Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Akwarium morskie czy słodkowodne, oto jest pytanie....
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium morskie czy słodkowodne, oto jest pytanie....  (Przeczytany 13095 razy)
Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #15 : Grudzień 18, 2004, 19:32:16 »

Cytat: mdramski
Oczywiście ryb trzymać nigdzie nie musisz, ale czy to dalej jest akwarystyka ?

A według Ciebie to nie jest już akwarystyka? Jedynie szkalny zbiornik wypełniony wodą w którego wnętrzu są ryby można uznać za akwarium? :wink: A gdzie w słowie akwarystyka jest jakiś człon pochodzący od słowa ryba?
W akwarium można trzymać krewetki(słodkowodne i morskie), koralowce, żaby, raki, nawet węża wodnego i sądzę że to dalej będzie akwarystyka. Akwarium ma stanowić fragment wodnego świata, nieważne czy to będzie biotop amazonii, rafa koralowa u wybrzeży Australii, Śniardwy czy też mieszanka wszystkiego, dlatego moim zdaniem nieważne czy będziemy trzymali w akwarium ryby, tylko rośliny czy też same skorupiaki...to nadal będzie akwarystyka.
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #16 : Grudzień 18, 2004, 19:36:11 »

Duchu - wiem, że można tak podchodzić do akwarystyki jak Ty. Dla Ciebie ryby to dodatek, dla mnie nie. Oczywiście masz rację - to dalej akwarystyka,  źle się wyraziłem. Ale prawdę mówiąc nie widziałem jeszcze zbiornika absolutnie bez żadnych zwierząt. Nawet w typowych Holendrach stanowią one czasem nieocenioną pomoc.
Zapisane
Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #17 : Grudzień 18, 2004, 20:46:48 »

Oczywiście, zgadza się że akwarium bez zwierząt wygląda "niespecjalnie" Smiley . Chodzi mi tylko o to, że nie zawsze musi to być ryba. Tą sentecją chciałbym zakończyć gadanie po próżnicy Cheesy
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #18 : Grudzień 21, 2004, 11:03:08 »

jeszcze mam 2 grosze...
pojawiła się oferta na allegro...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=37817312
za w miarę normalne pieniądze....
tzn tyle mniej więcej trzeba wydać na akwa słodkowodne... o innym litrażu oczywiście...
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #19 : Grudzień 21, 2004, 20:47:04 »

Żadna nadzwyczajna oferta. Po prostu żywa skała zalana wodą. Żadnych zwierząt, nie licząc tych, które są w żywej skale - ale jakie w niej są to zawsze loteria. Zbiornik da się utrzymać, ale to nawet nie pretenduje do miana prawdziwego akwarium morskiego.
Zapisane
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #20 : Grudzień 24, 2004, 00:04:33 »

mdramski... oj widzę że trudno Tobie dogodzić.... ale zaznaczę... że TOBIE...
inni np. może lubią akwa bez rybek!
zresztą wydaje mi się że okazja jest całkiem całkiem...
może dla Ciebie to jest jedna wielka kicha... ale wybacz to nie dla Ciebie załączyłam tego linka....
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #21 : Grudzień 24, 2004, 08:20:40 »

mdramski to Co ty na to ? http://www.nano-reef.pl/page.php?id=4 Wink ocean 28litrów - ja nie mam wątpliwości że to akwarium morskie Smiley
pozatym wszystkim zainteresowanym szerze jpolecam stronę http://www.nano-reef.pl/index.php tam też jest forum i wiele cikaeych rzeczy Pozdrawiam
Zapisane

112,25
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #22 : Grudzień 25, 2004, 23:58:23 »

Wiecie, akwarium morskie nawet w 20 litrach można robić i nie powiem, że to nie jest akwarium. Nie mówię nigdzie, że to się nie uda przecież. Po prostu uważam, że jak już coś się robi, to należy to robić porządnie. My tylko odtwarzamy fragment natury i uważam, że w 300 litrach da się to zrobić lepiej niż w 50.

Powtarzam więc jeszcze raz, że akwarium morskie to minimum 300 litrów, choć nie oznacza to, że nie istnieją mniejsze, piękne akwaria. Sam znam autentyczne przykłady takich właśnie zbiorników, więc nie musicie mi podawać linków, aby pokazać, że można. Zresztą w akwarystyce słodkowodnej też spotykamy mikroskopijne zbiorniki, które powalają urodą, ale wszyscy wiemy, że im więcej litrów tym lepiej. Zgadza się ? Smiley
Zapisane
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #23 : Grudzień 27, 2004, 12:12:52 »

zgadzam się z tym co napisałeś... zresztą napisałam to już wcześniej...
Cytuj
oczywiście prawdą jest że w większym akwarium łatwiej utrzymać wszsystkie parametry ....

no ale nie każdy może sobie pozwolić na 300 litrowy baniak w domu...
szczególnie jeśli mamy mieszkanie 50m2 i trójkę małego rodzeństwa co to się ściga między pokojami.... Cheesy
zresztą im większe akwa tym trzeba mocniejszy sprzęt do niego kupić... a to kosztuje...
ja uważam że małe akwa też jest piękne pod warunkiem jednak że się o nie dba z należytą starannością
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #24 : Grudzień 27, 2004, 13:43:38 »

A ja uważam że oferta kristi _wawa (a raczej link do niej) jest godny uwagi. Za 4 stówy akwarium i pełny osprzęt. To prawdziwy rarytas dla kogoś kto chce rozpocząć przygodę z żyjątkami morskimi. Mdramski – Ty krytykujesz że to tylko żywa skała zalana wodą, ale o ile dobrze przeczytałem oferta nie obejmuje żadnych żywych stworzeń ani nawet pół muszelki czy kamyczka już nie wspominając o żywej skale  :wink: .
Zapisane

Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #25 : Grudzień 29, 2004, 01:07:11 »

No przeczytałem to i widzę żeście się zacietrzewili w swoich racjach :lol:A mnie się tak po prostu wydaje że chodzi banalnie o to iż jeśli ktoś ma chęć na morskie to jeśli doświadczenie na słodkowodnym akwarium ma słabe to właśnie takie trzysta litrów będzie jak najbardziej wskazane.Pomijając urodę większych nad mniejszymi taki zapaleniec morski będzie miał łatwiej w dużym niż w małym zbiorniku, przez to i koszty okażą się mniejsze bo i więcej nieświadomych błędów mu duże akwa morskie wybaczy niż małe.Taki sobie powiedzmy laik morski zakładając małe morskie z czasem poniesie wyższe koszty w pielęgnacji niż jednorazowy większy wydatek na większe akwarium morskie.Kto uważa że ma dużą wiedzę ze słodkowodnej akwarystyki ten i z łatwością sobie poradzi z małym zbiornikiem tyle że on zdaje sobie sprawę jak nie dużo trzeba by zachwiać równowagę w mniejszych ilościach słonej wody.Zresztą zauważcie że i w słodkowodnych też małe akwarium dla świerzego akwarysty to więcej zmartwień niż duże bo wszelkie problemy w takim zbiorniku przybierają charakter katastrof, wszystko dzieje się tam szybko i gwałtownie on się oczywiście na tym uczy i z reguły z upływem czasu zwiększa pojemność akwarium i w takim morskim podstawowe reguły są takie same tylko że właśnie...To kosztuje potem dużo dużo więcej.
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #26 : Grudzień 30, 2004, 16:20:59 »

Dokładnie Jarecki. Dlatego przygodę z akwa morskim należy zaczynać od większych zbiorników. Sukcesy z małymi mają w 99% tylko doświadczeni akwaryści.
A propos argumentu kristi_wawa, że nie każdy może mieć 300-litrowe akwa w małym mieszkaniu - a może w takim mieszkaniu nie ma w ogóle miejsca na akwa morskie ? Czy wszystko trzeba mieć za wszelką cenę ?
Zapisane
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #27 : Grudzień 31, 2004, 19:04:00 »

nie, nie wszystko...
ale uważam że jak ktoś ma małe mieszkanie a chce mieć baniak to nie powinien rezygnować z tego hobby tylko dlatego że nie ma miejsca na duże wymarzone akwarium
poza tym... to Ty drogi mdramski cały czas mówisz o morskim 300 litrowym akwa... ja uważam że nie jest zbrodnią mieć mniejsze akwa...
niezależnie od tego czy to morskie czy słodkowodne to baniak 300 litowy poprostu potrzebuje dużo miejsca...
wszyscy chcielibyśmy mieć jak największe baniaki ale zwykle zaopatrujemy się w takie na które mamy miejsce i możemy sobie pozwolić finansowo....

a tak w ogóle to ta rozmowa już do nikąd moim zdaniem nie prowadzi... może czas najwyższy ją zakończyć  Cool
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
Rafisko
Zainteresowany
**
Wiadomości: 89



« Odpowiedz #28 : Sierpień 28, 2007, 19:17:09 »

mAdamski co za bzdury! Matko Shocked 300 litrów minimum  Shocked nieprawda Shocked prawda jest taka, że akwa idealne dla początkującego to 150-200l. Do tego ludzie, nie zrażajcie się straszeniem niedoinformowanych, którzy głoszą "mądrości", że akwaria morskie są tylko dla super doświadczonych akwarystów. To bzdura! Akwaria morskie wymagają po prostu trochę troskliwszej opieki i bardziej skomplikowango sprzętu, który trzeba dobrze poznać. Wiele ryb jak na przykład większość błazenków, garbików i babek badaje się idealnie dla początkującego morszczaka, z bezkręgowcami trochę gorzej, bo są bardziej wrażliwe, jednak jakiś niewymagające ślimaki mogą być akurat. Prawdą jest jednak to, że nie powinno być to wasze pierwsze akwarium. Przed założeniem akwa morskiego, trzeba wejść w akwarystykę poprzez zdobywanie kilku doświadczeń na akwarium słodkowodnym.
Zapisane
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: