Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Potrzebuję pomocy w doborze filtra i podłoża
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Potrzebuję pomocy w doborze filtra i podłoża  (Przeczytany 5902 razy)
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« : Czerwiec 09, 2013, 21:20:16 »

Planuję postawić szkiełko aquael shrimp set 30.
Wierzch podłoża to drobny bazalt i piasek kwarcowy.
Jako ozdoby trochę drzewa, lignit, może jakiś kamień typu scenery stone.
Rośliny którymi dysponuję to: anubias nana, anubias nana bonsai, bolbitis heteroclita difformis, microsorium thin leaf oraz microsorium trident, hedyotis salzmanii, minipelia oraz mchy: cameroon, ziperr, spiky i phoeinx. Nie wiem czy wszystkie chwasty wylądują w szkiełku. Na 100% chcę umieścić anubiasa, bolbitis, hedyotis salzmanii, microsorium trident i mech pheonix.
Zwierzaki to: sakura red na starcie będzie 15 szt., helenki 5 szt., otoski 4 szt.
Oświetlenie 2x11W, 6500K, (I 12:00-22:00, II 13:00-23:00)
Ogrzewanie brak (temp. waha się pomiędzy 19*C a 25*C zima/lato).
Nawożenie to tylko CO2 z butli i aktywne podłoże.
Mam do wyboru dwa filtry pat mini i FZN2.

Teraz kilka pytań.
1) Który filtr wybrać? A może jeszcze co innego? PaT mini uważam, za bardzo dobry filtr, używam go już długo i jestem z niego zadowolony. Jednak jest to filtr wewnętrzny i trochę miejsca zajmuje. FZN 2 jest sporym filtrem, w środku dużo miejsca nie zajmuje, jednak nie wiem jak będą reagowały rośliny na spadającą na nie wodę.

2) Jakie podłoże aktywne wybrać? Nie znam się na tym w ogóle. Podłoża nie będzie dużo, będzie ono przysypane piaskiem i bazaltem. Więc cena nie odgrywa większego znaczenia. A może ziemię ogrodową?

3) Czy ze względu na otoski dołożyć grzałkę, czy zrezygnować z grzałki i otosków?

4) W jakich godzinach podawać CO2? Czy podawać inne nawozy? Ze względu na pracę zawodową zdarzają mi się kilkudniowe, a nawet dwutygodniowe nieobecności w domu. Dlatego chciałbym uniknąć systematycznego podawania chemii. Nie mam nikogo, kto zechciałby zadbać o szkiełko podczas mojej nieobecności. Szkiełko ma być jak najbardziej bezobsługowe.

Może jakieś inne sugestie i podpowiedzi? Przede wszystkim odnośnie doboru roślin i oświetlenia. Może dać tylko 1x11W? Za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny.
Zapisane

gg - 4479432
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 09, 2013, 21:37:47 »

Odradzam filtr kaskadowy, bo krewetki uwielbiają wpływać do kaskad pod prąd. Pat mini jest dużo lepszy, choć nadal upieram się przy nadfiltracji, więc sugerowałbym rozejrzeć się na alledrogo za jakimś używanym niewielkim kubełkiem-małe eheimy i JBL są niedrogie.

Podłoże na podsypkę polecam shrimp soil (aquatic nature)-są w małych opakowaniach, lub shrimp sadnd. Tylko nie syp ich pod piasek kwarcowy. Generalnie staraj się używać go (piasku) jak najmniej, z uwagi na strefy beztlenowe.

Odpuść otoski. U mnie w 54L czuły się zauważalnie słabo, a co dopiero w 30L.

Co2 na elektrozaworze podawałbym całą dobę w ilości uwzględniającej reakcję krewetek na gaz po nocy. Lepiej podawać w trybie ciągłym, bo przy elektrozaworze są większe skoki ph, na które źle reagują krewetki.
Reszta nawozów jest zbędna do roślin, które planujesz.

1x 11W będzie za mało, więc opowiadam sie za 2x 11W, ale zacznij świecić delikatnie od 5h dziennie i gazuj na maxa. Krewetki wpuszczaj dopiero po minimum miesiącu i wtedy ustawiaj pod nie moc gazu. Na początku możesz podawać odrobinę potasu-jak wyjedziesz i nie nalejesz, nic się nie stanie Smiley
Zapisane

kosma2000
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 79



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 10, 2013, 10:26:55 »


1) Który filtr wybrać? A może jeszcze co innego? PaT mini uważam, za bardzo dobry filtr, używam go już długo i jestem z niego zadowolony. Jednak jest to filtr wewnętrzny i trochę miejsca zajmuje. FZN 2 jest sporym filtrem, w środku dużo miejsca nie zajmuje, jednak nie wiem jak będą reagowały rośliny na spadającą na nie wodę.



Ja wybrałbym jednak FZN i raczej 1 lub coś podobnego , sam używam Chińczyka kaskade
(dam niżej fotki) i nie miałem sytuacji ,żeby jakiś zwierzak wpłynął do środka  Cheesy , fakt lubią
sobie pod prąd śmigać nawet zabawnie to wygląda.
Wiem ,że Vento jesteś zwolennikiem mocnej filtracji ale to tylko 30 l , a po dodaniu podłoża i dekoracji
nawet miej.


2) Jakie podłoże aktywne wybrać? Nie znam się na tym w ogóle. Podłoża nie będzie dużo, będzie ono przysypane piaskiem i bazaltem. Więc cena nie odgrywa większego znaczenia. A może ziemię ogrodową?



Ja mam ADA Amazonia , a trzymam CR co do innych trudno mi się wypowiadać , niestety ADA jest w
paczkach po 9 L , generalnie na takiej paczce moża 3-4 kostki postawić , ja zrobiłem zrzutkę ze  znajomym
i na 1-1,5 roku myślę że wystarczy . Podłoże dobrze trzyma parametry.


3) Czy ze względu na otoski dołożyć grzałkę, czy zrezygnować z grzałki i otosków?



Zgadzam się z Vento to nie jest zbiornik na ryby ... Sam chciałem 3-4 pandy dać lub razbory ale
w końcu zrezygnowałem , za sanitariat robią ślimaki .


4) W jakich godzinach podawać CO2? Czy podawać inne nawozy? Ze względu na pracę zawodową zdarzają mi się kilkudniowe, a nawet dwutygodniowe nieobecności w domu. Dlatego chciałbym uniknąć systematycznego podawania chemii. Nie mam nikogo, kto zechciałby zadbać o szkiełko podczas mojej nieobecności. Szkiełko ma być jak najbardziej bezobsługowe.



Jak bym miał kasę to bym zrobił CO2 , niestety koszt do 30 i 300 l na CO2 to podobny wydatek więc leje tylko EC
i sole , ale z drugiej strony nie mam ani tak wymagających roślin ani doświadczenia żeby zaangażować  się w
kostkę którą  notabene postawiłem sobie w pracy żeby czas sobie umilić


Niżej zdjęcie filtra i ogólnie kostki









Fotki na szybko z telefonu poźniej mogę dać  lepsze
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2013, 10:39:15 wysłane przez kosma2000 » Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 10, 2013, 11:21:57 »


Wiem ,że Vento jesteś zwolennikiem mocnej filtracji ale to tylko 30 l , a po dodaniu podłoża i dekoracji
nawet miej.


W tej chwili w 54L ze sporą ilością podłoża i masywnym korzeniem pracują mi dwa kubły-JBL e700 i Tetratec EX400-pralki nie ma Smiley Akwarium świeżo zalane, rośliny raczej wolno rosnące w większości, 1W/L brutto i ani śladu glonów, choćby tych typowych dla dojrzewania zbiornika.
Nadfiltracja jest świetna i zdania nie zmienię Smiley

Co do kaskady i wpływających do nich krewetek-crystale raczej nie są długodystansowymi pływakami-raczej trzymają się stałego podłoża, jak pewnie zauważyłeś. Za to ja w baniaczku z red cherry regularnie przy każdym czyszczeniu wyciągałem z kaskady kilkanaście krewetek żywych i kilka już "ugotowanych".
Helenki też są ciekawskie i regularnie włażą do kaskad-jak zapędzą się w okolice wirnika, filtr strasznie klekocze... 
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 10, 2013, 22:19:38 »

Heh, a mnie tam Crystale do kaskad właziły Cheesy, z tym, że wypełnione po brzegi medium filtracyjnym i kratka zabezpieczająca na górze, a że nigdy małe osobniki się tam nie dostawały to zbytnio problematyczne nie było (wlazły--> wylazły) a nawet jeśli coś się tam dłużej zasiedziało to przegoniłem. Problem jest jeśli Amano wlezie do kaskady bo one są na tyle silne, że potrafią wyleźć i lądują na podłodze.

Co do filtracji to jeśli to ma być pojedyncza kostka, to faktycznie poszedłbym w kierunku nadfiltracji, bądź mocnej filtracji, ja niestety teraz nie mogę sobie pozwolić na taki luksus, gdyż 10 szkiełek na ścianie wisi, to też używam fan mini aquaela, nieźle kręcą, w miarę ciche i 3W/szt, oczywiście chodzą 24h/d7d/W Smiley

Otoski.... Smiley fakt, 30l to nieco mało jeśli chodzi o stadne rybki, a otoski są stadne, 5szt to chyba takie minimum.
Grzałek nie polecam przy krewetkach, bo są raczej "chłodnolubne" 23-24*C to już sporo, a 26*C to już problem.

Podłoże.... po przetestowaniu polecam borneowild, ale równie dobrze hoduje się na amazoni ADA a nawet na tańszym odpowiedniku NatureSoil. Na podłożach Aqua artu również dochowałem się maluchów, ale nie aż tylu co na wyżej wymienionych podłożach. Jeśli ktoś ma rękę do preparowania wody i filtr RO to również zwykły bazalt jest dobrym podłożem Wink.

Pozdrawiam.
Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 10, 2013, 23:19:25 »


Tak wygląd moje domowe miejsce pracy, czasem spędzam tu po 16h na dobę. Po lewej stronie monitora ma stanąć wspomniana kostka. We Wromaku po prawej mam już całą zieleninę, drzewo i lignit, które będę mógł wykorzystać. Mam nadzieję, że uda mi się postawić kostkę w najbliższy weekend. Po około miesiącu wylatuje Wromak i na jego miejsce stanie druga kostka o takich samych wymiarach (nie mam jeszcze planów co w środku). Pomiędzy komputerem i ścianką biurka, obok modemu, stanie zestaw do CO2 z rozprowadzeniem na dwa szkiełka, na dwóch reduktorach. Jest to jedyne miejsce gdzie mogę coś upchnąć. Dlatego poza kaskadami inne filtry zewnętrzne odpadają. Do biurka ich nie schowam, gdyż nie mam tam miejsca, poza tym nie da rady zrobić w biurku otworów na węże.
1) Co do filtra w dalszym ciągu jestem w kropce. Za sugestią Vento też jestem za sporą nadfiltracją, która według mnie bardzo mocno stabilizuje zbiornik (od około półtora roku mam HW 303 w 112l brutto).
Czy próbował ktoś i czy jest sens kombinować jakieś zabezpieczenie np. z siatki tynkarskiej/firanki czy czegokolwiek innego, na kaskadę? Tak, aby krewetki nie dostawały się do środka.
Na dzień dzisiejszy muszę wybierać pomiędzy kaskadą a wewnętrznym, dysponuję pat mini i FZN 2, jeżeli miałby to być inny filtr to muszę go zakupić. Odnośnie małego kubełka mogę się zastanawiać gdy całkowicie padnie mi wieża i będę zmuszony zmienić komputer, wtedy cała przestrzeń pod biurkiem będzie do zagospodarowania, zmieszczą się dwa małe kubełki.

2) Właśnie czytam o podłożach, które podaliście. Podłoże będzie tylko pod bazaltem, możliwe, że z piasku kwarcowego całkowicie zrezygnuję. Tutaj jakoś sobie poradzę.

3) Pozostaję tylko przy krewetkach i ewentualnie helenkach, otoski odpadają. Grzałki nie będzie. Dzięki za informacje.

4) Pozostaję tylko przy niewielkiej ilości aktywnego podłoża i CO2 podawanym przez całą dobę. Potas i węgiel w płynie mam cały czas pod ręką. Więc tu też kwestia rozwiązana.

Bardzo dziękuję za informacje i wszelkie sugestie vento, kosma2000 i Anubis-RE.

Pozostaje tylko kwestia filtra. Czy jeżeli padnie na kaskadę to czy wypływająca woda może lecieć bezpośrednio na rośliny?
Zapisane

gg - 4479432
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 11, 2013, 08:24:22 »


Pozostaje tylko kwestia filtra. Czy jeżeli padnie na kaskadę to czy wypływająca woda może lecieć bezpośrednio na rośliny?



Tak Smiley
Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 11, 2013, 10:34:23 »

Przypomniało mi się, że w piwnicy mam takie podłoże:

Jest tego około półtora litra.
Kiedyś miałem to podłoże i tylko to w kostce z mieszanką babaulti rainbow i red cherry. Na innym forum zostałem zbesztany, że prowadzę eksperymenty na krewetkach i to podłoże nadaje się tylko dla crystali ze względu na parametry, które trzyma (niskie pH i inne).
Czy mogę zastosować to podłoże i nie wpędzać się w dodatkowe koszta? Czy rzeczywiści jest ono nieodpowiednie dla sakur, które chcę trzymać? Jeżeli będę mógł dać to podłoże, to czy podsypać je tylko w miejscu gdzie posadzę hedyotis salzmanii, czy raczej cieńszą warstwę na większej powierzchni? Gdy używałem tego podłoża rok temu, to okazało się, iż wylazły z niego wypławki i nicienie. Czy przed zastosowaniem takiego podłoża mogę je wyprażyć w piekarniku? Jeżeli tak to jaką temperaturę ustawić?
Zapisane

gg - 4479432
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 11, 2013, 13:35:35 »

Nie wyparzaj, bo granulki mogą się rozlecieć po zalaniu wodą. Ja trzymałem kiedyś krewetki-zarówno crystale, jak i blue pearl, red rilli, sakury czerwone-na mieszance tego podłoża z Amazonią i wszystko grało. Półtora litra na kostkę 30L nie zbije Ci tak drastycznie PH, jak byś się tego spodziewał. IMHO realne oddziaływanie podłoża na baniak, można obserwować przy minimum 4 centymetrowej warstwie.
Jeśli boisz się wypławek i nicieni, które zresztą są realnym zagrożeniem dla krewetek, przed wpuszczeniem krewci, wpuść do kostki kilka młodziutkich molinezji na kilka dni i nie przekarmiaj ich-zjedzą wszystko co tylko będzie żywe i mniejsze od nich samych Smiley
Jak dobrze zagadasz ze sprzedawcą w miejscowym sklepie akwarystycznym i zaproponujesz coś w zamian (np. trochę roślin), na pewno pożyczy Ci molinezje na kilka dni.
Podłoże rozsypałbym tak aby nie wystawało spod bazaltu przy przedniej i bocznych szybach.
Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #9 : Czerwiec 11, 2013, 17:36:06 »

Chciałem je wyprażyć w piekarniku. Z wyparzenia zostałoby błoto. Molinezje pożyczę od kolegi Smiley.
No to chyba już wszystko mam i sporo więcej wiem. Pozostaje najtrudniejsze, wszystko tak poukładać aby jakoś wyglądało i było funkcjonalne. Good !
Zapisane

gg - 4479432
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #10 : Czerwiec 11, 2013, 18:14:41 »

Literówka z mojej strony-miałem na myśli "wyprażanie", a nie "wyparzanie" Smiley
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: