Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 240 litrow jak zacząc?  (Przeczytany 3545 razy)
MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« : Kwiecień 17, 2008, 21:38:59 »

Witam. Mam obecnie akwarium 100L i takie tam tandetne oswietlenie...   a chcialem sie dowiedziec jakie oswietlenie pasowaloby do takiego akwarium 120x50x40 dl x szer x wys tylko to chcialbym wiedziec bo w reszcie sie orientuje... chcialbym tez moze aby w tych podpowiedziach znalazly sie takie jak najmniej obiazajace portfel ale odpowiednie...  czekam na odp. z gory dziekuje. ps. jesli masz pisac ze to se kup jedna swietlowke zeby swiecilo i bylo tanio to dziekuje za taka podpowiedz...   chce zeby bylo dobre i za rozsądną cene.
Zapisane

agrest
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 148



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2008, 23:19:05 »

ps. jesli masz pisac ze to se kup jedna swietlowke zeby swiecilo i bylo tanio to dziekuje za taka podpowiedz...  
  Cześć. Nie spotkałem na tym forum, żeby ktoś odpowiadał w ten sposób. A wracając do pytania-wymiary twojego baniaka są standartowe i wszystko zależy od tego co tam ma być? Jaki masz plan. Napisz o tym. Możesz kupić standard pokrywę, później-w razie potrzeby ją przerobić na T5(jeśli kupisz najtańszą0-i jeśli będzie taka potrzeba. Możesz też zrobić samodzielnie:   http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=12489.0 --  zobacz sam ! pozdro
Zapisane
borkowski8
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2008, 23:26:21 »

Jeżeli chodzi o oświetlenie to w większości tematów pojawia się magiczne 0,5W/l wody netto. Jednak jest coś na co warto jest zwrócić szczególną uwagę, mianowicie barwa światła. Szukając odpowiednich świetlówek zwróć uwae na ich widmo.

Tu masz taką fajną stronkę, na której ja znalazłem odpowiednie oświetlenie do swojego akwarium i to za całkiem przystępną cenę:
http://www.halogen.pl/

Inni mi polecali:
http://www.aqva-light.pl/

A tu masz rodzaje świetlówek razem z ich widmem oraz wyglądem zbiornika, gdy są one zamontowane:
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Oczywiście możesz używać świetlówek zastępczych zamiast AQUA... coś tam, bo te są drogie, a zastępcze są tańsze i o podobnych parametrach.
Masz akwarium o długości 120 cm, także optymalna długość świetlówek to raczej 90 cm, a więc moc pojedyńczej świetlówki to 30W. Czyli potrzebujesz 4x30W.

Musisz zdecydować się, jakie będziesz miał tam rośliny i rybki, bo to dla nich to wszystko. Odpowiednia barwa oświetlenia wpływa na rozwój roślin oraz na wygląd ogólny zbiornika, a także na intensywność kolorów ryb.

Jaki chcesz efekt uzyskać, to już od ciebie zależy.
Zapisane
MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 18, 2008, 10:21:52 »

co chce tam trzymac? hmmm nic specjalnego wprawdzie duzo roslin ale takich ktore nie stawiają wiekszych wymagan znaczy sie nadwodki szerokolistne cabomby moczarki pełen standart:) a obsada jak najbardziej standartowe rybki znaczy sie gupiki molinezje glonojady kiryski pare neonow moze no i moze jeszcze dorzuce tam kiedys mieczyki... takze staropolszczyzna Cheesy hmmmm a gdyby dac 2 swietlowki ale po wiecej Watt ? czy to niezabardzo zdaloby egzamin? aaaa co do pokrywy to w kazdym z swoich akwariów robiłem sobie takowe sam i zawsze zdawały egzamin tyle ze oswietlenie w nich polegało na 2-3 zarowkach energooszczednych.  Undecided a teraz wlasnie jutro kupuje ten baniaczek 240 L i chcialbym zeby chociaz w najmniejszym stopniu taki delikatny profesjonalizmik do tego wszedl. Pozdrawiam

aaaa i jeszcze jedno pytanie. Co do tej pokrywy. ile ona moze miec kg. na takim akwarium? tzn. chodzi mi o jej ciezar maxsymalny.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2008, 19:13:57 wysłane przez Przemek » Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 19, 2008, 08:02:48 »

o ile dobrze pamiętam t5 54W będzie odpowiednia na twoje akwarium
możesz dać 2x54W ...
+ np. 24W z przodu na trawniczek Wink
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 19, 2008, 10:53:12 »

o ile dobrze pamiętam t5 54W będzie odpowiednia na twoje akwarium
możesz dać 2x54W ...
+ np. 24W z przodu na trawniczek Wink

a nie bedzie to troche za mocne? w sensie czy nie zjedzą mnie glony ?
Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 19, 2008, 11:35:59 »

to ok. 0,5w/l ....
czyli min, jeśli chcesz pobawić sie roślinkami ...
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 19, 2008, 19:18:16 »

a co do tego ciezaru pokrywy...  wie ktos cos moze na ten temat?  bo pokrywy do swoich akwa zawsze robiłem samodzielnie takze i w tym przypadku nie chce odejsc od tradycji  Cheesy

hmmm a wracajac znowu do tego oswietlenia to czy jesli np. kupiłbym swietlowki o mniejszej mocy a mialbym takze odbłyśniki załozone to zdaloby to egzamin?  przepraszam moze to durne pytania ale akurat w tym to niezabardzo sie orientuje...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2008, 19:13:27 wysłane przez Przemek » Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 20, 2008, 18:57:05 »

Odbłyśniki mogą być dodatkowo.Nie możesz zmniejszyć ilości watów z tego powodu że zamontujesz odbłyśniki.TAk jak napisał Misqmacus będzie dobrze.Jak rośliny małowymagające to z 3 świetlówki 24W możesz zrezygnować.Ja mam standard 2x30W w tym litrażu i rośliny mi rosną,choć szłu nie widzę,ale 2x54W to trochę więcej i powinno być spoko Good !,a jak okaże się mało to dołorzysz 24W.
Zapisane

MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #9 : Maj 14, 2008, 16:13:59 »

jeszcze takie małe pytanie mam do was... czym roznia sie swietlowki T5 od T8? Myslalem ze wiem o co w tym chodzi ale dzisiaj mi juz tak namieszano w glowie na ten temat ze juz w koncu niemam pojecia co i jak.
Zapisane

szydłoś
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 97


akwarium 112l :p


« Odpowiedz #10 : Maj 14, 2008, 18:34:50 »

t5 maja śr.16mm a t8 chyba 26mm.t5 sa wydajniejsze Grin
Zapisane

akwarium 112l obsada:35x neon innesa,kirysy:czarny ,spiżowe,pstre weloniaste,skośnopregi,5xkardynałek chiński,Para Ramirezek,12Xred cherry,amplarie.
moje akwarium   http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=15272.msg134860;topicseen#new
Los_1988
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168


Moje GG: 6928749


WWW
« Odpowiedz #11 : Maj 14, 2008, 19:05:15 »

jeszcze takie małe pytanie mam do was... czym roznia sie swietlowki T5 od T8? Myslalem ze wiem o co w tym chodzi ale dzisiaj mi juz tak namieszano w glowie na ten temat ze juz w koncu niemam pojecia co i jak.


Masz tu link
http://zoolight.pl/sklep/info_pages.php/pages_id/13

Co do oswietlenia 2x54W to mozesz dac na 2 statecznikach. Wiadomo ze odrazu nie włączasz całego oswietlenia i na max czas.
Z oswietleniem jedziesz stopniowo, zeby zmiejszyc ryzyko ataku glonów Wink.

Napisałes ze robiles juz pokrywy wiec chyba masz juz jakies doswiadczenie. Ten link moze ci sie przydac.
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=12489.0

Pz
Zapisane

I Love Xiphophorus helleri  Smiley
Plany sie zmieniają Wink
MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #12 : Maj 14, 2008, 21:36:50 »

dziekuje Ci bardzo. Jednak dobre były moje poglady na ten temat:)
Zapisane

MaroPL16
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #13 : Maj 18, 2008, 17:28:17 »

aaaa i jeszcze jedno małe pytanie- mam nadzieje ze ostatnie juz Smiley

a brzmi ono tak: Czy dobra kombinacja swietlowek bylaby z:
-SERA PLANT COLOR
-SERA BLUE SKY ROYAL

obydwie po 36 w ale to akurat nie chodzi mi o to czy dobrze będą one w watach a bardziej o to czy bedzie jakis w miare ladny wynik z mieszakni kolorow tych oto swietlowek. A pragne uzyskac kolor wody własnie taki niebieski-niebiesko fioletowy bron boze zolty bo jakos mi ten kolor nie podchodzi
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2008, 18:16:42 wysłane przez MaroPL16 » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: