Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Ile płacicie za prąd  (Przeczytany 13989 razy)
klasyka
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 615



« : Kwiecień 05, 2013, 17:17:58 »

Witam strasznie dużo płace za energie elektryczna   prawie 200zł
cena 1kWh to koszt u mnie  53grosze

Mieszkanie małe 38 metrów   skąd takie duże użycie
tylko 2 osoby
1 telewizor  led , dekoder , modem , komputer  i inne podstawowe czesci mieszkania     świetlówki energooszczędne

akwaria mam 3      kostka 20 litrow  - tylko filtr chodzi ,   akwarium  130 litow   ograniczylem  liczbe swietlowek do 2x 18 w   do tego kubełek i grzałka   trzecie akwarium 60 litrów   1 swietlowka 15w   i filtr kaskadowy

Ile wy płacicie za prąd  bo ja już nie wiem jak ograniczyć zużycie
Zapisane

12L - 25l -30l -63l -130l -300l były
aktualnie  130 , 63
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 05, 2013, 18:11:44 »

Łatwo policzyć ile ciągnie samo akwarium:

ilość W świetlówek mnożysz  x dzienny czas naświetlania x ilość dni w misiącu x 53gr. Wynik dzielisz przez 1000 i wychodzi Ci miesięczna opłata za samo oświetlenie.
To samo z filtrami, z tym, że tu czas działania to zawsze 24h.

Np. oświetlasz akwarium świetlówkami o mocy 36W przez 10 godzin dziennie. Liczysz więc tak:

36x10x31x0,53    Wynik dzielisz przez 1000 i wychodzi, że za samo oświetlenie płacisz miesięcznie około 6zł.

Na takiej samej zasadzie liczysz pobór filtrów i grzałek, oczywiście pierwszą wartością jest tu ich moc, drugą ilość godzin jaką dziennie pracują.

Niestety do tego dochodzą jakieś abonamenty i inne pierdoły rozliczane w elektrowni.

Z doświadczenia wiem, że więcej niż akwarium pobiera płyta elektryczna i taki sam piekarnik w kuchni (jeśli oczywiście często gotujesz).

Wniosek? Mniej jeść i zakładać więcej zbiorników Tongue
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 05, 2013, 19:38:50 »

Faktycznie sporo płacisz za prąd.
U mnie jest tak: dwa duże telewizory LED, dwa laptopy, kuchenka elektryczna, lodówka, piekarnik elektryczny, zmywarka, pralka chodzi trzy razy w tygodniu, czasami po dwa prania jednego dnia(małe dziecko). Akwarium na ledach, całe oświetlenie w mieszkaniu na ledach. Nie mam żarówek zwykłych czy energooszczędnych. O godz 24 oprócz akwarium i lodówki wszystkie urządzenia automatycznie zostają wyłączone, żadne tam Stand -By
Za prąd płacę 102zł/m-c.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 19:44:04 wysłane przez emperor » Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 05, 2013, 21:04:51 »

Witam strasznie dużo płace za energie elektryczna   prawie 200zł
cena 1kWh to koszt u mnie  53grosze
Z jakiej taryfy korzystasz?
Jaki masz licznik energii?
Jaką masz instalacje elektryczną?

Przykładowo, w instalacji 3-fazowej dosyć duże opłaty poniesiesz za same zabezpieczenia.
Niektóre taryfy mają spore opłaty stałe.
Możesz mieć uszkodzony licznik energii.
Zapisane

klasyka
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 615



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 05, 2013, 22:33:07 »

oj własnie z instalacją elektryczną u mnie jest problem  bo to były  mieszkania pracownicze     nie znam się na tym  ale  jest jakby jeden główny  licznik  i w mieszkaniach też sa  i nie można zmienić dostawcy prądu   instalacja jest chyba 3 fazowa   rok temu  padł  licznik   i został założony inny  nowy (regenerowany)
stawka  za 1kwh to 53 grosze przez cała dobe      może w tym roku będą coś z tym robić   a jutro postaram sie wszystko powylaczać i zobacze co się dzieje
Zapisane

12L - 25l -30l -63l -130l -300l były
aktualnie  130 , 63
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 06, 2013, 05:36:25 »

oj własnie z instalacją elektryczną u mnie jest problem  bo to były  mieszkania pracownicze     nie znam się na tym  ale  jest jakby jeden główny  licznik  i w mieszkaniach też sa  i nie można zmienić dostawcy prądu   instalacja jest chyba 3 fazowa   rok temu  padł  licznik   i został założony inny  nowy (regenerowany)
stawka  za 1kwh to 53 grosze przez cała dobe      może w tym roku będą coś z tym robić   a jutro postaram sie wszystko powylaczać i zobacze co się dzieje
No, jeśli masz trzy fazy to energetyka liczy (nie pamiętam teraz ile) więcej za zwiększenie zabezpieczeń w rozdzielce głównej.
53 gr za kWh to chyba stawka netto, prawda? Jeśli jest to brutto to w skali kraju masz wyjątkowo tanią energię, więc tym bardziej tu przyczyny wysokich rachunków bym nie szukał.

Ten licznik o którym piszesz jest elektroniczny z cyfrowym wyświetlaczem, czy jest to stary analog z kółkiem kręcącym się poziomo?
Najczęściej nawalały właśnie te stare pafalowskie liczniki i to dziwnym trafem zazwyczaj przyśpieszając, a nie zwalniając.
Wyłączenie wszystkich odbiorów elektrycznych (jeśli licznik jest walnięty) nic nie da, bo w przypadku braku odbiorów, licznik stanie. Tu chodzi o przełożenie rzeczywistego zużycia energii na to co rejestruje licznik.

Jeśli jest to Twoje nowe mieszkanie, zobacz sobie jaką masz w Umowie określoną moc zamówioną.

A jeśli wszystko będzie ok., zgłoś sprawę energetyce. Przyjadą, sprawdzą i wymienią licznik, jeśli ten będzie walnięty.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 06, 2013, 16:08:06 »

Cytuj
Najczęściej nawalały właśnie te stare pafalowskie liczniki i to dziwnym trafem zazwyczaj przyśpieszając, a nie zwalniając.

W tych licznikach jest magnes hamujący to kółko - robi się kalibrację poprzez dobranie odpowiednij odległości,
Jak magnes straci trochę mocy to kółko kręci się szybciej
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
klasyka
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 615



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 06, 2013, 17:28:45 »

heheh to może kupić magnez neodymowy taki za 50 zł
i sobie odrobić ?   hehe
w poniedziałek zgłoszę niech mi wymienią licznik chociaż jak już pisałem  był wymieniany z rok temu  kupiony w sklepie elektrycznym   jako regenerowanych   czyli chyba nowa obudowa  a srodek stary  na tabliczce widnieje rok 1997
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2013, 18:17:10 wysłane przez klasyka » Zapisane

12L - 25l -30l -63l -130l -300l były
aktualnie  130 , 63
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 06, 2013, 19:15:03 »

A ja odpowiem na pierwszy post
 
Witam strasznie dużo płace za energie elektryczna   prawie 200zł
cena 1kWh to koszt u mnie  53grosze

Mieszkanie małe 38 metrów   skąd takie duże użycie
tylko 2 osoby
1 telewizor  led , dekoder , modem , komputer  i inne podstawowe czesci mieszkania     świetlówki energooszczędne

akwaria mam 3      kostka 20 litrow  - tylko filtr chodzi ,   akwarium  130 litow   ograniczylem  liczbe swietlowek do 2x 18 w   do tego kubełek i grzałka   trzecie akwarium 60 litrów   1 swietlowka 15w   i filtr kaskadowy

Ile wy płacicie za prąd  bo ja już nie wiem jak ograniczyć zużycie

1 telewizor  led  ilu calowy jest ten telewizor 40 cal zużywa jakieś 250 W więc zależy ile chodzi
dekoder- chodzi zazwyczaj cały czas nawet jak jest wyłączony sprawdzałem dekoder telewizji N zużywa 35 W max po wyłączeniu włącznika 30W ale zużywa cały czas jak filtr w akwarium i to spory
komputer - jeśli to laptop to jakieś 30-40W max ale jeśli zwykły i grasz często w gry to i 250W może wyjść
modem - nie wiem jaki to sprzęt ale może zużywać 20W cały czas
dochodzi lodówka jakieś tam czajniki, pralka, żelazko, suszarka, odkurzacz każdy może mieć i ponad 1,5KW  więc zależy ile co chodzi.

Więć wszystko zależy jak jest użytkowane, a jeśli telewizor i komputer stacjonarny chodzą jakieś 10-13 godzin to może wyjść i takie zużycie
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 06, 2013, 20:09:30 »

Cytuj
heheh to może kupić magnez neodymowy taki za 50 zł
Skutek przeciwny - taki magnes jeszcze bardziej psuje ten wewnętrzny hamujący a pozatym jak energetyka weźmie licznik na sprawdzenie mogą prawdopodobnie sprawdzić czy był przykładany inny magnes.
Cytuj
1 telewizor  led  ilu calowy jest ten telewizor 40 cal zużywa jakieś 250 W więc zależy ile chodzi
Zwykłe LCD (podświetlanie świetlówkami) biorą około 70-80 W na Ledach to w okolicach 50W.
Plazmy to faktycznie biorą 300-500 W.

Co by być w temacie:
- pompa CO na drugim biegu - około 40W - jakieś 20godzin
- pralka - 3x w tygodniu
- piekarnik - 1-2 razy w tygodniu
- TV - niestety jeszcze stary kineskopowy - 150W - 12 godzin (bajki dla dzieci)
- akwarium - światło 144W - 10 godzin, pompy 2x4.5W
- oświetlenie - kuchnia 5 halogenów 25W - łazienka 2x40W sypialnia 3x20W (godzinka dziennie)
- garaż- warsztat - oświetlenie 3x36W + bosch 700W + wentylator - kilka godzin w tygodniu

Latem - około 230-250 zł/ 2 miesiące
Zima - około 300 zł/ 2 miesiące
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 06, 2013, 20:43:58 »

Cytuj
1 telewizor  led  ilu calowy jest ten telewizor 40 cal zużywa jakieś 250 W więc zależy ile chodzi
Zwykłe LCD (podświetlanie świetlówkami) biorą około 70-80 W na Ledach to w okolicach 50W.
Plazmy to faktycznie biorą 300-500 W.
No, Andrzeja trochę poniosło.
LED zużywa mniej energii od LCD, ale 50W raczej nie. Średnia podawana przez producentów to 70-80W i jest to raczej zużycie realne.
Te 250-300W pobierały plazmy i to starej generacji.

1 telewizor  led  ilu calowy jest ten telewizor 40 cal zużywa jakieś 250 W więc zależy ile chodzi
dekoder- chodzi zazwyczaj cały czas nawet jak jest wyłączony sprawdzałem dekoder telewizji N zużywa 35 W max po wyłączeniu włącznika 30W ale zużywa cały czas jak filtr w akwarium i to spory
komputer - jeśli to laptop to jakieś 30-40W max ale jeśli zwykły i grasz często w gry to i 250W może wyjść
modem - nie wiem jaki to sprzęt ale może zużywać 20W cały czas
dochodzi lodówka jakieś tam czajniki, pralka, żelazko, suszarka, odkurzacz każdy może mieć i ponad 1,5KW  więc zależy ile co chodzi.

Więć wszystko zależy jak jest użytkowane, a jeśli telewizor i komputer stacjonarny chodzą jakieś 10-13 godzin to może wyjść i takie zużycie
Andrzej, żeby miesięczny rachunek wyniósł 200zł, Klasyka musiałby zużyć ponad 300 kWh miesięcznie. Jak na warunki mieszkaniowe, jest to bardzo dużo.
Licząc nawet optymistycznie te 30W dekodera x 24h x 31 dni masz 22kWh/m-c czyli w zasadzie ułamek tego zużycia. Z komputerem podobnie.
Jak dla mnie, licznik jest ewidentnie walnięty.
Zapisane

klasyka
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 615



« Odpowiedz #11 : Kwiecień 06, 2013, 21:02:34 »

zrobiłem  eksperyment   powylaczalem wszystko   licznik stoi

potem właczyłem:
zarowka energoosczedna w kuchni
filtry akwariowe  30 wat
lampy akwariowe 53 wat
komputer  wlaczony stacjonarny + monitor
telewizor led 42 cale   + dekoder
modem internetowy   i router wifi
lodówka


Wszystko właczone bylo przez godzine
stan licznika   2834 ,7
po godzinie  2835,1

czyli 0.4 kwH   zaokraglajac  0.5 kwh   =     26 groszy  za godzine

w rachunku  prognozowanym   licza mi  365 kwh

dodam jeszcze ze nie mam zmywarki ,  kuchenki elektrycznej 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2013, 21:06:14 wysłane przez klasyka » Zapisane

12L - 25l -30l -63l -130l -300l były
aktualnie  130 , 63
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 06, 2013, 21:37:36 »

zrobiłem  eksperyment   powylaczalem wszystko   licznik stoi

potem właczyłem:
zarowka energoosczedna w kuchni
filtry akwariowe  30 wat
lampy akwariowe 53 wat
komputer  wlaczony stacjonarny + monitor
telewizor led 42 cale   + dekoder
modem internetowy   i router wifi
lodówka

Wszystko właczone bylo przez godzine
stan licznika   2834 ,7
po godzinie  2835,1

czyli 0.4 kwH   zaokraglajac  0.5 kwh   =     26 groszy  za godzine
Zużycie to 400W/h
Z urządzeń które podałeś jest to jak najbardziej możliwe.

w rachunku  prognozowanym   licza mi  365 kwh
 
Ale na jakiej podstawie ta prognoza?
Musiałeś albo mieć wysokie zużycie energii za poprzednie pół roku, albo jest to Twoje nowe mieszkanie i prognoza dotyczy poprzedniego właściciela.
Z czegoś to musi wynikać.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 06, 2013, 22:13:22 »

Cytuj
Witam strasznie dużo płace za energie elektryczna   prawie 200zł

Cytuj
w rachunku  prognozowanym   licza mi  365 kwh

A jaki okres czasu? 1 miesiąc czy dwa ?
U mnie co 2 miesiące przychodzi pan inkasent - spisuje stan licznika i od razu drukuje rachunek - żadnego prognozowania.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #14 : Kwiecień 06, 2013, 23:31:23 »

Cytuj
heheh to może kupić magnez neodymowy taki za 50 zł

Zwykłe LCD (podświetlanie świetlówkami) biorą około 70-80 W na Ledach to w okolicach 50W.
Plazmy to faktycznie biorą 300-500 W.



Wiem co piszę mam telewizor LCD 26 cal Panasonica pobiera sprawdzałem 90W i to cały czas czy jest rozjaśniony czy całkowicie ściemniony pobór na tym samym poziomie.
proponuje zapoznać się z tematem może niezbyt świeży bo wpisy 5 lat no ale
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1104529.html
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: