Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: start 240l - prosze o pomoc  (Przeczytany 1914 razy)
abadon85
Nowy
*
Wiadomości: 48


« : Grudzień 10, 2010, 19:08:34 »

start 240l - prosze o pomoc

witam
Startuje z nowym akwa 240l.
Prosze o porady, żebym czegoś nie sp....rzył
Akwarium - wromak 240l (120x40x50)
pokrywa - wromak exlusive (2xt5 39W plus dołożyłem 2x t8 30W)
zestaw co2 - butla, zegary, licznik babelków, dyfuzor zrobiony ze strzykawki z drzewa lipowego.
Filtr - Fluval 304
Grzałka: 150W + 200W
podłoże:
Filtus Floran zmieszane z SERA FLOREDEPOT, żwir czarny rzeczny
woda z RO
planowana obsada: 50 neon czerwony, kiryski, krewetki, otoski.
Zamowione rośliny:
2 zestawy: http://allegro.pl/potezny-zestaw-roslin-...44352.html


1.Filtr zostal ze starego zlikwidowanego awkarium 240-litrowego. Nie był płukany od 6msc. Czy go czyścić ? Jeśli tak to mogę tylko w wodzie z kranu bo wody z poprzedniego akwarium nie posiadam - wylałem. Dodam, że w poprzednim akwa miałem problemy z glonami.
Posiadam jeszcze 2 litry wewnętrzne. Czy montować je i włączać, żeby napowietrzały wodę w momencie kiedy co2 jest wyłączone ?
2.Kolejne pytanie. Mam filtr RO. Ile dać wody na start akwarium z tego filtra, a ile z kranu. ( w kranie PH -8 , twardości wody wysokie). Jak często i ile podmieniać wodę po starcie akwarium i czy podmieniać wodę tylko z filtra RO, czy mieszać z kranówką?
3. Roślinki przyjdą mi w poniedziałek. Czy już dziś mogę nalać połowę wody do akwarium i czekać 2 dni na rośliny ?
4. Czy odrazu kiedy posadzę rośliny zacząć nawozić CO2 i innymi makro i mikro specyfikami ? Czy może zacząć nawozić tylko Co2 w momencie świecenia w akwarium ?
5. Jak zacząć świecić? Czy pełne 4 świetlówki i na jak długo w ciągu dnia ?
PROSZĘ O FACHOWĄ POMOC
Zapisane

Akwarium 112l, filtr zewnętrzny Fluval 204, filtr wewnętrzny, 2x 18W (biała oraz fioletowa dla roślin), grzałka z termostatem
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Grudzień 10, 2010, 20:21:19 »

1.Filtr zostal ze starego zlikwidowanego awkarium 240-litrowego. Nie był płukany od 6msc. Czy go czyścić ? Jeśli tak to mogę tylko w wodzie z kranu bo wody z poprzedniego akwarium nie posiadam - wylałem. Dodam, że w poprzednim akwa miałem problemy z glonami.
Jeśli filtr jest nieaktywny, tzn. od pół roku nie chodzi to powinieneś go dokładnie wyczyścić, media przepłukać nawet w kranówie i robić cykl azotowy od nowa.

Posiadam jeszcze 2 litry wewnętrzne. Czy montować je i włączać, żeby napowietrzały wodę w momencie kiedy co2 jest wyłączone ?
Będziesz miał rośliny więc ruch tafli wody w pełni wystarczy jednak ja polecam dołożyć przynajmniej jeden dodatkowy filtr wewnętrzny jako typowy mechanik. Zamontuj go po przeciwległej stronie wylotu kubła tak by woda mieszała się równomiernie z obu stron.
2.Kolejne pytanie. Mam filtr RO. Ile dać wody na start akwarium z tego filtra, a ile z kranu. ( w kranie PH -8 , twardości wody wysokie). Jak często i ile podmieniać wodę po starcie akwarium i czy podmieniać wodę tylko z filtra RO, czy mieszać z kranówką?
Woda RO jest wyjałowiona, pozbawiona jakichkolwiek minerałów. Lejąc tylko RO pozabijasz ryby.
Proporcje są zależne od tego jakie parametry chcesz uzyskać, bez podstawowych testów ph, kh, gh przynajmniej na początku sie nie obędzie. Musisz sam znaleźć proporcje tak by dostać pożądaną przez Ciebie wode.
RO mieszasz z odstaną kranówką.

3. Roślinki przyjdą mi w poniedziałek. Czy już dziś mogę nalać połowę wody do akwarium i czekać 2 dni na rośliny ?
Jeśli woda nie ma gdzie odstawać, możesz tak zrobić. Ale polecam 24h. Więcej nie ma potrzeby.

4. Czy odrazu kiedy posadzę rośliny zacząć nawozić CO2 i innymi makro i mikro specyfikami ? Czy może zacząć nawozić tylko Co2 w momencie świecenia w akwarium ?
Ja bym od początku nie świecił ale specem od roślinniaków nie jestem.
Rośliny mają ok 2 tygodniowy okres stagnacji kiedy nie rosną, ja bym nie pchał nawozów w tym czasie.

5. Jak zacząć świecić? Czy pełne 4 świetlówki i na jak długo w ciągu dnia ?
Zacznij świecić od 6h/dobę zwiększając o godzine co tydzień, dochodząc max do 12h/dobę.
Świeć z glową tzn. jeśli masz świetlówki na osobnych statecznikach zacznij od włączenia jednej rano i stopniowo dokładaj tak by apogeum przypadało na najjaśniejszą część dnia - południe i świeciło tak oko 3 godzin. Następnie stopniowo wyłączaj oświetlenie.
Jeśli świetlówki są na 2 statecznikach to podobnie do poprzedniego przykładu, rano 2 świetlówki, w południe dokładasz kolejne dwie, później gasisz dnie i na koniec dnia znika oświetlenie.

Pozdro.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: