Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2] 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Co polecacie ?  (Przeczytany 42830 razy)
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #15 : Marzec 27, 2011, 15:16:27 »

Mylisz komin z panelem wewnetrznym :/

Komin to wydzielona niewielka czesc akwarium, najczesciej naroznik, gdzie przez grzebien przelewa sie woda. W kominie, w dnie akwarium znajduja sie zwykle 3 otwory, ktore za pomoca srubunkow szczelnych i rurek pozwalaja na splyw wody do sumpa i na jej powrot.
To o czym piszesz to wewnetrzny panel do ktoregp woda tez wlewa sie przez grzebien ale jest tam miejsce na grzalke, odpieniacz, media itp. Woda wraca do akwa za pomoca pompy tzw obiegowej.
Taki odpieniacz dostaniesz na targowisku za 50zl. Na poczatek wystarczy pod warunkiem, ze bedziesz regularnie co ok 2 tyg wymienial kostke lipowa

Wtopa =/ Reasumując czy w ogóle panel wewnętrzny jest niezbędny ? Praktycznie mógłbym tylko zainstalować odpieniacz i resztę akcesorii na widoku, przynajmniej do momentu kiedy się dorobię sumpa ? Jest to możliwe, czy niepotrzebnie kombinuję ?
Co masz na myśli pisząc "media" ?
Przepraszam za moją niewiedzę, ale akwarystyka słodkowodna a słono to jak niebo a ziemia.
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #16 : Marzec 27, 2011, 15:26:10 »

Masz racje, ze jest duzo roznic, ale wszystko o co pytasz znajdziesz bez problemu na nano-reef.pl
Moze powinienes znalezc sobie temat o akwa, ktore Ci sie podoba i pasuje do twojego miejsca wymiarami i go skopiowac?
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #17 : Marzec 27, 2011, 15:32:26 »

W tym temacie chciałem tylko i wyłącznie zdobyć podstawową wiedzę, któa by mi pozwoliła na jakieś sensowniejsze dyskusje i pytania, ale racja wezmę wzory z jakiegoś stojącego już akwa Smiley Dziękuję Serdecznie za pomoc.


Pozdrawiam
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #18 : Marzec 27, 2011, 17:48:12 »

Jesli skopiujesz uklad akwarium , ktore sie "sprawdzilo" i dzila min kilkanascie miesiecy unikniesz niepotrzebnego wydawania pieniedzy, zmian itd.
Tak, mozesz miec wszystko na widoku - zobacz jak to bylo u mnie. Tylko po co?
"Media" to przede wszystkim wegiel a w przyszlosci jakies absorbenty fosforanow czy purigen. No i zwykla wata, ktora swietnie wylapuje farfocle z wody
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #19 : Marzec 28, 2011, 16:02:01 »

Razem z ojcem stwierdziliśmy, że jednak pójdziemy w sump-a. Tylko będzie stał obok baniaka ( z tego co się zorientowałem nie ma różnicy gdzie jest usytuowany )
W gruncie rzeczy co najkorzystniej umieścić w sumpie ? Odpieniacz----> żywa skałą + ewentualnie członek ekipy czyszczącej------> i koniec ? Jaki filtr warto umieścić ?
Zamierzony baniak ma już ma wymiary, w które będę zaparcie szedł.
Mianowicie : 68cm x 35 x 40 w proporcji długość szerokość i wysokość.
Daje nam to 98.5 L + myślę, że 20 L sump wystarczy.

I co myślisz o takiej pompie obiegowej ? http://erybka.pl/product-pol-497-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-250.html
Wydaje mi się, że w tym temacie nie muszę przepłacać ?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2011, 16:35:11 wysłane przez Marunia » Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #20 : Marzec 28, 2011, 16:54:49 »

Sam mam MaxiJeta ale 1100l/h na ok 150l akwa + panel zewnetrzny (czyli tak jak chcesz Ty to zrobic. Mysle, ze mozesz kupic wieksza pompe bo czy zaplacisz 60 zl czy 90 to juz nie jest duza roznica. Ja uzywam tez aquacirculator 1100. Moze masz podobna gdzies w szufladzie?
Co do ustawienia sump (panela zewn) jak chcesz zrealizowac przelew? Wyciecie w akwa, pudelko przelwowe, tzw "pudelko bez pudelka" (poszukaj na nanoreef) ?
Co do sumps/panela? Odpieniacz (na jaki sie zdecydowales?) , grzalka, miejsce na wegiel, rowafos itp, dobrze by bylo jakas polke, kieszonke na wate. To jedyna filtracja mechaniczna jaka warto miec. Zywej skaly nie musisz tam wkladac. W przyszlosci moze automatyczna dolewke?
Jakie dasz oswietlenie? 4x 24W 2 biale + 2 niebieskie w T5?
Co do obietosci sumpa nie wazne ile ma litrow, wazne, zeby pomiescil wszystko co chcesz i przyjal cala wode, ktora zejdzie z akwa po zaniku pradu
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #21 : Marzec 28, 2011, 17:06:09 »

Hmmm właśnie zaczytuję się w temacie.
Myślałem nad najprostszym rozwiązaniem typu Rurka wpompowywująca wodę z akwa do sumpa następnie działa odpieniacz, np węgiel + wata na koniec grzałka i na koniec z drugiej strony rurka wpompowywująca wodę z powrotem, ale widzę że to chyba nie takie proste  Wink
Co do odpieniacza
http://allegro.pl/nowy-odpieniacz-do-akwarium-380l-weipro-sa-2012-i1510832565.html
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #22 : Marzec 28, 2011, 17:39:55 »

To jest proste Smiley byle bylo bezpieczne i Ci pokoju nie zalalo. Przelew z akwa do sumpa musi byc bezpieczny - tzn nie zapowietrzy sie przy zaniku napiecia i po jego wlaczeniu podejmie swoja prace
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #23 : Marzec 28, 2011, 17:56:32 »

No w tym temacie muszę się podszkolić Wink.
Brak prądu zdarza mi się raz na parę lat, ale racja warto się zabezpieczyć na zaś.
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #24 : Marzec 29, 2011, 07:33:39 »

to nie tylko chodzi o brak pradu. Przeciez pompa tez ma prawo sie zepsuc, zreszta czasem musisz ja tez wylaczyc do czyszczenia itp.
Zobacz jak ja to mialem kiedys zrobione, poszukaj tematu"pudelko przelewowe bez pudelka" na nano-reef
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #25 : Marzec 29, 2011, 10:29:41 »

W sumie wpadłem jeszcze na inny pomysł (nie wiem czy ja pierwszy), który wydaje mi się chyba najprostszy z ukazanych. Można zrobić tak by woda z akwarium przelewała się za pomocą grzebienia który zatrzymywał by wszystkie większe żyjątka w baniaku a cały syf leciał by do sumpa przez, który woda z powrotem wracałaby za pomocą pompy obiegowej ?
Czy takie rozwiązanie jest w miarę logiczne ? No i oczywiście zaczytuje się w temacie sumpów Wink
 Widziałbym to w taki sposób.
http://img683.imageshack.us/i/sump1n.jpg/
http://img861.imageshack.us/i/sump2.jpg

Pozdrawiam

PS. Chyba posadzę ojca przed komputerem wieczorkiem, niech pokaże swoje umiejętności hydrauliczne Cheesy
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2011, 11:29:03 wysłane przez Marunia » Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #26 : Marzec 29, 2011, 13:07:14 »

... Można zrobić tak by woda z akwarium przelewała się za pomocą grzebienia który zatrzymywał by wszystkie większe żyjątka w baniaku a cały syf leciał by do sumpa przez, który woda z powrotem wracałaby za pomocą pompy obiegowej ...

No wlasnie tak to zawsze dziala, ale chodzi o jeden szczegol: jak woda ma sie przelewc? Przez co? Albo to jest wewnetrzny lub zewnetrzny komin i tu klania sie wiercenie czy ciecie szyb akwa co oczywiscie kazdy fachowiec od klejenia akwariow jest w stanie zrobic, albo system przelewowy oparty na pudelku przelewowym czy syfonie wykonanym np z rurek plastykowych.
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #27 : Marzec 29, 2011, 13:17:11 »

Wydaje mi się, że wersja z cięciem szyby byłaby najmniej inwazyjna i kłopotliwa, tylko pozostaje pytanie na jakiej wysokości powinno być cięcie by transport wody następował w odpowiednich ilościach ?
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #28 : Marzec 29, 2011, 14:28:21 »

Przy standartowym grzebieniu (do kupienia) przyjmuje sie 100L wody na 1 cm dlugosci grzebienia na godzine tzn 10 cm przy pompie 1000L/h
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #29 : Marzec 29, 2011, 14:36:58 »

Czyli praktycznie rzecz biorąc mając wycięty kawałek szkła z zamontowanym grzebieniem nie potrzebuję komina ? Czy to tylko czysto stylistyczna sprawa ?
Już mam mętlik w sumie w głowie. Chodzi mi o fakt, że grzebień może być zainstalowany bezpośrednio na boku akwarium umożliwiając przelew do sumpa ?

PS. Powinieneś dostać rangę typu " Mentor do spraw akwarystyki morskiej " Cheesy
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2011, 14:39:14 wysłane przez Marunia » Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: