pojemność akwarium a równowaga biologiczna

<< < (2/2)

Seboos:
Cytat: szymonw  Lipiec 03, 2008, 14:36:56

a ja uważam że takie stwierdzenie to zwykły frazes.
Nie do końca :)
To jeszcze zależy jakie akwarium ma się na myśli mówiąc małe :)
Jeśli mówię o małym akwarium mam na myśli coś < 25 litrów.
Oczywiście w 100% zgadzam się, żę

Cytuj

bez względu na to jakie akwarium zakładamy utrzymanie w nim odpowiednich i stabilnych warunków życia dla mieszkańców jest  równie trudne bądź łatwe. nie zalezy to od litrażu tylko miejętności pielęgnacyjnych właściciela.

Dlatego doświadczony akwarysta poradzi sobie zarówno z małym jak i z dużym akwarium.

Cytuj

jedyna różnica to to, że większy litraż daje nam większy wybór ryb i roślin do zagospodarowania. ale zarówno mały i duży baniak można tak samo przerybić.

Dlatego utrzymanie akwarium 120 litrowego jest po prostu łatwiejsze. Łatwiejsze do utrzymania parametrów, bardziej odporne na błedy. Stąd może to "frazesowe" stwierdzenie.

Cytuj

filtracja w każdym baniaku może być tak samo wydajna - mniej lub bardziej - kwestia zastosowania właściwego rozwiązania- nie tylko pod względem litrażu, ale też docelowej obsady itd. asortyment filtrów do baniaków 45L jak i 200L jest równie bogaty.
Znowu wrócę do definicji małego akwarium. Jeśli chodzi o 25 litrowe to również problemu nie ma. Gorzej, kiedy dysponuje się akwarium np 12 litrowym. Tutaj ciężko o coś sensownego, stąd konieczność zwracania większej uwagi na akwarium.

Cytuj

z jednym się zgodzę. w akwarium relatywnie małym, prowadzonym "na granicy przyzwoitości" mała sytuacja awaryjna (typu niezauważony zgon jednego osobnika i jego rozkład) może doprowadzić do pełnej destabilizacji zbiornika. w akwarium dużym efekt jest niewspółmiernie mniejszy. ale i w małym także nie musi koniecznie prowadzić do poważnych konsekwencji. 
Dlatego prościej i łatwiej zacząć od większego zbiornika.
Cytuj

pozostaje kwestia czasochłonności czynności porządkowych. w jednych baniakach prowadzi sieje częściej ale zabierają każdorazowomniej czasu, w innych rzadziej ale trwają dłużej - ale to nie znaczy łatwiej bądź trudniej.

Tutaj wielkość zbiornika, wbrew pozorom również przemawia na korzyść. Co prawda prace mogą trwać dłużej, natomiast częstotliwość tych prac jest zdecydowanie mniejsza (w teorii) niż przy małym baniaczku.

Zgodzę sie z Szymonem, że praktycznie w każdym baniaczku można utrzymać życie, stabilne parametry, jednak im mniejszy zbiornik tym większa powinna byc wiedza opiekuna.
Zdecydowanie mały zbiornik wymaga więcej poświecenia i czasu, oraz gorzej reaguje na wszelkie błedy popełniane przez akwarystę.

W sumie to zgodzę, się że "tylko akwarium 120 litrów" to frazes - niestety dość często przytaczany przez młodych akwarystów, ludzi którzy twierdzą, że nie da się mieć nic sensownego w mniejszym litrażu. Otóż patrząc na to w ten sposób - jesteście koledzy i koleżanki w błędzie. Szkoda tylko, że większość tych frazesów pochodzi z netu i dużo ludzi trzyma się tego, bojąć sie wyjść poza ramy i spróbować przeprowadzić eksperyment z małym zbiorniczkiem.

Mimo wszystko początkującemu akwaryście będę polecał akwarium minimum 112 litrów :) A dla ciekawych doświadczeń - jakieś mikro akwa (8-12 litrów), z malutkimi (nie narybkiem) rybkami - eksperymentujcie i cieszcie się z wyników :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona