Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « "Dobieraczka" rybek uwzględniająca wszelkie warunki
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: "Dobieraczka" rybek uwzględniająca wszelkie warunki  (Przeczytany 1886 razy)
123tomek
Nowy
*
Wiadomości: 9


« : Lipiec 01, 2011, 12:05:12 »

Witam!
Marzy mi się taki program który po podaniu podstawowych parametrów wody i litrażu potrafiłby zaproponować obsadę tak dobraną aby rybki się nawzajem tolerowały (najlepiej kilka wersji)  Smiley.
Może ktoś już się z czymś takim spotkał?
Zapisane
wbchgkv
Pan akwarysta
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 557


Elektryka akwariowa mnie dobija ...


« Odpowiedz #1 : Lipiec 01, 2011, 13:42:49 »

Raczej jeszcze nie wymyślił nikt czegoś takiego. Najlepiej dobierać ryby z głową opierając się na własnym i innych doświadczeniu. Niestety, każda rybka jest inna. Jednemu altumowi 20cm będzie w 300l dobrze, a drugiemu w 500l może być ciasno [oczywiście, wymiary ryb w mini-teorii przyjąłem jako takie same oraz ilość tą samą, bo altumów w pojedynkę się nie trzyma] - każda rybka jest pływającą indywidualnością. Choć, nie ukrywam, pomarzyć o czymś takim można. papa
Zapisane

Uzależniony od stawiania trzech czarnych kropek...
NAZYWAM SIĘ >wbchgkv<. PROSZĘ POPRAWNIE WYMAWIAĆ I ZAPISYWAĆ IMIĘ MOJE!
123tomek
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Lipiec 04, 2011, 11:55:46 »

Tak myślałem Sad
Wiem, że automat nie zastąpi myślenia ale zestawienie danych tabelarycznych przytaczanych w niemal każdej z książek akwarystycznych nie powinno być trudne i aż dziwi fakt że nikt na coś takiego do tej pory się nie porwał. Zestawienie ryb których warunki biotopów się wykluczają, gatunków które nie lubią obecności innych itp.
Szczególnie dla początkujących którzy nie są w stanie uzyskać stałych parametrów wody innych niż mają w kranie byłoby to b. pomocne na początku bo po podaniu PH, KH i GH otrzymaliby zbiór ryb dla których te warunki są najlepsze. Kolejnym krokiem byłoby np. podanie litrażu do którego automatyczne dobierane byłyby odpowiednie ryby w odpowiedniej, sensownej ilości bądź odwrotnie czyli wybranie jakiegoś gatunku i dobranie do tego gatunku współmieszkańców oraz minimalnego i optymalnego litrażu.

Wszystkie te dane są w mniejszym czy większym stopniu dostępne i nie jest to zbiór nieskończony więc teoretycznie nie ma przeszkód aby je ze sobą zestawić i korygować by z biegiem czasu powstała "dobieraczka" prawie idealna Smiley
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2011, 12:00:10 wysłane przez 123tomek » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: