Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Moje pierwsze akwarium 54l - proszę o pomoc
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje pierwsze akwarium 54l - proszę o pomoc  (Przeczytany 6716 razy)
macieko1333
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Czerwiec 17, 2015, 17:01:43 »

Witam wszystkich Smiley

Postanowiłem założyć swoje pierwsze takie prawdziwe akwarium Smiley Od znajomego dostałem akwarium z pokrywą 54l (60x30x30cm). Trochę czasu spędziłem na forum i poczytałem o starcie akwarium, ale i tak mam jeszcze kilka pytań Tongue

Wstępnie już sobie zaplanowałem jak to ma wszystko wyglądać i poniżej to opiszę Smiley

Do akwarium chcę kupić jakiś dobry filtr i grzałkę. Jeśli chodzi o filtr to znalazłem coś takiego i myślę, że to na początek będzie dobry Aquael Fan-1.
Co do grzałki to się zastanawiam nad dwoma modelami:
1. jager 50w:
2. easy heater 50w
Którą bardziej polecacie? Czy wystarczy zwykła najtańsza grzałka z termostatem czy lepiej już coś lepszego kupić?

Do pokrywy zamierzam zamontować: świetlówkę T8 Osram 36W/965. Dobra będzie?

Jeśli chodzi o samo akwarium to chcę dać drobnego żwirku (z tyłu więcej, z przodu mniej) i do tego jakiś korzeń.

Z roślin to wybrałem wstępnie taki zestaw:
Na korzeniu chce dać: mech jawajski lub Christmas moss.
Na tył akwarium: Moczarka kanadyjska, żabienica czterożebrowa.
Na środek: Bakopa drobnolistna, Mikrozorium,
I na przód:  Microsorium lub strzałka skrzydlasta.

A jeśli chodzi o rybki to wybrałem następującą obsadę (oczywiście rybki wpuszczę dopiero po okresie dojrzewania akwarium).
- harem bojowników: 1 samiec + 2 samice,
- 10 neonów Inessa,
- "ekipa sprzątająca" - kiryski - 3szt., otoski - 3szt (lub np tylko 5 kirysków).

Aktualnie posiadam 1 bojownika w kuli, którego dostałem w prezencie (tak wiem, że jest to samo zło, dlatego chce go przenieść do znacznie większego zbiornika).

A zatem bardzo proszę Was o pomoc, porady i opinie Smiley

I liczy się też dla mnie, żeby to wszystko wyszło w miarę jak najbardziej korzystnie pod względem ekonomicznym, więc to też proszę wziąć pod uwagę Smiley

Pozdrawiam Smiley
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2015, 18:01:26 »

Wystraczy zwykła grzałka z termostatem (polecam Aquael). Jeśli chodzi o filtr to ja na twoim miejscu kupiłbym mały kubełek albo jakąś niedrogą kaskadę, szkoda miejsca w akwarium na filtr wewnętrzny.
Światło według mnie dobre i jest 0,5W/l Wink Przy tym świetle wiele roślin nie będzie miało problemu ze wzrostem. Żwirek oczywiście 1-3mm. Obsada wg. mnie ok ale ja dałbym same kiryski, bez otosków
Zapisane
macieko1333
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2015, 18:10:17 »

Wystraczy zwykła grzałka z termostatem (polecam Aquael). Jeśli chodzi o filtr to ja na twoim miejscu kupiłbym mały kubełek albo jakąś niedrogą kaskadę, szkoda miejsca w akwarium na filtr wewnętrzny.
Światło według mnie dobre i jest 0,5W/l Wink Przy tym świetle wiele roślin nie będzie miało problemu ze wzrostem. Żwirek oczywiście 1-3mm. Obsada wg. mnie ok ale ja dałbym same kiryski, bez otosków

A jaki kubełek polecasz tak do 50-80zł? I ten kubełek nie jest głośniejszy od filtra wewnętrznego? Bo też zależy mi na tym, żeby cały ten sprzęt do akwarium był tak cichy jak to tylko możliwe Smiley

A co do kirysków to one nie wolą chłodniejszej wody, podobnie jak neony? Bo tak czytałem, że one lubią wodę do max 25-26 stopni, a bojowniki to wolą wodę 26-28 stopni...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2015, 18:12:19 wysłane przez macieko1333 » Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2015, 18:15:40 »

Myślę, że 25-26 stopni wystarczy w zupełności.
Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tym żeby kubełek był głośny. Do 80zl możesz kupić np. używany Aqua System 2, MiniKani albo jakiegoś małego Eheima 2211/2213 Wink
Zapisane
macieko1333
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 17, 2015, 18:20:09 »

Myślę, że 25-26 stopni wystarczy w zupełności.
Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tym żeby kubełek był głośny. Do 80zl możesz kupić np. używany Aqua System 2, MiniKani albo jakiegoś małego Eheima 2211/2213 Wink


Na razie trochę ciężko z kasą, więc póki co chyba zdecyduje się na ten aquael fan-1, a później zobaczymy Smiley A grzałka to np może być taka: http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem-aquael-comfortzone-gold-50w-i4866937627.html czy jakąś inną polecasz?
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 17, 2015, 18:22:16 »

Myślę, że tak. W całej swojej karierze używałem tylko Aquaela i bardzo sobie chwalę, bo nigdy nie zawiodła Smiley
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 18, 2015, 06:48:56 »

Ja mam pytanko jak chcesz wsadzić nad akwarium świetlówkę  T8 36w ?

Jeśli masz trochę zdolności manualnych to na twoim miejscu pomyślałbym o panelu LED możesz pogadać z Pietach-em być może wyskrobałby ci ładny szablon a LEDy sam pomontowałbyś.
Albo po prostu kup z 2 naświetlacze led 10W i już będzie jasno i tanio.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2015, 06:56:38 wysłane przez szakallo » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: