Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « 200 l - doradźcie abym głupot nie popełniła...
Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  
Autor Wątek: 200 l - doradźcie abym głupot nie popełniła...  (Przeczytany 18724 razy)
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« : Wrzesień 14, 2009, 16:45:58 »

Jutro albo pojutrze stanie w moim salonie akwarium proste 200 l.  I od razu mase pytań:
1. Czy umyć nowiutkie akwarium? Jak tak to czym?
2. Jakie podłoże? Chciałabym sporo roślin ( już zamówione a część dostałam od kolegi z forum- dziękuję )
I tutaj o podłożu. Wyczytałam o Aqua Substrate że nadaje się do świrzo zalanego akwarium i ma przedłużone działanie a oprócz tego klaruje wode.  Na dodatek ma kolor brązowy co w/g mnie jest bardzo fajne. Czy polecacie to podłoże początkującej akwarystce?
3. Pokrywa w standardzie to 2x30W. Już wiem ze to niewiele, ale roslinki jakie będę miała są łatwe w uprawie- czy w takim razie  "sprężac się" i wydać następne pieniadze na nowa listwe T5 czy poczekać? Przyznam się, ze jednak wolałabym to za jakieś pół roku wykonać....
4. Na razie najprawdopodobniej do połowy listopada będę miała filtr wewnętrzny ( Aquael Turbo 650 ), a do tego grzałka Tetra HT150 Watt. Kompletnie nie wiem na jaki filtr mam składać aby jego cena nie powalała a przy tym był cichy i dobry Wink
5. Niedługo przyjdą zamówione korzenie. Ponoć są spreparowane. Czy je mam gotować w wodzie czy wystarczy zaparzyć wrzątkiem? Jak gotować to ile czasu?
30.10.09r.
6. Obsada jest:
   pielęgniczki kakadu- 1+3 ( ma być dopiero...)
   neonek czerwony - 31 szt.
   kirysek pstry - 8 szt.
Pstrążenica Myersa - 13 szt.
 Liposarcus Pardalis 12 cm. - 1 szt. do wydania ( nie chce ktoś? )




Dodam jeszcze jakie roslinki będą:
Te już mam w domu- podzielił się nimi kolega z forum Smiley
ludwigia repens
hygrophila corymbosa
zwartka falistolistna
hygrophila polisperma
crinum thainum
vallisneria americana
A takie zamówiłam:
- Ceratopteris Cornuta - Różdżyca Pospolita
- Eleocharis Parvula - Sitowie Drobne
- Riccia Fluitans - Wgłębka Pływająca
- Sagittaria Subulata - Strzałka Pływająca
- Pistia stratiotes - Piscja osokowata
- Vallisneria Americana - Nurzaniec Amerykański
- Cladophora Aegagropila - Gałęzatka Kulista
- Egeria Densa - Moczarka Argentyńska
- Eleocharis Acicularis - Ponikło Igłowate
- Hydrocotyle Leucocephala - Wąkrotka Białogłowa
- Hygrophila Corymbosa - Angustifolia

Zdaję sobie sprawę że pierwsze zalanie i aranżacja mimo godzin spędzonych na necie i tak zaowocują  w niedługim czasie zmianą wystroju. Mając więcej gatunków będę już wiedziała które się u mnie czują dobrze a których muszę unikać.  No i jak nie zobaczę u siebie co i jak wygląda to nigdy nie powstanie w mojej głowie własna aranzacja Wink

Najbardziej mi zależy na odpowiedzi na temat podłoża.... Mogę wydać te 200 zł na to jeżeli jest to warte Wink  A roślin lubię mieć gęsto- tak mi się po prostu podoba....


Z góry dziękuję za rady i zachęcam do dyskusji.
Edyta


30.10.09r
Akwa ma już sporo tygodni Wink Zmienia się bez przerwy.
  
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2009, 00:11:41 wysłane przez Pysia » Zapisane
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 14, 2009, 17:07:48 »

Witam, jedyne co mogę doradzić to spokój i rozsądek, dobrze zastanów się nad każdym elementem. Bo najgorsze chyba, co może być w przypadku zakładania akwarium to robienie wszystkiego na hura, bo: "rybki już pływają w słoiku, rośliny w drodze itd."
Podłoże to wcale nie taki prosty temat sam go drążę już od kilku miesięcy. Przeczytaj wątek na tym forum "podłoże na bazie ziemi ogrodowej krok po kroku". Co do Aqua Substrate to nie wiem czy do akwarium 200L wystarczy tego podłoża za 200zł. Jest ono dość drogie a i tak nie gwarantuje "bezobsługowego" funkcjonowania akwarium.

Po za tym sprawa jest zbyt złożona, aby ktoś mógł odpowiedzieć, krótko w jednym poście, bo odpowiedzi na Twoje pytania znajdują się w obszernych wątkach. Pozdrawiam i zachęcam do lektury  Smiley

Ps. Może ktoś bardziej doświadczony udzieli Ci konkretnych rad, ja uczę się wszystkiego na nowo, więc sam niewiele wiem  Embarrassed
Zapisane

Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 14, 2009, 18:00:27 »

Witam, jedyne co mogę doradzić to spokój i rozsądek, dobrze zastanów się nad każdym elementem. Bo najgorsze chyba, co może być w przypadku zakładania akwarium to robienie wszystkiego na hura, bo: "rybki już pływają w słoiku, rośliny w drodze itd."
Podłoże to wcale nie taki prosty temat sam go drążę już od kilku miesięcy. Przeczytaj wątek na tym forum "podłoże na bazie ziemi ogrodowej krok po kroku". Co do Aqua Substrate to nie wiem czy do akwarium 200L wystarczy tego podłoża za 200zł. Jest ono dość drogie a i tak nie gwarantuje "bezobsługowego" funkcjonowania akwarium.

Po za tym sprawa jest zbyt złożona, aby ktoś mógł odpowiedzieć, krótko w jednym poście, bo odpowiedzi na Twoje pytania znajdują się w obszernych wątkach. Pozdrawiam i zachęcam do lektury  Smiley

Ps. Może ktoś bardziej doświadczony udzieli Ci konkretnych rad, ja uczę się wszystkiego na nowo, więc sam niewiele wiem  Embarrassed

Rybki są dopiero w zamysłach Wink Zakupię jak akwa już dojrzeje. Na to mam sporo czasu Wink
Roślinki jedne są a drugie w drodze. A przy tym mam za sobą jakieś 3 tyg. wyczytywania wszystkiego... I wcale mądrzejsza nie jestem.  Przygotowanie podłoża z ziemi wyczytałam. Ale to są opisy doświadczonych ludzi. Dla mnie to jest zbyt dużo pytań na które nie znam odpowiedzi.... Gotowe podłoże dla takiego laika jest chyba lepsze... No i ten kolor.... Aqua substrate ma fajny ciemny, a neonki będą na bank Wink  Czarnego żwirku nie kupię bo ani kiryski ani otoski dobrze się w nim nie czują.
Czy ktoś odpowie mi czy przy tym podłożu muszę stosować CO2?
Zapisane
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 14, 2009, 18:16:49 »

To tak jak ja im dłużej czytam tym więcej pytań się pojawia  Wink Co do podawania CO2 to zależy nie tylko od podłoża, ale też od światła i wielu innych czynników. Jeżeli będziesz miała mało światła to być może obędzie się bez nawożenia. Jeżeli natomiast planujesz gęstą obsadę roślin to chyba się nie obejdzie. Ja użyje podłoża do roślin wodnych firmy Hartmann, worek 20L 15zł i nic więcej nie będę mieszał. No a na tą ziemie szukam właśnie jakiegoś ciemnego podłoża, bo podobnie jak Ty planuje neonki będą też otoski, no i nie mogę nic znaleźć, chyba będzie to czarny bazalt, bo nie mogę znaleźć nic lepszego...

Poczekaj trochę napewno ktoś doświadczony Ci pomoże...
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 14, 2009, 18:50:53 »

nie musisz przy tym podłozu stosowac CO2, przy takim świetle jakim dysponujesz nie bedzie to konieczne.
 Myślę że na rozruch w zupełnosci wystarczy tyle ile masz oswietlenia.
Jedyny mankament tego podłoza to czeste podmiany w pierwszym tygodniu, później sie juz to normuje. Wypróbowałem to podłoze i u mnie sie sprawdziło, obnizało pH a roslinki na nim pieknie rosły.
Jak bedziesz miała gesto zarosniety baniak to mysle ze by mogły byc 2 haremy kakadu
Co do filtra to w stosunku jakosc/cena do 200litrów moim zdaniem najlepiej wypada tetra ex700, tez taki miałem w soich 200 l i sie sprawdził.

skorpion83 z czarnych wypróbowałem ten żwirek http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekoracja_akwarium/podloza_do_akwarium/151745, mi sie bardzo podobał. Zdecydowanie lepszy od grysu bazaltowego.
miałem go w tym akwarium http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/pethro-lesne-bajorko-200-l-high-tech-na-ziemi-aktualizacja-10-v-09-r/
Zapisane
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #5 : Wrzesień 14, 2009, 19:10:35 »

nie musisz przy tym podłozu stosowac CO2, przy takim świetle jakim dysponujesz nie bedzie to konieczne.
 Myślę że na rozruch w zupełnosci wystarczy tyle ile masz oswietlenia.
Jedyny mankament tego podłoza to czeste podmiany w pierwszym tygodniu, później sie juz to normuje. Wypróbowałem to podłoze i u mnie sie sprawdziło, obnizało pH a roslinki na nim pieknie rosły.
Jak bedziesz miała gesto zarosniety baniak to mysle ze by mogły byc 2 haremy kakadu
Co do filtra to w stosunku jakosc/cena do 200litrów moim zdaniem najlepiej wypada tetra ex700, tez taki miałem w soich 200 l i sie sprawdził.


Dziękuję bardzo Smiley
Z CO2 mi ulżyło .
Jak często trzeba w pierwszym tygodniu podmieniać wode i ile? I dlaczego ( poproszę o tłumaczenie " jak chłopu na granicy" )
Ile musiałabym do 200L zakupić paczek? Jedna ma 5,4 l. Z wiadomych powodów wolałabym mniej niż więcej  Roll Eyes Lepiej Agua Substrate czy AS II+ ?  AS II+ jest sporo droższy, ale też ma piękną opcje bardzo ciemnego żwirku. Moje akwa ma być centralnym sprzętem w pustej części salonu i wydam więcej byleby efekt był piękny, a co za tym idzie rybki szczęśliwe i roślinki pięknie wyglądajace Wink
Martwię się o pistie. Wyczytałam, że jarzeniówki nagrzewaja wodę a ta skraplając się niszczy te roslinki. Jak temu zapobiec?
Założyć folie jako odbłyśnik czy poczekać z tym?  Jak czekać to ile?

Sami widzicie.... Odpowiedzi budzą następne pytania...... Naprawdę czytam net od 3 tygodni.....  I zaczynam być coraz większa blondynką  Shocked

Pethro - miałeś piękne klimatyczne akwarium Smiley Co teraz planujesz?
Zapisane
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #6 : Wrzesień 14, 2009, 19:15:39 »


skorpion83 z czarnych wypróbowałem ten żwirek http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekoracja_akwarium/podloza_do_akwarium/151745, mi sie bardzo podobał. Zdecydowanie lepszy od grysu bazaltowego.
miałem go w tym akwarium http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/pethro-lesne-bajorko-200-l-high-tech-na-ziemi-aktualizacja-10-v-09-r/
[/quote]

Wiem, wiem rozmawialiśmy o nim wcześniej  Smiley Właśnie na fotkach wygląda fajnie nie wiem jak to jest w rzeczywistości. Dodatkowo strona tego sklepu ostatnio coś nawala i zacząłem szukać gdzie indziej, bo już mnie denerwowały te błędy na stronie, które uniemożliwiały zakupy.
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 14, 2009, 20:40:47 »

juz mam malucha 60litrowego, na razie nie mam warunków na wieksze akwarium Sad

kup wiecej tego tanszego aquasubstratu z 5 worków powinno wystarczyc, na razie planujesz low-techa wiec nie potrzebujesz tego bardziej wzbogaconego podłoza

Ja podmieniłem codziennie 50% wody przez tydzien, ale miałem duzo roslin na starcie z poprzedniej aranzacji wiec dosc szybko potrafiły uporac sie z tym co było wypłukiwane do wody. Kup test na NO3 i wykonaj test po tygodniu podmieniania to bedziesz wiedziała czy nadal tzreba robic czeste podmianki.

od razu przyklej folię do pokrywy, po co marnowac swiatło na oswietlanie pokrywy Wink

a pistia na pewno sobie doskonale poradzi, w moim akwa rozrastała sie jak chwast a miałem gorąco pod pokrywą z 4 świetlówkami 39W Wink


Zapisane
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #8 : Wrzesień 15, 2009, 14:59:45 »

juz mam malucha 60litrowego, na razie nie mam warunków na wieksze akwarium Sad

kup wiecej tego tanszego aquasubstratu z 5 worków powinno wystarczyc, na razie planujesz low-techa wiec nie potrzebujesz tego bardziej wzbogaconego podłoza

Ja podmieniłem codziennie 50% wody przez tydzien, ale miałem duzo roslin na starcie z poprzedniej aranzacji wiec dosc szybko potrafiły uporac sie z tym co było wypłukiwane do wody. Kup test na NO3 i wykonaj test po tygodniu podmieniania to bedziesz wiedziała czy nadal tzreba robic czeste podmianki.

od razu przyklej folię do pokrywy, po co marnowac swiatło na oswietlanie pokrywy Wink

a pistia na pewno sobie doskonale poradzi, w moim akwa rozrastała sie jak chwast a miałem gorąco pod pokrywą z 4 świetlówkami 39W Wink



Ja mam wolne 4 metry pomieszczenia i mogłabym mieć na całej ścianie akwa... Ale na to trzeba duuuuuuuuuuużo czasu i pieniędzy .... A mnie brak i jednego i drugiego.

O matko!! Codziennie podmieniać 100 L wody???  I tak prosto z kranu zimną??

Powtarzam pytanie. Akwarium nowe trzeba umyć czy nie? Jak tak to czym?

Dodawac do wody jakies odżywki dla roslin?

Co to jest węgiel aktywowany? Spożywczo wiem bo mam dwa psy które dziwne rzeczy potrafią jeść....  Czasami się zdarza ze rozpuszczam kilka tabletek i wlewam gadzinom 3 l dla wyplukania żołądka  Wściekły Ale taki do akwa pod podłoże?Huh

Zaczynam mieć problemy emocjonalne  Grin
Zapisane
Gregory85
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 172



« Odpowiedz #9 : Wrzesień 15, 2009, 15:06:46 »

Nowe akwa trzeba umyć najlepiej ciepłą wodą, żadnych detergentów itp. bo jak coś zostanie to rybki pewnie padną Sad Nigdy nie wiadomo co w nim było.

Nie podmienia się nigdy wodą bezpośrednio z kranu, i na pewno nie 100l dziennie. Średnio ok 10-30% wody, którą masz w akwa na tydzień.

Woda musi odstać ok dobę i powinna mieć temperaturę ok. 1-2 stopnie niższą niż ta w akwa. Dobrze to rybkom robi.

Węgla używasz w momencie, gdy stosowałeś jakieś leki aby oczyścić wodę z ich pozostałości. CZasem na początki jeśli masz zanieczyszczoną chemikaliami wodę.
Zapisane

Zmiana obsady
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #10 : Wrzesień 15, 2009, 15:29:15 »

Z przepłukaniem problemów nie będzie. Po prostu postawie na dworze i wypłukam najpierw szlaufem, a potem cieplą Wink  Dzięki za rade.

Zaraz będę kombinować ze styropianem Wink Jezeli podłoze będzie ciemne to jaki kolor tła zrobić do akwa?  Będę rozpuszczalnikiem robić strukturalne tło Wink Potem spray i gotowe. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo artystką malarką to ja raczej nie jestem  Cheesy

Jutro przyjedzie akwarium!! Huraaa!!!


A moze jdnak żwirek? Kurcze... Gdyby ten normalny rzeczny był ciemny....   Ale mam wizje i musi być ciemne podłoże Wink
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 16, 2009, 17:10:13 »

mozesz prosto z kranu dać w tych pierwszych dniach Wink nic sie nie stanie, mówimy tutaj o pierwszym tygodniu gdy nie ma mowy o jakich kolwiek rybkach w akwarium .. Smiley

jednak gdybyś chciała zrezygnować z aquasubstratu to są ciemne podłoza niewzbogacane np bazalt i wyżej wymieniony http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekoracja_akwarium/podloza_do_akwarium/151745

Jak podłoze ma byc ciemne to by uzyskać efekt głębi tło tez najlepiej jakby było ciemne, ale jasne tez całkiem fajnie wygląda. kiedys u siebie kombinowałem z róznymi kolorami tła( fotki ponizej ) wszystkie mi sie podobły, takze to raczej rzecz gustu


przy okazji wyszła zaleta tła zewnetrznego które mozna zmienić w każdej chwili Wink

różowe tło


białe tło


czarne tło
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2009, 17:15:55 wysłane przez Pethro » Zapisane
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 16, 2009, 19:40:57 »

Piękne!! Dokładnie o taki efekt jak na samym dole mi chodzi!! Tylko że u mnie będzie na razie nędza z roślinkami ;( Kupiłam jakieś minimalistyczne sadzonki, a dzięki Granatnikowi w akwa będzie choć kilka zielenin - dzięki jeszcze raz

A teraz to już nie spocznę aż nie będę miała takiego cuda!! !!! P_roszę mi tu jak na spowiedzi wszyściutko opowiedzieć co i jak mam robić!! Mam mieć tak pięknie... Bo inaczej zemrę  Grin
Co do zwirku czarnego, to ja nie mam pojęcia o dozowaniu nawozów.  Ziemi się boję bo jak na razie mam zbyt dużo wiadomości na raz i mętlik kotłujący się w mej głowie siedzi Wink Zreszta uważam, że zacząć muszę od czegoś prostego i łatwego.  Z czasem jak już w końcu aranżacja dobiegnie końca to nabywajac wiedze i doswiadczenie mogę eksperymentować. W chwili obecnej MA SIĘ UDAĆ, bo inaczej  stanę się zywym przykładem przemocy w rodzinie  Grin Dlatego ratunku, pomocy i błagam o postawienie się w mojej sytuacji i wspomożenie mnie radami odpowiednimi do mojego zasobu wiedzy.....
Zapisane
piotr_5e3
DIY rulz
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 187



« Odpowiedz #13 : Wrzesień 16, 2009, 20:19:20 »

Możesz popróbować z symfonią złota i k2so4 (do kupienia za grosze na allegro)
Zamiast co2 możesz dać EasyCarbo (allegro lub rośinyakwariowe.pl)
Pod korzenie najlepiej kulki gliniano-torfowe papa
Zapisane
Pysia
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 179



WWW
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 18, 2009, 18:37:39 »

Kupiłam jakieś kulki nawozowe Smiley Kupiłam też TetraPlant  CompleteSubstrate. Nie jest drogie, więc spróbuję Wink Do nalania dla roślinek jakiś nawóz TetraPlant na jednorazowe wlanie.
Mam 4 korzenie różnej wielkości z różnych drzew.  Jeden jest barwiący wodę na lekki herbaciany kolor w wiadrze Smiley  Korzenie już wygotowane Smiley
Roślinek mam sporo jak na start w tej chwili. Choć i tak ich widać na razie nie będzie  Cheesy Ale się rozrosną - mam nadzieję bo chyba mnie utopią w domu  Grin W tym akwa ....
Czy mam wygotować zwirek ? ( kupny w woreczkach)
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  
 
Skocz do: