Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Ameryka « Akwarium 112L BW - pierwszy raz
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium 112L BW - pierwszy raz  (Przeczytany 24410 razy)
piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #15 : Październik 04, 2011, 20:46:04 »

Zapytam sie w takim razie jak sie ma sprawa z destylką i kationitem,na czym to polega? zapewniam że jest to już dzisiaj ostatnie pytanie i nie mam zamiaru Cie meczyć Wink
Zapisane
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #16 : Październik 04, 2011, 21:45:52 »

obawiam się, że jesteś zbyt niecierpliwy, wszystko chcesz mieć podane na tacy... niestety nie tędy droga. pomożemy Ci ale przede wszystkim musisz pomóc sobie sam. nie uważam swojego zbiornika za the best, bo są lepsze na forum ale doprowadzenie go do obecnego stanu wymagało wielu dni spędzonych przed kompem w poszukiwaniu potrzebnych mi informacji, pewnego (nie małego) nakładu finansowego, a przede wszystkim CZASU. nie zrozum mnie źle, ale napalając się popełnisz tylko błędy, które będą się długo za Tobą wlekły, pochłoną kasę, robotę i czas. akwarystyka jest dla ludzi cierpliwych i tego nic nie zmieni ale oczekiwane efekty, gdy już przyjdą w 100% nagradzają nasze starania. dosyć kazania Smiley
jak wspomniał mrs kationit to masa roboty z przygotowaniem wody - http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/jeden-ze-sposobow-zmiekczenia-wody-kationit/
woda destylowana to o wiele większe koszty niż RO. przyjmijmy, że podmieniasz ok 30l wody tyg. z czego 20-25l to destylka. u mnie w okolicy 5l kosztuje 5zł, rachunek jest prosty... ja kupiłem na allegro nowy filtr za mniej niż 150zł, podłączenie go jest prostą sprawą ale też trzeba wiedzieć o co chodzi - jest o tym wątek na naszym forum więc poszukaj.
odnośnie oświetlenia myślę, że 18W nie wystarcza w 112l (nie chodzi mi o pistię - po prostu jest za ciemno w zbiorniku) a 36W to już za dużo. Jeżeli nie przewidujesz w obsadzie np. pstrążenic lub innych "skocznych" gatunków ryb, to zastanowiłbym się nad zbiornikiem otwartym i kupiłbym belkę oświetleniową (lub zrobił home made z całej lampy na świetlówki).  można też zastować oświetlenie punktowe (jakie widziałeś u mnie na kilku zdjęciach), chociaż z biegiem czasu przypięte lampki nocne po obu stronach akwarium strasznie raziły mój gust estetyczny, no i można zapomnieć o roślinach.
moja rada - czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!! akwarystyka to temat bardzo głęboki i złożony, jeżeli się podejmiesz za kilka miesięcy będziesz wiedział na tyle, by zdawać sobie sprawę z ogromu swojej niewiedzy. uwierz, na początku mojej przygody również myślałem "akwarium=szkło+woda+rybki"  Grin potem się dopiero okazało nad iloma zagadnieniami trzeba się "doktoryzować".
ps. dzięki mrs za słowa uznania Smiley no i znowu dowiedziałem się czegoś nowego, chociaż nie do końca Ci wierzę z tym kolorem podłoża hahaha
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #17 : Październik 05, 2011, 05:54:35 »

Zapytam sie w takim razie jak sie ma sprawa z destylką i kationitem,na czym to polega? zapewniam że jest to już dzisiaj ostatnie pytanie i nie mam zamiaru Cie meczyć Wink
Nie męczysz, ale zgadzam się z tym co napisał Rafał – jesteś mało cierpliwy.
Powiem Ci co ja zrobiłbym na Twoim miejscu:|
1.   bezwzględnie kup testy wody (ph, kh, gh)
2.   zbadaj parametry wody w kranie. Może okazać się, że woda w kranie jest na tyle miękka, że jej preparacja nie będzie kłopotliwa. Może okazać się też, że wode bardzo ciężko będzie skorygować „w dół”
3.   znając parametry wody, zdecyduj się na stosowny sposób jej preparowania, Sposób z destylką będzie kłopotliwy i drogi, a sposób z kationitom męczący w przypadku mocnego korygowania „w dół”. Jeśli Twoja woda będzie wymagała niewielkiej korekty, na wydatek kilku zł/5l wody destylowanej zapewne będzie Cie stać. Filtr RO zamontuje Ci każdy hydraulik, jeśli boisz się sam kombinować.
4.   przemyśl kwestię oświetlenia. Zastanów się, czy podobają Ci się zbiorniki otwartę – jak u Rafała, czy wolisz mieć pokrywe. W przypadku zbiorników otwartych, kwestia oświetlenia jest luźniejsza i możesz w zasadzie zrobić co zechcesz. Pokrywa nie daje takich możliwości, ale jest też mniej kłopotliwa, bo kurz nie osadza się na powierzchni wody, woda nie paruje, no i zwykle wystarczy wykręcić jedną rurę i otrzymujesz 1x18W co da fajny klimat w baniaku.
5.   Znając odpowiedzi na podstawowe pytania, przemyśl kwestię obsady. Pamiętaj, że większość dostępnych w handlu gatunków ryb naturalnie występujących w wodach BW, rozmnażana jest w twardej wodzie. Oznacza to (w przypadku zrobienia od razu miękkiej wody), że będziesz musiał poszukać ryb które aktualnie w takiej wodzie pływają. Ryby rozmnażane i pływające w twardej wodzie nie sprawiają kłopotu, o ile nie zafundujesz im bomby w postaci nagłego skoku parametrów. Pamiętaj, nawet niekorzystne ph jest lepsze od korzystnego, ale z dużymi wahaniami. To co w przypadku ryb może być zaletą, w przypadku biotopu jest wadą, bo próba odtworzenia BW w twardej wodzie, najpewniej skończy się źle. Pomyśl może na początek o białych wodach. Tam parametry nie są aż tak „rygorystyczne”.
6.   Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Bez podstawowej wiedzy zrobisz dużo głupot i niepotrzebnie wydasz pieniądze.

Cytat: rafalkudlaty link=topic=37260.msg328505#msg328505
ps. dzięki mrs za słowa uznania Smiley
[/quote
Po prostu doceniam to co udało Ci się stworzyć.

Cytat: rafalkudlaty link=topic=37260.msg328505#msg328505

 no i znowu dowiedziałem się czegoś nowego, chociaż nie do końca Ci wierzę z tym kolorem podłoża hahaha
Sprawdź sobie kiedyś podczas restartu. Wymień podłoże na piasek. Za wyjątkiem kup na piasku, nie będziesz widział żadnej różnicy. Musiałbyś mieć bardzo jasny piasek i mocne oświetlenie, by ryby reagowały na to negatywnie.
Długo pokutował właśnie taki mit na temat neonów, niejednokrotnie go obalono, ale w sieci i tak są informacje mówiące o tym, że te ryby nie znoszą piasku Smiley
Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #18 : Październik 05, 2011, 12:39:48 »

Witam,byłem w stacji uzdatniania wody w moim miescie i otrzymalem dane dotyczace wody w moim kranie:

Odczyn pH 6.8
TWO 5.3

nie wiem co mam wam jeszcze wypisac otrzymalem cały wykaz poszczególnych pierwiastków ale to chyba pH i Two są najwazniejsze.I jak wygląda ta woda?chyba nie jest tak zle?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #19 : Październik 05, 2011, 13:59:03 »

Odczyn pH 6.8
TWO 5.3
PH dla BW jest za wysokie.
TWO czyli twardość wody ogólna, inaczej GH. W jakich wartościach masz podane te cyfry? Stopnie niemieckie?
Ważniejsza od twardości ogólnej jest twardość węglanowa TWW/KH.
Kup po prostu test, będzie najlepiej.
I tak będziesz musiał stale kontrolowac parametry wody. Przy miękkiej i kwaśnej wodzie, często kontrole są niestety nieuniknione.

Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #20 : Październik 05, 2011, 14:50:03 »

pH zbije torfem,dzrzewem i roztworem z kory debowej...przymierzam sie też do kupna ADA Amazonia a więc o pH se nie martwie.Tak jest podane w stopniach niemieckich [0N].Twardości weglanowej nie mam podanej ale jutro kupie testy.Tylko pytanie czy odrazu kupic testy kropelkowe czy bawić sie w tańsze paski?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #21 : Październik 05, 2011, 15:59:03 »

pH zbije torfem,dzrzewem i roztworem z kory debowej...
Nie zbijesz w twardej wodzie.
Zafundujesz sobie jedynie skoki wartości PH, co dla ryb nie jest dobre.
Natomiast jeśli w kranie kh będzie względnie niskie, ph powinno samo trochę spaść.

przymierzam sie też do kupna ADA Amazonia a więc o pH se nie martwie.
Jeśli w baniaku nie będzie roślin, możesz mieć klopot.
Z tego co pamiętam, amazonia jest podłożem dokarmiającym.
Jeśli pamiętam dobrze, zafundujesz sobie piękny wysyp glonów.

Tak jest podane w stopniach niemieckich [0N].Twardości weglanowej nie mam podanej ale jutro kupie testy.Tylko pytanie czy odrazu kupic testy kropelkowe czy bawić sie w tańsze paski?
Kup testy kropelkowe.


« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2011, 16:01:08 wysłane przez mrs » Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #22 : Październik 05, 2011, 16:26:15 »

i wiidzisz na tym właśnie polega problem początkujacego akwarysty,ty mni teraz piszesz że pH nie zbije a gdzie indziej czytam że zbije.Jedni polecaja ADA ty piszesz że raczej nie.I wez tu człowieku bądz mądry...przecieżz nie bede zbijał pH CO2  o_O a twardosć przecież jak na kranówe jest bardzo dobra

nie zrozum mnie zle,strasznie doceniam to że starasz sie mi pomóc ale troche to zagmatwane tym bardziej że od tygodnia seiedze i wertuje poszczególne fora i czasami każdy pisze co innego.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2011, 16:33:08 wysłane przez piotrek25 » Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #23 : Październik 05, 2011, 16:49:22 »

piotrek25, nie wiem co piszą na innych forach, wiem natomiast, że mrs ma doświadczenie  z BW i jego porady poparte są doświadczeniem. Śmiało możesz więc traktować je jako właściwe.
Akwarystyka nie jest taka prosta jak się niektórym wydaje,a BW to wyższa szkoła jazdy. Niemniej jednak jest "w zasięgu" każdego.
Nie będę powielał treści zawartych w postach mrs'a, bo absolutne podstawy już zostały napisane.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2011, 16:51:29 wysłane przez emperor » Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #24 : Październik 05, 2011, 16:58:36 »

ok,czyli zrozumialem że celowe zbijanie ph przy miekkiej wodzie jest zbedne tak? woda sam sie ustabilizuje? ale jak sie ma stabilizacja z co tygodniową podmianą wody? bo ja na przykład rozumiem stabilizacje w sposób coś co ma byc na stałe...jak wam sie udaje utrzymać stabilne ph wody podmieniając ją?

przytargałem od kolegi baniak 60litrowy...wpakuje tak troche drewna i pobawie sie wodą może wtedy zrozumie co sie z czym je
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #25 : Październik 05, 2011, 17:49:07 »

1. ADA jest podłożem korygującym i dokarmiającym.
Super się sprawdza gdy w baniaku masz rośliny. Podłoże uwalniając substancje dokarmiające, w Twoim przypadku dokarmiać będzie glony. Różne są opinie na temat korygowania ph przez podłoże ADA. Jedno jest pewne. Nie otrzymasz wartości takich na jakie liczysz, a jeśli woda nie będzie odpowiednia, to ADA niewiela Ci da. Podłoże głównie wpływa na stabilność parametrów, co w przypadku zbiorników roślinnych super się sprawdza.
2. Celowe zbijanie ph w baniaku gdy jest tam samo drewno, szyszki i liście, nie ma sensu. Przecież masz źródła związków humusowych. Ich zbyt duża ilość może jedynie zaszkodzić.
3. Nie zbijesz ph w twardej wodzie choćbyś wezwał samego boga. Będą występować skoki ph, im wyższe tym większe szansa na efektowne pozbycie się obsady.
4. niska wartość gh o niczym nie musi świadczyć, choć podstawa by sądzić, że kh będzie niskie jest spora. Nie przekonasz się jeśli nie zbadasz wody. Chemii nie obejdziesz. Widywałem różne cuda w przypadku wody, często wartości kh i gh skrajnie się różniły.
5. Zbijanie ph za pomocą CO2 w twoim przypadku nie ma sensu. Dodam jeszcze, że ja zbytnio nie ufam takiej korekcie parametrów wody.
6. podmieniając wodę musisz zadbać o to, by podmianka miała takie same parametry (lub zbliżone) do tych panujących w zbiorniku. Inaczej rozregulujesz sobie parametry w akwarium.
7. Możesz zalać baniak zwykłą kranówką. Normalnie go zagospodarować i po kilku dniach zbadać ph/kh/gh. Jeśli wartości te będą za wysokie, możesz za pomocą podmian korygować parametry wody. Odbywać się to będzie stopniowo i bez szkody dla obsady (jeśli takowa będzie już w baniaku).
Nie musisz stosować się do moich rad. Całkiem możliwe, że trafisz na kogoś kto ma znacznie większą wiedze ode mnie. Ty sam powinieneś potrafić wyciągać wnioski i nauczyć się wyłapywać z sieci to co ma jakikolwiek sens.
Na zakończenie dodam:
- stosowanie ADA w Twoim przypadku wg mnie jest bez sensu..
- celowe zbijanie ph jest moim zdaniem bez sensu.
- skup się n twardości wody, szczególnie kh.
- bardzo miękka woda ma tendencję do samozakwaszania, a bardzo twarda woda ma tendencję to "zasadowienia".
- zbyt duża ilość humusów w zbiorniku może zaszkodzić (tyczy się to słynych szyszek olchy).
Tak jak napisał Emperor, BW nie jest takie proste, ale da się to ogarnąć.
Działaj, pytaj, ucz się.
Wszystko przed Tobą.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2011, 17:52:28 wysłane przez mrs » Zapisane

rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #26 : Październik 06, 2011, 13:37:32 »

nie zostało nic innego jak tylko poprzeć... święte słowa mrs
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #27 : Październik 07, 2011, 12:06:31 »

I jak tam, testy kupione?
Zapisane

Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: