Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Drewniany strop a 375l  (Przeczytany 31465 razy)
Cegla22
Nowy
*
Wiadomości: 44


« : Styczeń 17, 2011, 22:00:03 »

Witam !

Mam zamiar postawić u siebie w pokoju w poniemieckim domu z drewnianym stropem akwarium o wymiarach 150x50x50 375l z szafką i wodą ok 500kg.
W domu na parterze mieszkają sąsiedzi natomiast ja mieszkam na pierwszym piętrze.
Akwarium mam zamiar ustawić pod zewnętrzna ścianą budynku w odległości 40cm od narożnika.


Proszę o odpowiedz na następujące pytania oraz inne cenne rady.
1- Jaka jest pierwotna wytrzymałość takiego stropu ?  Są to drewniane belki a na tym deski bez betonu. ( Słyszałem ze ok 220kg/m2. Dom ma ok 70 lat.)

2- Jak można w inny sposób wykonać test wytrzymałości stropu ? ( Myślałem nad narysowaniem na podłodze prostokąta o wymiarach akwarium i ustawieniu tam 7 osób 7x~70kg=490kg a następnie zmierzeniu odchylenia )

3- Jak sprawdzić w która stronę są ułożone belki jeśli mam panele na podłodze a nie mam dostępu do planów domu. ( Wiem natomiast jak w pokoju obok biegną belki ale czy na tej podstawie można stwierdzić jak biegną w pokoju obok ?

4- Co sadzicie o Moim konkretnym przypadku ? ( Chce to dobrze przemyśleć bo w przypadku ewentualnych szkód u sąsiada mogę się nie wypłacić. )

Zapisane
DFX
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #1 : Styczeń 17, 2011, 22:30:07 »

tak na 90% (bo zdazajom sie wyjontki) jak staniesz w drzwiach i patrzysz na ten pokoj to deski lecom wzdluz drzwi a legary w poprzek. Co do obciazenia to ja sie nie odwazylem postawic mojej 240, ale u mnie strop tak slaby ze nawet jak wzmocnilem plytom osb dalem panaele to pod jednom tylko osobom sie ugina.  Jesli nie masz pewnosci co do stanu legarow to ja bym zrobil podest zeby rozlozyc ciezar akwarium ( mysle ze po 40cm z przodu i stylu akwa powinno wystarczyca bynajmniej nie zaszkodzi )
Zapisane

ziomek30
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Styczeń 17, 2011, 22:57:00 »

NIESTETY NIKT CI NIE POWIE JAKA JEST WYTRZYMAŁOŚĆ STROPU ZA DUŻO TUTAJ ZMIENNYCH ,NIE WIADOMO W JAKIM STANIE SA LEGARY ,CZY NIE MAJA KORNIKA W JAKIM STANIE JEST ŚCIANA NA KTÓREJ SA POŁOŻONE LEGARY WIESZ Z CZASEM DOCHODZI WILGOĆ BO ZIMA W KOŃCU NADEJDZIE .POZA TYM USTAWIENIE LUDZI NIC CI NIE DA JEDYNE CO MOŻESZ ZAOBSERWOWAĆ TO CZY OD RAZU SIĘ STROP ZAŁAMIE , A JAK AKWA STANIE TO MOŻE STROP ZACZĄĆ POWOLI OSIADAĆ AŻ W KOŃCU BUUUUUMMMMMMMMMMM
Zapisane

życie ma uroki kiedy wpinam się w bloki .
rybak
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162



« Odpowiedz #3 : Styczeń 18, 2011, 21:20:39 »

Zawsze możesz pod szafkę dać płytę o wymiarach większych od szafki i rozłożyć ciężar zestawu na większą powierzchnię.
Te 40cm DFX-a powinno wystarczyć z boków oczywiście też musiałbyś coś zostawić.
Drugie wyjście to kupno mniejszego baniaka.
Zapisane
chodys1910
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 622


« Odpowiedz #4 : Styczeń 18, 2011, 21:36:10 »

4.ja bym na Twoim miejscu nie ryzykował. Po 70 latach krokwie mogą być jak "nowe" albo straszne próchno.
1.Zdolnośc do przeniesienia obciązeń zalezy od przekroju krokwi (w głównym stopniu)
2. pomysł niezły
3 Jezeli miedzy pokojami jest sciana działowa czyli oparta na stropie to belki biegną w tym samym kierunku
Zapisane

Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #5 : Styczeń 18, 2011, 22:21:55 »

Jako konstruktor powiem tak:
jeśli jest to strop belkowy - belki drewniane raczej odpada opcja na takie akwarium stawiane na samym stropie
Jeśli zależy ci bardzo na akwarium takich rozmiarów proponuję zrobić ci tak:
Dwie żelbetowe belki zalewane w ścianie, jedna tuż przy podłodze druga na wysokości podstawy akwarium z belki wypuszczone ze 4-6 śrub do których zamocujesz stalowy stelaż coś na kształt krawownicy przestrzennej pamiętając o tym by zachowac ok 60 stopni odchylenia krzyżulców
Taką konstrukcję zamocowaną do ściany nośnej podeprzeć dopiero częściowo na podłodze
Zapisane

Cegla22
Nowy
*
Wiadomości: 44


« Odpowiedz #6 : Styczeń 19, 2011, 12:07:07 »

NIESTETY NIKT CI NIE POWIE JAKA JEST WYTRZYMAŁOŚĆ STROPU ZA DUŻO TUTAJ ZMIENNYCH ,NIE WIADOMO W JAKIM STANIE SA LEGARY ,CZY NIE MAJA KORNIKA W JAKIM STANIE JEST ŚCIANA NA KTÓREJ SA POŁOŻONE LEGARY WIESZ Z CZASEM DOCHODZI WILGOĆ BO ZIMA W KOŃCU NADEJDZIE .POZA TYM USTAWIENIE LUDZI NIC CI NIE DA JEDYNE CO MOŻESZ ZAOBSERWOWAĆ TO CZY OD RAZU SIĘ STROP ZAŁAMIE , A JAK AKWA STANIE TO MOŻE STROP ZACZĄĆ POWOLI OSIADAĆ AŻ W KOŃCU BUUUUUMMMMMMMMMMM

Nie koniecznie, wydaje mi się ze tak działa strop betonowy natomiast drewniany może przy dużym obciążeniu się lekko ugiąć ale wytrzymać.
I właśnie w celu "zobaczenia", "zmierzenia" tego ugięcia chcę wykonać tą próbę.

Jako konstruktor powiem tak:
jeśli jest to strop belkowy - belki drewniane raczej odpada opcja na takie akwarium stawiane na samym stropie
Jeśli zależy ci bardzo na akwarium takich rozmiarów proponuję zrobić ci tak:
Dwie żelbetowe belki zalewane w ścianie, jedna tuż przy podłodze druga na wysokości podstawy akwarium z belki wypuszczone ze 4-6 śrub do których zamocujesz stalowy stelaż coś na kształt krawownicy przestrzennej pamiętając o tym by zachowac ok 60 stopni odchylenia krzyżulców
Taką konstrukcję zamocowaną do ściany nośnej podeprzeć dopiero częściowo na podłodze


Szakallo możesz wyjaśnić co oznacza 60 stopniowe odchylenie krzyżulców ?   Huh

Co do tej podkładki rozkładającej ciężar to znajomi mi doradził żeby zamiast płyt zastosować cztery prostopadłościany "belki" o wymiarach 10x10x170cm idące wzdłuż akwarium.
Argumentował je "belki" tym że zmniejszą powstanie nacisku punktowego.

Jedynym minusem tego rozwiązania wydaje mi się wygląd takiej podstawy pod szafkę, a cenę tych belek będę musiał przeboleć  jeśli będę chciał spać spokojnie Smiley

PS
Dzięki za odpowiedzi Smiley
Zapisane
chodys1910
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 622


« Odpowiedz #7 : Styczeń 19, 2011, 14:13:53 »

Cena belek drewnianych napewno bedzie mniejsza niz wykonanie ktore proponuje Ci Szakallo

Do zoobaczenia czy belki wytrzymają wykonuje sie obliczenia ale do nich niestety nalezy znać ich przekroj oraz klase drewna. Co tutaj jest raczej niemozliwe.

Belki te owszem rozłożą ciężar punkowy na powierzchowny ale czy strop przeniesie ten cięzar powierzchowny bo takie belki tez lekkie nie są.
Zapisane

Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #8 : Styczeń 19, 2011, 14:48:18 »

Ale w moim rozwiązaniu nie chodziło tyle o rozłożenie obciążenia co o przeniesienia jak największej jego części na ścianę nośną
Sam rodzaj siły czy bedzie skupiona czy rozłożona równomiernie na wiekszej długości belki nie zmieni wiele w naprężeniach w stropie
Jeśli strop ma wytrzymać to i tak wytrzyma czy bedziesz stawiał na samej szafce czy pod szafkę zastosujesz belki
Najlepiej jakbyś dowiedział się jak idą belki w stropie możesz prubowac dojśc do tego po gwoździach w deskach ale nie zawsze
A ogólnie uważam że jest to taka loteria
Dlatego za obliczenia konstrukcyjne w starych kamienicach zazwyczaj płaci się kilka do kilkunastu razy więcej niż przy nowopowstającym budynku
Zapisane

chodys1910
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 622


« Odpowiedz #9 : Styczeń 19, 2011, 15:18:53 »

nie widzialem ze za obliczenia konstrukcyjne sie płaci  Grin
Rozumiem oco Ci chodzi. Ale nie jest to proste do wykonania. Sądze ze sam tego nie zrobi. A z tym sie wiążą koszty
Zapisane

Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką
DFX
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #10 : Styczeń 19, 2011, 18:47:58 »

yyy ja to chyba tak widze . szakallo zrob ty jakoms wizualizacje swojego pomyslu bo ja to nie mam talentu Wink i tez nie zalapalem z tym 60stopni  . Cegla22 pomysl szakallo jest super bo spory ciezar przejmie sciana dodatkowo stelaz mozesz obic ladnom okleinowanom plytom dorobic polki i bedziesz mial szafka tanszom niz sklepowa Smiley wieze ze takie cos wytrzyma i napewno nie bedzie szpecic jak podest ;P jedyna wada ze bedzie raczej juz na stale w tym miejscu. napewno jest wiecej zalet niz wad tego rozwiazania chocby podlonczenie elektryki bedzie niewidoczne mozesz od razu w scianie wkuc kable lub przekuc sie wstawic rurke i wypompowywac wode z podmiany  na podworze (ja tak mam Smiley ) dobra wracajonc do sedna pomysl szakallo wydaje mi sie w twoim przypadku najrozsadniejszy
Zapisane

szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #11 : Styczeń 19, 2011, 22:37:23 »

Jeśli zastosowałbym schemat który narysowałeś i przerobił trochę sam element nośny można powiedzieć że w rogu akwarium wcale nie musiałoby stać na podłodze ale to już poza konkursem

A na środku ściany chodziło mi o takie ustrojstwo oczywiście poglądowo

Ogólnie mówiąc taki element zmocowany do ściany na mocnych kołkach powinien załatwić problem z małą nośnością stropu
W miejscu podparcia słupków na podłodze oczywiście przydałaby się jeszcze listwa z profila dla usztywnienia na podłodze wrazie czego.
Tak teraz przypatrzyłem się i nie tam gdzie trzeba zaznaczyłem kąt 60 stopni
Oczywiście ten zaznaczony ma 30 stopni
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2011, 07:32:29 wysłane przez szakallo » Zapisane

ziomek30
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #12 : Styczeń 21, 2011, 23:13:59 »

NIESTETY NIKT CI NIE POWIE JAKA JEST WYTRZYMAŁOŚĆ STROPU ZA DUŻO TUTAJ ZMIENNYCH ,NIE WIADOMO W JAKIM STANIE SA LEGARY ,CZY NIE MAJA KORNIKA W JAKIM STANIE JEST ŚCIANA NA KTÓREJ SA POŁOŻONE LEGARY WIESZ Z CZASEM DOCHODZI WILGOĆ BO ZIMA W KOŃCU NADEJDZIE .POZA TYM USTAWIENIE LUDZI NIC CI NIE DA JEDYNE CO MOŻESZ ZAOBSERWOWAĆ TO CZY OD RAZU SIĘ STROP ZAŁAMIE , A JAK AKWA STANIE TO MOŻE STROP ZACZĄĆ POWOLI OSIADAĆ AŻ W KOŃCU BUUUUUMMMMMMMMMMM

Nie koniecznie, wydaje mi się ze tak działa strop betonowy natomiast drewniany może przy dużym obciążeniu się lekko ugiąć ale wytrzymać.
I właśnie w celu "zobaczenia", "zmierzenia" tego ugięcia chcę wykonać tą próbę.


A co ma niby dać ci ta próba co z tego ze belki się lekko ugną jak w dalszym ciągu nie będziesz miał pojęcia ile mogą wytrzymać pamiętaj ze czas nie działa na korzyść na nie .A jak duże ugięcie sie stropu będzie oznaczało pozytywny wynik Huh?
Zapisane

życie ma uroki kiedy wpinam się w bloki .
Cegla22
Nowy
*
Wiadomości: 44


« Odpowiedz #13 : Styczeń 22, 2011, 10:27:33 »

Rybak napisał ze drugim wyjściem z tej sytuacji  jest kupno mniejszego baniaka. Mniejszego ? Tylko jakiego konkretnie ?
Bo legary mogą być jak pisał chodys1910 prawie nowe i unieść 375l bez problemu albo przeżarte przez korniki i podłoga pod 200l może po kilku dniach się zarwać.
Na ekspertyzę nie będę wydawał kilku set złotych.
Więc wniosek jest taki, że już nie wiem kurde co mam zrobić.... Sad
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #14 : Styczeń 22, 2011, 10:48:05 »

Mniejszego ale też raczej niższego niż te 50cm przy długim ale niskim też możesz miec i 200l np. 125x40x40 ciężar rozkłada się na większą powierzchnie.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: