Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Pare pytań nowicjusza  (Przeczytany 68872 razy)
bemol28
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #75 : Lipiec 28, 2009, 20:54:18 »

Witam.
Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem 160l. akwarium. Woda nalana, roślinki posadzone, filtr podłączony, no i za ok. 2 tygodnie mam zamiar wpuścić rybki.

Oto moja propozycja:
1. Kiryski -5szt.
2. Neonki -10szt.
3. Mieczyki -3szt.
4. Molinezje -5szt.
5. Gupiki -5szt.
6. Pielęgniczki kakadu -3szt.
7. Bojownik -1szt.
8. Zbrojnik -1szt.
No i może 1-2 glonojady.
Co o tym sądzicie, za dużo, za mało, źle dobrane gatunki, sugestie mile widziane. Smiley
I jeszcze jedno; Czy mam dać nawóz do roślin?



« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2009, 19:19:18 wysłane przez bemol28 » Zapisane
mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #76 : Lipiec 29, 2009, 20:28:43 »

Zmniej ilość gatunków,a w zamian daj więcej sztuk.Może zrób tak
15xneon
3xpielęgniczki kakadu(harem)
7-10xkiryski
ewentualnie zbrojnik i może dobrana para skalarów pięknie by się prezentowała.
co do nawozu to jedynie potas i co2.Później jak będzie trzeba to wtedy coś dolejesz,ale narazie zbiornik jest za siwiży i rośliny muszą się rozrosnąć i ukorzenić.
Zapisane

zaba
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #77 : Sierpień 04, 2009, 22:00:17 »

Mam akwa 25l. od pól roku a w tym 2 małe glonojady i 2 welony.Kupiłam w sklepie zoologicznym korzenik-jak go przygodowac zanim włożę do akwa? Huh
Zapisane
Female_Raziel
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1025



« Odpowiedz #78 : Sierpień 05, 2009, 07:23:27 »

Jak ja zawsze kupowałam to juz byly zrobione. Wsadz do wody, zobacz czy plywa i nie brudzi.
Przy okazji twoja obsada to jakis niedopuszczalny koszmar!
Zapisane

Moje 53l: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=24019.0

Przed przeczytaniem moich postów przeczytaj regulamin bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy post, niewłaściwie zrozumiany, zagraża Twemu życiu lub zdrowiu.
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #79 : Wrzesień 11, 2009, 19:42:03 »

mozesz go wygotowac w solance z godzinę, później dokładnie opłukać z soli i do akwarium Smiley
a co do rybek to dla welonków akwarium to minimum 100 l. glonojady to tez duze ryby, niektóre dorastające do 30 cm ..  Roll Eyes zmień koniecznie lokatorów bo im robisz w tym akwarium męczarnię
Zapisane
Madziulka0811
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #80 : Wrzesień 22, 2009, 20:16:58 »

No i kolejna nowicjuszka:D

Otóż: akwarium 112l, grzałka100W z termostatem - temperatura 26 (i martwie sie czy nie za wysoka), filtr z napowietrzaczem  o przepływie 690l/h, dla akwa od 70-250L.
Obsada: 4 skalary, 2 kiryski albinosy, 13 neonek, 7 mieczyków, 7 zbrojnikow, 6 gupikow, 4 kiryski spizowe, 4 sumy szkliste. co w sumie daje 47 ryb, z czego 13 głównie dennych.

Do tego z roslin bacona, cabomba, coś płożącego i kulka mchu - też nie wiem jak sie nazywa.

I teraz pytania:
Czy nie przesadzilismy z ilością ryb?? - część dostalismy jako darowizne od kolegi:>
Czy temperatura nie jest za wysoka? - rybki ładnie sie zachowują, więc pojejrzewam ze nie
Czy można używać srodki do uzdatniania wody, kiedy ryby sa w akwarium, mam w tej chwili specyfik ktory uzylam zanim wpuscilam ryby jak wlalam swieza wode, mianowicie: Tetra-Aquasafe. No i mam Eskalarin tropicala, ale również nie wiem czy moge go użyc kiedy ryby sa w akwa.
No i na temat: wyczytalam kiedys ze sumy szkliste zle reagują na na te błękitne uzdatniacze.

Mam kamienie - prawdopodobnie piaskowce, z czego kilka jest czerwonych i powiedzano mi ze maja zelazo w sobie i zebym sie dowiedziala czy mozna je wsadzic do akwa.
Więc poki co tyle pytan na start.
Akwarium mamy od miesiaca i w tym czasie zdechl jeden młodziutki zbrojnik i kirysek spizowy. reszta ma sie niezle.

Pozdrawiaaam!
Zapisane

Byłam pesymistką, jestem optymistką, bo kocham i jestem kochana!!! I mam rybki:D
djdzej1000
Bywalec
****
Wiadomości: 414


« Odpowiedz #81 : Wrzesień 22, 2009, 20:28:06 »

Madziulka0811 masz przerybienie i to jakie  Shocked
temp może zostać taka jaka jest
nie jestem za tym by stosować chemię no chyba, że w razie ostateczności a w tym wypatku jest to zabronione, podmieniaj wode co 2 tyg ok 20-30% i oki beż żadnych specyfików, Ty po prostu nie wiedziałas , że istnieje coś takiego jak dojrzewanie akwarium, ale i o tym warto poczytać zanim sie zabierze zabawę z akwarystyką, jak adną Ci rybki to zobaczysz.
No i na koniec żadnej chemii w tym uzdatniaczy Smiley))
Co do kamieni i innych pytań to kup test i zrób pomiary zawartości zw. chem. to już inwestycja i rada na przyszłość


Zapisane
Madziulka0811
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #82 : Wrzesień 23, 2009, 07:24:34 »

Oczywiscie o dojrzewaniu akwarium wiedzialam i stalo kilka dni zanim wpuscilam ryby, woda przestala byc metna. Znajomy 'akwarysta', a pozniej sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedzial ze moge wpuscic i tak tez zrobilam. ryby maja sie dobrze. Jak zdechna to przyznam racje. Czy forum jest po to zeby od razu zjechac nowicjusza??
Zapisane

Byłam pesymistką, jestem optymistką, bo kocham i jestem kochana!!! I mam rybki:D
Wilku
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 113



WWW
« Odpowiedz #83 : Październik 28, 2009, 21:53:24 »

Dołączę się do wątku bo temat pasuje...

W piątek wielkie zalewanie Smiley Moja szklanka już wysycha i wg. tego co mówił majster-szklankarz w piątek mogę napełniać. W związku z tym mam kilka pytań...

1. Liczę na bujne krzaczory w akwarium i chciałbym użyć jako podkładu ziemi ogrodowej. Wpadł mi tutaj w oko post, w którym ktoś pisał, że użył ziemi ogrodniczej kupionej w Biedronce Smiley Czy jest obojętne skąd i obojętne jaka - w sensie byleby ogrodnicza workowana?

2. Chcę zalać zbiornik (przynajmniej) do połowy żeby już się "mieliło", w weekend mam zamiar budować pokrywę z oświetleniem. Czy roślinki dadzą radę wytrzymać kilka dni bez światła (doświetlania)?

3. Trochę mnie poniosło i w ostatniej chwili zmieniłem rozmiar zbiornika o kilka litrów, podstawa 130x40 i wysokość z 60 do 70cm. Mam dzięki temu więcej miejsca w środkowej części zbiornika. Szperam w necie i książkach i nie mogę dobrać odpowiedniej obsady. Jak konfiguruję to zawsze coś się wyklucza :/ Trzciniak odpadł przez krewety - zostały cierniooczki, żałobniczka wyklucza się z bojownikiem, bocje też odpadły... Póki co skład na dół zbiornika się nie zmienia: krewetki, Gibbiceps, Zbrojnik, Kirysy i piskorki. W środkowej części brak koncepcji, albo drobnica albo coś większego licząc, że krewety będą się srogo mnożyć, góra jeszcze nie zagospodarowana, bo nie wiem co zrobić ze środkiem. Mam dość fajny korzeń i dzięki niemu mogę jakby podzielić wzdłuż środkową część zbiornika... Co prawda jeszcze trochę wody się przefiltruje zanim wrzucę pierwsze ryby, ale trochę przeraża mnie brak koncepcji Smiley Może mi coś doradzicie?
Zapisane

Oddam nadwyżki, przyjmę coś w zamian:
1. Cryptocoryne aponogetifolia
2. Hygrophila polysperma
3. Hygrophila Corymbosa
4. Microsorium pteropus
5. Ludwigia repens
Wilku
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 113



WWW
« Odpowiedz #84 : Listopad 06, 2009, 04:32:02 »

...dzięki.
Zapisane

Oddam nadwyżki, przyjmę coś w zamian:
1. Cryptocoryne aponogetifolia
2. Hygrophila polysperma
3. Hygrophila Corymbosa
4. Microsorium pteropus
5. Ludwigia repens
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #85 : Listopad 06, 2009, 09:48:00 »

Nie zrażaj się Smiley

1. Ja mam ziemię z BIEDRONKI i jestem bardzo zadowlony. Dlaczego z BIEDRONKI? Polecana na paru forach w wielu tematach i postach. Zreszta taniej nigdzie nie sotkałem (no chyba że z kretowiska ale jakoś nie chciało mi się latać z łopata i wadrem za miasto Smiley ). Może i obojętnie skąd ale uważaj na to by nie zawierała żadnych nawozów, środków grzybobójczych itp. Najtańsza ziemia bez żadnych dodatków.

2. Zależy jakie rosliny i ile dni. Hmm...60 - 70cm wysokości i pokrywa do tego?

3. Skoro chcesz mieć gęste krzaczory zrezygnuj z tak dużych ryb jak gibiceps czy nawet zbrojnik niebieski.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Wilku
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 113



WWW
« Odpowiedz #86 : Listopad 06, 2009, 13:12:44 »

Zostałem zmuszony opóźnić start zbiornika. Dostałem go dopiero wczoraj z informacją, że musi jeszcze 2 -3 dni odstać...

1. W takim razie będę szukał Biednej Ronki w swojej okolicy Smiley
2. Akwarim ma wysokość 70cm. Zwiększyłem wysokość o 10cm z planowanych 60cm właśnie ze względu na większą ilość podłoża, którą chcę zastosować dla roślin. Pokrywa będzie miała 10 - 11cm zasłaniając 3cm akwarium i reszta w górę na oświetlenie. Pokrywę zmontuję sobie sam z PCV'ki, pracuję z nią na co dzień, więc dam radę. Właśnie! Nie kupujcie PCV w Castoramie Smiley Szukajcie firmy produkującej reklamy, kasetony itp. - różnica w cenie będzie bardzo wyraźna Smiley
3. Z tymi krzaczorami to chyba się rozpędziłem. Musiałbym wmontować mocne oświetlenie, a staram się żeby akwarium było minimalnie prądożerne. Póki co będzie 2x54w o długości 120cm, z miejscem na jeszcze jedną jeśli będzie taka konieczność. Poza tym, szklarz wmontował poprzeczkę po środku akwarium - czego mi nie powiedział wcześniej. Nie mam jak włożyć do środka mojego korzenia :/

Jeśli chodzi o ryby, to muszę jeszcze pokombinować. Znalazłem tutaj dział "Obsady", w którym będę pytał o porady. Mam trochę za małą powierzchnię dna, jeśli dojdą ozdoby i zielsko dla Gibbicepsa może nie być miejsca :/ Szkoda bo na prawdę ładnie wyglądają... Zastanawia mnie jeszcze kwestia Tetr - żałobniczek, raz czytam że są argesywne i gryzą płetwy, a innym razem, że żyją w zgodzie z płetwiasą fauną. Książki też różnie podają... Ale to już zostawię na dział "Obsady"...
Zapisane

Oddam nadwyżki, przyjmę coś w zamian:
1. Cryptocoryne aponogetifolia
2. Hygrophila polysperma
3. Hygrophila Corymbosa
4. Microsorium pteropus
5. Ludwigia repens
osmosal
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #87 : Kwiecień 12, 2010, 17:04:40 »

mam pytanie:

mianowicie zakładam akwarium 112l (80x35x40), i chciałbym się dowiedzieć ile kg potrzebuję żwirku na dno?
 Embarrassed

Zapisane

osmo
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #88 : Kwiecień 14, 2010, 19:02:22 »

Tu jest fajny kalkulator do obliczania ilości podłoża.

 http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php
Zapisane
zeca
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4



« Odpowiedz #89 : Maj 02, 2010, 16:12:54 »

Witam.

Kurczę poczytałem trochę ten temat i nawet przy nowicjuszach wydaje mi się że nie wiem nic:) Ale od początku. Stałem się posiadaczem baniaka 58l brutto (50x29x40) oraz zakurzonych 11kg żwirku rzecznego (tak mi się wydaje). Całość stała u kogoś na strychu około 2 lat. Od dawna przeglądam wasze akwaria i od dawna chodzi za mną pomysł abym i ja spróbował, gdyż posiadanie takie zielonego, wodnego telewizora (w którym na dodatek ciągle jest coś ciekawego!!!.. a to rzadkość!;) musi byś czymś wspaniałym. Nikt z moich bliskich niestety nie posiadał akwa dlatego moja wiedza jest..ee nikła Roll Eyes.

Przeczytałem kilka tematów, przeczytałem "Założenie"... Mimo wszystko prosiłbym was o odpowiedzenie na kilka może głupich pytań. Z czasem na pewno będzie ich przybywać, ale wpierw takie no baaardzo początkowe:

1.Żwirek który dostałem w spadku był bardzo brudny. Płukałem go w misce już kilkakrotnie, nawet gorącą wodą... Płukałem przy pomocy sitka i prysznica. Woda niestety nadal zdaje się być żółta. Powoli tracę cierpliwość:/ Czy trzeba to robić aż woda po mieszaniu w niej tego żwirku będzie krystalicznie czysta?
2.Czy żwir rzeczny (drobne różnobarwne kamyczki) to w ogóle dobry materiał na podłoże? Wystarczający dla różnych roślinek? Często w wypowiedziach przewija się ziemia ogrodowa... Zaznaczę że zarówno typy roślinek, jak i rybek jest mi całkowicie obojętny (wiem natomiast że częstym błędem jest zła obsada).
3.Czym myć akwarium? Było rok używane, później stało 2 lata na strychu. Są widoczne zacieki i trochę kamienia. Wolno używać jakichś płynów do mycia szyb czy coś w tym stylu? Do wpuszczenia czegokolwiek do baniaka jeszcze bardzo długo...
4.Jak ważna jest pokrywa na górze akwarium? Wiem że spełnia kilka zadań... Pytam gdyż wymiary akwarium mam nietypowe (było robione pod czyjś kredens:P) i najprawdopodobniej musiałbym zrobić sobie taka pokrywę samemu.

Chyba tyle na początek... Proszę o wyrozumiałość:) Pozdrawiam i dzięki.
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7
  Drukuj  
 
Skocz do: