pojemność akwarium a równowaga biologiczna

(1/2) > >>

wulo:
Usłyszałem pewna opinię, że pojemność domowego akwarium powinna wynosić więcej niż 120 litrów ponieważ w akwariach o mniejszych pojemnościach trudniej jest zachować równowagę biologiczną. Czy możecie mi wytłumaczyć jaki jest powód takiego założenia? Co daje większe akwarium, że łatwiej w nim o równowagę biol.?

Wulo

majkelpast:
Choćby to, że jest tam więcej wody, a co za tym idzie -> więcej buforów pH, a to z kolei zapewnia -> stabilne pH i środowisko nie zagrażające życiu ryb.

gurami999:
1) Amoniak, azotyny i azotany rozpuszczają się w większej ilości wody, przez co ich stężenie jest mniejsze
2) To co napisał Majkelpast

Seboos:
Do większego akwarium można zapiąć lepszy i wydajniejszy filtr. Ryby brudzą identycznie, więc w większym akwarium będzie mniej szkodliwych zwiazków. Łatwiej utrzymać stabilne parametry wody.

szymonw:
a ja uważam że takie stwierdzenie to zwykły frazes.

bez względu na to jakie akwarium zakładamy utrzymanie w nim odpowiednich i stabilnych warunków życia dla mieszkańców jest  równie trudne bądź łatwe. nie zalezy to od litrażu tylko miejętności pielęgnacyjnych właściciela.

jedyna różnica to to, że większy litraż daje nam większy wybór ryb i roślin do zagospodarowania. ale zarówno mały i duży baniak można tak samo przerybić.

filtracja w każdym baniaku może być tak samo wydajna - mniej lub bardziej - kwestia zastosowania właściwego rozwiązania- nie tylko pod względem litrażu, ale też docelowej obsady itd. asortyment filtrów do baniaków 45L jak i 200L jest równie bogaty.

z jednym się zgodzę. w akwarium relatywnie małym, prowadzonym "na granicy przyzwoitości" mała sytuacja awaryjna (typu niezauważony zgon jednego osobnika i jego rozkład) może doprowadzić do pełnej destabilizacji zbiornika. w akwarium dużym efekt jest niewspółmiernie mniejszy. ale i w małym także nie musi koniecznie prowadzić do poważnych konsekwencji. 

pozostaje kwestia czasochłonności czynności porządkowych. w jednych baniakach prowadzi sieje częściej ale zabierają każdorazowomniej czasu, w innych rzadziej ale trwają dłużej - ale to nie znaczy łatwiej bądź trudniej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona