro do sklepu i poogladam te gatunki w wodzie zeby wybrac to co mi najbardziej pasuje Smiley

Ale tak jak czytam o tych pielegnicach to wszedzie jest ze potrzebuja czesciowo gesto zarosniete akwarium z wolna przestrzenia do plywania, a ja chcac oddac charakter czarnych wod nie chcialem dawac roslin ukorzenionych ...



Oto odpowiedz uzytkownika z innego forum co o tym sadzicie?? mi sie wydaje ze to zbyt duza obsada:
Cytuj
apri cort napisał(a):
Możesz jeszcze kupić wyciąg z torfu w płynie.
Zrób tak: wystartuj akwa normalnie, bez dużej ilości liśbi, szyszek, może nawet bez torfu w filtrze. Ryby które kupisz mogłyby przeżyć zbyt duży szok po wpuszczeniu ze sklepowej kranówki do czarnych wód. Jak już będziesz mieć ryby (neonów weź ze 30szt jednego gatunku), stopniowo dodawaj coraz więcej szyszek, liści, włóż torf do filtra, żeby przyzwyczajały siędo takich warunków stopniowo.
Pielęgniczki Agassiza są piękne! Przy dobrych warunkach powinny bez problemu się rozmnażać.
Możesz też wpuścić z 6 kirysów jednego gatunku, jakieś nieduże, pandy może, są fajne i wolno rosną. Możesz teżdodać kilka otosków, bo skoro nie będzie roślin, to możesz mieć problem z glonami.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 13:49:53 wysłane przez emigrand » Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #7 : Luty 25, 2010, 15:12:07 »

Ale tak jak czytam o tych pielegnicach to wszedzie jest ze potrzebuja czesciowo gesto zarosniete akwarium z wolna przestrzenia do plywania, a ja chcac oddac charakter czarnych wod nie chcialem dawac roslin ukorzenionych ...

Nie ma problemu ;-) Jest część pielęgniczek (bo mówimy o pielegniczkach czyli Apisto - apistogramma, a nie o pielegnicach) , część tych pielegniczek bardzo dobrze przystosowała się do życia w czarnych wodach i tylko tam występuje (np. zauważ że w opisach do neonów też wszędzie piszą o roślinach, a widział ktoś bujne rośliny w czarnych wodach, w których te neony także wsytępują?)  Smiley    Do takich pielęgniczek należy szczególnie A. macmasteri http://www.aquaticquotient.com/gallery/files/3/3/8/6/macmasteri.jpg  czy wymienione wcześnie kakdu, ramirezki, i moim zdaniem wszystkie wcześniej wspomniane nadadzą się (korzeń jako kryjówka jest dla nich wazniejszy niż roślinka ;-) ). Wymieonione tu z nazwy z całą pewnością występują w czarnych wodach.

Możesz jeszcze kupić wyciąg z torfu w płynie.

Słusznie  Good !

Jak już będziesz mieć ryby (neonów weź ze 30szt jednego gatunku), stopniowo dodawaj coraz więcej szyszek, liści, włóż torf do filtra, żeby przyzwyczajały siędo takich warunków stopniowo.
Pielęgniczki Agassiza są piękne! Przy dobrych warunkach powinny bez problemu się rozmnażać.


No możesz i nawet więcej niż 30 neonów, tylko jak chcesz pielęgniczki to lepiej zdecydowanie mniej. A jak chcesz wychować pielęgniczki to lepiej np drobnosutki jak wskazałem (występują w czarnych wodach np Rio Negro http://www.superakwarium.pl/drobnoustek-beckforda-id443.html ) .  Możesz zapytać tego kolegi, czy w akwarium 80 cm bez roślin wraz z 30 neonami wychował młode agassizi? Jeśli takie jest jego doswiadczenie to ok. Być może jednak chodzi mu o to by akwarium było ozdobne (kilkadzeisaiąt kolorowych ryb) ale nie takie w którym odchowasz młode.


Możesz też wpuścić z 6 kirysów jednego gatunku, jakieś nieduże, pandy może, są fajne i wolno rosną. Możesz teżdodać kilka otosków, bo skoro nie będzie roślin, to możesz mieć problem z glonami.

Możesz. Ale 6 kirysów + stadko otosków + harem agasiiza który wyznacza terytoria - może się robić tłoczno przy dnie. Może. Wszystko zawsze zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli już kiryski to chyba lepiej te całkiem malutkie...

Generalnie obsada jaką zaproponował nadałaby się, ale chyba do większego akwa....


Nom, zobacz co tam w sklepie będzie i daj znać co jest, może da się wybrać coś z tego o czym tu nie wspomnieliśmy ;-)
Z pielęgnic (nie pielęgniczek) też byś mógł coś wpóścić - np. coś z akar czy zmieojadów - ale one znów rosną większe (min. około 15 cm), więc to znowu raczej rozwiązanie do Czarnych Wód w większym akwa. W sumie lista rybek nadjących się jest bardzo długa! (ale część do jeszcze większych akwa, część mało dostępna - więc nie wymieniam)
Zapisane
My Sensi
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 471


Jah Rastafari Haile Selassie


« Odpowiedz #8 : Luty 25, 2010, 18:05:35 »



W tym akwa albo pielegniczki ramireza albo agassiza - nie łączyć. Agassiza są znacznie agresywniejsze. W gre wchodzą jeszcze borelki, albo a.trifasciata. Albo harem kakdu (znów agresywne). - masz w czym wybierać -  Grin


Zamiast ramireza do wyboru jest jeszcze pielęgniczka boliwijska.

tylko Apistogramma Agassizi i Apistogramma trifasciatai są z biotopu czarnych wód amazonki otoski to też nie czarne wody

Zapisane


Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #9 : Luty 25, 2010, 18:15:49 »

tylko Apistogramma Agassizi i Apistogramma trifasciatai są z biotopu czarnych wód amazonki otoski to też nie czarne wody

ramireza też występuje, macmasteri też.

 borelka i boliwijska faktycznie troche inny region, więc być może nie ma populacji występujących w czarnych wodach (nie wiem) - problem jest taki że czasem ten sam gatunek występuje i tu i tu, tylko inna populacja (po prawdzie borelke i boliwijską podawałem jako "zamienniki" komponujące się z pozostałymi wymienionymi)


ps. Aha, nie skupiłem się na samej Amazonce jako takiej, tylko Czarnych Wodach - w tym Rio Negro, Orinoco itp - w takim kontekście przyznaje należy rozpatrywać podane gatunki - w konktekście czarnych wód ogólnie  Smiley
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 18:21:37 wysłane przez Grundman » Zapisane
My Sensi
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 471


Jah Rastafari Haile Selassie


« Odpowiedz #10 : Luty 25, 2010, 18:38:01 »

ps. Aha, nie skupiłem się na samej Amazonce jako takiej, tylko Czarnych Wodach - w tym Rio Negro, Orinoco itp - w takim kontekście przyznaje należy rozpatrywać podane gatunki - w konktekście czarnych wód ogólnie  Smiley
Chyba najbardziej przemowily do mnie czarne wody amazonki
Chodzi mi o to zeby umiescic w zbiorniku ryby ktore idealnie pasuja do tego biotopu.
Wink
Zapisane


Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #11 : Luty 25, 2010, 18:51:01 »

Ok - skupiłem się na tytule - Blakwater w 112 l i tak podszedłem do tematu ;-)
Swoją drogą niektórzy jak słyszą Amazonka to mają na myśli od razu cały rejon, rzeke wraz z dopływami - Rio Negro etc  Wink


edit: ale jak komuś starczy wiedzy to możemy ustalić w jakich konkretnie rzekach z czarną wodą występuje każdy z wymionych gatunków i ich populacje. mi samemu nie starczy wiedzy by tego dokonać. ale byłoby to bardzo pożyteczne (np. wypisać w jakich wodach żyją otoski, w jakich drobnosutki (napewno Rio Negro, ale czy sama Amazonka? czy inne wody? Orinoco też. a jeszcze inne? nie wiem), w jakich np pielegniczki kakadu.... ) - troche trudne do ustalenia, przydałyby się mocno fachowe opracowania jakieś - chyba nie ma aż tak szczegółowych, całościowych nawet :/
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 18:54:39 wysłane przez Grundman » Zapisane
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« Odpowiedz #12 : Luty 25, 2010, 21:43:54 »

Grundman i My Sensi ,
Bardzo dziekuje za zainteresowanie moim topikiem i moze nieco uscisle Smiley

Rzeczywiscie chodzi mi o czarne wody amazonki poniewaz w nich wystepuja neony, a z tych rybek nie chcialbym rezygnowac. Jednoczesnie zalezaloby mi na jakims gatunku pielegniczek lub innej wiekszej rybki zyjacej w amazonce przy ktorej moglbym sprobowac hodowli i rozmnazania najlepiej takiej ktora zyje w tym samym srodowisku co neony z BW.

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie


Mam jeszcze jedno pytanko. Bo mowilem ze mam dostep do wody RO ale niestety to jest filtr zamontowoany u mnie w pracy i zbiornik w nim to tylko 10L ktory napelnia sie przez 2 godziny i dlatego jestem wstanie zabrac z niego jedynie 10 L dziennie. Czy moge wymieszac wode RO z np. destylowana ??
Co proponujecie zeby zachowac miekkosc wody ?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 23:18:59 wysłane przez emigrand » Zapisane

piotrK
Cichlid Nut
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 32



« Odpowiedz #13 : Luty 26, 2010, 18:59:38 »

RO to najlepsza rzecz do obniżania miękkości wody, najbardziej wygodna. Ale możesz zrobić inaczej - np. podmieniać 2x w tygodniu po 10L, albo zgromadzić wodę na dwa razy i podmienić 20L. Wodę z RO można spokojnie przetrzymać w zamknięciu, nie zepsuje się (o ile zbiornik jest czysty!).

Neony to nie najlepsze połączenie z pielęgniczkami, jeśli te drugie chcesz rozmnażać. Jeśli już to albo Neony Innesa, albo najlepiej P. simulans. Te ostatnie są najmniejsze. Po prostu są wścibskie i bezczelne, potrafią wyjadać pielęgniczkom narybek, one nie są w stanie ich odgonić. Jak chodzi o czarne wody, to chyba najlepiej będą pasować A. agassizii, jednak przy RO, masz spory wybór. Z sensownych na początek gatunków mógłbys spokojnie spróbować z A. baenschi (tzw. INKI). Na pewno dadzą sobie radę, co więcej, mógłbyś mieszać RO z kranowitem - żeby pH nie było za niskie.

Pzdr.
Zapisane
emigrand
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81



« Odpowiedz #14 : Luty 26, 2010, 21:01:57 »

Wode juz prawie uzbieralem okazalo sie ze kumpel ma tez taki filtr w domu Smiley

Caly czas czekam na przesylke z szyszkami i liscmi debu Sad mam nadzieje ze jutro dojdzie to w niedziele zbiornik powinien byc zalany Cheesy

Aha i zdecydowalem sie na obsade to bedzie 8 neonkow czerwonych i harem A. Agassiza. zobaczymy jak mi pojdzie wychow mlodych. jesli sie nie uda to mam jeszcze 1 zbiornik najwyzej przygotuje jako wylegarnie.
A powiedzcie mi co zrobic z juz odchowanym narybkiem bo wiadomo ze nie chce trzymac calej gromady w zbiorniku przez caly czas ?? Mozna sprzedac czy oddac w sklepach zoologicznych ??
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2010, 21:14:56 wysłane przez emigrand » Zapisane

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: