Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
Autor Wątek: Książki o akwarystyce  (Przeczytany 120950 razy)
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« : Lipiec 09, 2006, 08:37:11 »

Nie wiem jak Wy, ale w miarę poszerzania swojej wiedzy mam coraz większy problem z zakupem interesującej pozycji na temat akwarystyki. Jednak pokusilam się o kupno pozycji dot. pielęgnic (ze względu na przyszłe plany) i to był strzał w przysłowiową 10-tkę.

PIELĘGNICE AMERYKAŃSKIE W AKWARIUM CZ.1 i CZ.2
Autor: Andrzej Sieniawski

CZ.1

Książka zawiera informacje na temat środowiska naturalnego, w którym żyją te gatunki, właściwego przygotowania akwarium oraz związanej z tym problematyki przygotowania wody i możliwych do zastosowania urządzeń technicznych. W oparciu o najczęściej spotykane rozwiązania techniczne omówiono systemy filtracyjne, grzewcze i pomocnicze, które w znacznym stopniu ułatwiają hodowlę ryb, a także materiały dekoracyjne, rodzaje i sposoby urządzania akwariów. Zamieszczono też charakterystykę roślin wodnych, które można uprawiać w obecności niektórych gatunków pielęgnic, nie zapominając o doborze i zasadach oceny ryb oraz metodach przeprowadzania kwarantanny. Dalsza cześć książki zawiera przegląd i charakterystykę wybranych gatunków pielęgnic amerykańskich.

Spis treści

    * Ogólna charakterystyka ryb pielęgnicowatych zamieszkujących wody Ameryki
    * Południowej i Środkowej.
    * Naturalne środowiska amerykańskich ryb pielęgnicowatych.
    * Zachowania pielęgnic.
    * Wielkość rewiru i ilość wody
    * Wybrane problemy dotyczące przygotowania wody
    * Twardość wody
    * Urządzenia do uzdatniania wody
    * Zakładanie oraz urządzanie akwarium pod kątem potrzeb pielęgnic amerykańskich
    * Przegląd urządzeń technicznych stosowanych podczas hodowli pielęgnic amerykańskich
    * Materiały dekoracyjne stosowane do urządzania akwarium dla pielęgnic
    * Urządzanie akwarium
    * Rola roślin wodnych w akwarium
    * Przegląd wybranych gatunków roślin wodnych
    * Dobór ryb do akwarium
    * Przegląd i charakterystyka wybranych gatunków pielęgnic amerykańskich
    * Literatura

CZ.2

Spis treści:

    * Wprowadzenie
    * Przegląd i charakterystyka wybranych gatunków pielęgnic amerykańskich
    * Uwagi końcowe po prezentacji pielęgnic
    * Zjawisko zmiany płci u pielęgnic
    * Pokarmy i ich zastosowanie w hodowli ryb pielęgnicowatych
    * Karmienie amerykańskich ryb pielęgnicowatych
    * Rozmnażanie ryb pielęgnicowatych
    * Ochrona zdrowia ryb pielęgnicowatych
    * Profilaktyka w warunkach hodowli akwariowej
    * Harmonogram zabiegów pielęgnacyjnych w ustabilizowanym akwarium ogólnym
    * Literatura

Napisana językiem przystępnym dla laika chemicznego i technicznego  Wink Widać, że napisana przez pasjonatę.
Zapisane
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #1 : Lipiec 11, 2006, 22:18:28 »

Ja nie mam pojęcia jaką by tu książkę kupić dla uzupełnienia mojej wiedzy konkretnie o roślinach akwariowych, a że właśnie zamierzam przestawić sie na akwarium roślinne przydała by mi się taka książka. Chciałbym zeby było w niej dużo informacji o hodowli roślin o aranżacji zbiornika no i wogule wszystko o roślinach.
Na allegro znalazłem tylko to:
http://www.allegro.pl/item114945154_akwaria_roslinne_w_stylu_holenderskim_cd_.html
Co o tym myslcie??
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #2 : Lipiec 11, 2006, 22:29:27 »

ja ostatnio zakupilem ksiazke Ryby akwariowe (taki poradnik encyklopedyczny) John'a A Daves'a i to nie byl strzal w 10-tkę :-\jest w niej duzo bledow, ale za to ladne zdjecia  Grin tez sie zastanawialem nad ta ksiazka o akwa holenderskim Komandos Grin sadze ze moze to byc niezla pozycja Grin
Zapisane

8317910

Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #3 : Sierpień 31, 2006, 15:32:38 »

A ja polecam wyzej wymienioną ksiażke. Poradnik encyklopedyczny "Ryby akwariowe". Wczoraj kupiłem i to za jedyne 34 zł. Bardzo ciekawa lektura. Ponad 200 opisów gatunków ryb i do tego świetne zdjęcia.  Opisy ryb na calutką stronę więc nei tak mało, a książka jest dosyć duża. Okładka może nie  zachęca i jak na rok 2006 to troche polecieli na łatwiznę bo żółte tło i powklejane fotomontarze ryb no ale okładka twarda i gruba i to jest duży PLUS. Ogólnie książka świetna. Praktycznie znajdziemy tam każdą rybę, zdziwiłem się gdy był nawed opis pielęgnicy papuziej! Gdzie nigdzie sie jeszcze nie spotkałem.

Dobry dodatek na półkę. Zawsze można zajżeć i dowiedzieć się o rybie która nas interesuje.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #4 : Sierpień 31, 2006, 19:01:45 »

Też mam tę książke i jak dla mnie to już niestety jest za mało informacji i za mało gatunków. Jednak przy doborze ryb, jeśli nie ma się pojęcia co a raczej w zasadzie przed założeniem zbiornika jest ok. Można sie zorientować w gatunkach. Wiedza w sam raz na początek, do uzupełnienia gdzie indziej.
Zapisane
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 01, 2006, 10:23:10 »

ksiazka jest w miare niezla alewczytaj sie w tresc !!! jest duzo bledow ktore mnie na przyklad raza Grin poza tym jest co poczytac to ok, ale brakuje mi w niej jeszcze dokladniejszych informacji dotyczacych rozmnazania wymienionych w niej ryb !!!
Zapisane

8317910

WisniA
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 01, 2006, 10:58:29 »

A ja wam coś powiem najlepiej przejsc się do księgarni która jest dobrze wyposarzona w ksiązki tego typu spędzic tam pare godzin a napewno wyjdziecie zadowoleni, z banantem na twarzy... albo EMPIK jest tam duzo książek tego typu ale tez ceny sa rożne za dobra książke trzeba zapłacic ok.80- 120zl
Zapisane

120 l
1 Bojownik Wspaniały
3 Samice Bojownika
1 Ancistrus

NR GG 6051753
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 01, 2006, 17:25:28 »

Tak, jeśli chodzi o rozmnażanie to troche słabo im to wyszło. No ja nie mówie że jest to książka 1 klasa ale jak narazie najleprza jaką mam i jaką spotkałem.
Może znacie jakieś naprawde super książki.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #8 : Wrzesień 01, 2006, 19:07:40 »

Ja już w tej chwili to poszukuję książek biotopowych. Niestety pozycje o Tanganice nie schodza poniżej 90,00 PLN. Troche dla mnie za dużo. Nic tańszego sensownego nie znalazłam. Chyba trzeba poczekać aż stanieją Sad
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #9 : Wrzesień 02, 2006, 10:11:01 »

A zna ktoś może pozycję, w której były by porady (ale z pominięciem założenia akwarium) + opisy ryb, wymagania + opisy roślinek (ale żeby też nie była to pozycja encyklopedyczna - czyli np. atlas ryb akwariowych). Ogólnie książka o akwarystyce dla nieco zaawansowanego Huh
Zapisane

bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 03, 2006, 11:39:25 »

tez szukam takiej ksiazki ktora mialaby wszystko ale niestety na taka pozycje jeszcze nie trafilem Undecided moja biblia i kopalnia wiedzy akwarystycznej jest ksiazka Stefana Kornobisa "Ryby akwariowe" Grin pozycja bardzo stara,nie ma tam zdjec, nie ma zakladania akwa, ale za to sa obszerne opisy ryb oraz obszernie oppisane rozmnazanie kazdego z wymienionych gatunkow Grin
Zapisane

8317910

Ropek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 694


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 03, 2006, 13:21:37 »

A zna ktoś może pozycję, w której były by porady (ale z pominięciem założenia akwarium) + opisy ryb, wymagania + opisy roślinek (ale żeby też nie była to pozycja encyklopedyczna - czyli np. atlas ryb akwariowych). Ogólnie książka o akwarystyce dla nieco zaawansowanego Huh
Polecam "Moje Akwarium" Hans J. Mayland wszystko o akwarystyce bardzo fajnie opisane, masa kolorowych zdjęć ( jedyne co mnie denerwuje to nazwy rybek po łacinie pod fotkami, w opisach sa nazwy polskie). W skrocie jest opisane praktycznie wszystko biotopy, zalozenie akwa, hodowla, pielegnacja roslin, opisy roslin, choroby, glony, wreszczcie opisy poszczególnych gatunków rybek (hodowla i rozmnazanie).
Zapisane

Bubo bubo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 182



« Odpowiedz #12 : Wrzesień 03, 2006, 23:20:39 »

moja biblia i kopalnia wiedzy akwarystycznej jest ksiazka Stefana Kornobisa "Ryby akwariowe" Grin pozycja bardzo stara,nie ma tam zdjec, nie ma zakladania akwa, ale za to sa obszerne opisy ryb oraz obszernie oppisane rozmnazanie kazdego z wymienionych gatunkow Grin
Jak ktoś szuka podstaw, to niech spróbuje znaleźć tegoż Kornobisa "Akwarium w mieszkaniu" - tam z kolei jest o zakładaniu i samodzielnej budowie akwarium, omówione tez są podstawy z chemii wody i najczęsciej spotykane gatunki ryb
Zapisane

450 l : 6 Pterophyllum scalare,3 Ancistrus sp. 3 Platydoras costatus,  3 Hoplosternum thoracantum, 3 Crossocheilus siamensis, 4 Ancistrus sp. 5 Corydoras sp.
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #13 : Listopad 19, 2006, 14:02:37 »

Ja również polecam książke John'a Daves'a Ryby akwariowe mam ją za jedyne 70zł opisy są dość fajne tylko ubogo o rozmnażaniu sie danego gatunku ale cóż trudno każdemu dogodzić co nie  Grin Grin Grin Grin
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #14 : Styczeń 25, 2007, 13:29:47 »

Wątek stary ale problem ciągle jest! Chodzi o ksiązki. Słuchajcie. Kolega pożyczył mi świetna książkę, nadaje sie zarówno dla zaawansowanych jak i dla początkujacych.

"Akwarium inspirowane naturą" Peter Hiscock Wyd. ARTI

Niesamowita książka. Kazdy biotop jest opisany, podane fotki z naturalnego środowiska, na mapie świata zaznaczone miejsce, opisane jakich dekoracji uzyc zeby jak najbardziej imitowało naturalne środowisko, podane jakie ryby i rosliny w tym biotopie występują a  na koniec jest fota urzadzonego akwarium w ten sposob. Akwaria urządzone w ten sposób wygladają niesamowicie, Jesli popatrzymy na poczatku na zdjecie naturalnego srodowiska np. Wodospad w chinach i spojrzymy na akwariu urządzone według rad umieszczonych w książce mamy wrazenie że tio nei akwarium tylko zdjecie zrobione po zanurzeniu w tejże własnie rzeczce.
 A to lista biotopów dokładnie opisanych:
-Strumień górski w chinach
-Strumień w Ameryce Środkowej
-Środkowoamerykańska rzeka
-Rzeka w Australii
-Europejska rzeka
-Jezioro europejskie
-Podtopiony amazoński las
-Amazońskie kwaśne rozlewiska
-Amazonka
Bystrza rzeki Kongo
-Zachodnioafrykańskie strumienie okresowe
-Jezioro malawi
-Wejscie do groty (groty i  jaskinie)
-Strumien w południowwschodniej Azji
-Bagna południowowschodniej Azji
-Indyjska rzeka
-Słonawe ujscia
-Bagno z roslinnoscią namorzynową

W ksiazce jest opis jak zrobic samemu wodospad w akwarium !!!!

Naprawde gorąco polecam. Cena tej książki To zaledwie 35zł!!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2007, 13:33:27 wysłane przez Komandos » Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
 
Skocz do: