Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: 112l.czy potrzebna jest bimbrownia  (Przeczytany 6388 razy)
zaczepny
Nowy
*
Wiadomości: 22


« : Luty 23, 2011, 16:52:27 »

Witam czy do 112 potrzebna jest bimbrownia,czy może polecicie inne rozwiązanie jeśli jest konieczne oczywiście.
Zapisane
rainbow
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59



« Odpowiedz #1 : Luty 23, 2011, 17:35:20 »

jak chcesz mieć bujny gąszcz bardziej wymagających roslin to co2 jest wskazane ale konieczne nie jest przy mało wymagających roślinach
Zapisane
akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #2 : Luty 23, 2011, 18:46:24 »

Jak masz to dobrze, jeśli nie masz to nic nie szkodzi.
No chyba, że masz akwarium z roślinami. które potrzebują bimbrowni.
Ja mam 112l, mam bimbrownie i powiem szczerze, że to świetna sprawa. Widać efekty. Rośliny są w lepszym stanie, szybko rosną i mają śliczne, mocne kolory!
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #3 : Luty 23, 2011, 21:06:59 »

A ja mam takie pytanie czy efekty w wyglądzie roślin są takie same przy bimbrowni i EC?
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

PYSZCZAK_2010
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #4 : Luty 23, 2011, 21:23:02 »

Uważam, że w małych zbiornikach używanie EC lepiej zdaje egzamin,sam stosowałem w moim akwarium efekt był widoczny z odpowiednim oświetleniem.Z bimbrownią zawsze miałem problem z odpowiednim ustawieniem,co do dużych zbiorników to raczej przemawiają koszta stosowania EC.
Zapisane

240l Malawi
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 24, 2011, 07:46:47 »

Do dużych zbiorników to tylko butla z CO2. Do małych zresztą tez najlepsza, z bimbrownią sporo pipczenia się jest. No ale niestety koszty butli i osprzętu nie są małe. Można jeszcze zrobić reaktor z kwasu i zasady, np kwasek cytrynowy albo ocet i soda, u mnie to ładniej śmigało od bimbrowni (chociaż dość ciężko to okiełznać i wyregulować). Po mojemu CO2 daje lepsze efekty od EC, EC można stosować jako dodatek do CO2.
Zapisane

rainbow
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59



« Odpowiedz #6 : Luty 24, 2011, 10:24:46 »

EC jest bardzo dobre i świetnie działa przy odpowiednim oświetleniu , jednak do 112 l trzeba dużo tego zużyć a po roku użytkowania i podliczeniu kosztów butla co2 wychodzi taniej
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #7 : Luty 24, 2011, 10:50:59 »

EC nigdy nie zastąpi w pełni co2. Może być oczywiście stosowane dodatkowo i wspomaga zbiornik (np. w czasie walki z glonami). No i w koszcie kilku butelek EC możesz trafić już butlę z osprzętem.
pozdr
Zapisane

Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 24, 2011, 14:10:55 »

To ile trzeba mieć Wat/litr żeby EC się sprawdziło?
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

Sirius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177


Akwarystyka i Bonsai


« Odpowiedz #9 : Luty 24, 2011, 14:22:57 »

Pochłanianie przez rośliny macro, mikro i węgla (fotosynteza) jest uzależnione od ilości dostępnego światła. Mało światła, małe "zużycie", dużo światła to i roślina ma większe zapotrzebowanie. Proste.
Intensywność fotosyntezy wzrasta wraz ze zwiększaniem się ilości W/litr ale tylko do pewnego momentu. Powyżej chyba 1,2 W/litr już się nie zwiększa.
Zapisane

Akwarystyka jest jak bonsai - wymaga czasu i cierpliwości
Tal
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 450


"Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga."


« Odpowiedz #10 : Luty 24, 2011, 14:51:07 »

Wysłany przez: vento
Cytuj
EC nigdy nie zastąpi w pełni co2. Może być oczywiście stosowane dodatkowo i wspomaga zbiornik (np. w czasie walki z glonami). No i w koszcie kilku butelek EC możesz trafić już butlę z osprzętem.
pozdr

policzmy w 100l stosuje 5 ml EC dziennie zakupione mam 500 ml za 40 zł czyli wystarcza mi to na 100 dni czyli koszt 100 dni = 40 zł
przy zalecanych dawkach 2 ml na 100 l wychodzi już 250 dni z butelki 500 ml czyli 250 dni = 40 zł
czyli przy normalnym stosowaniu 2 ml na 100 l na rok koszty EC wychodzą 60-70 zł w zawyżeniu w tej cenie kupić kpl butle jest ciężko musi być dobra okazja a druga sprawa EC to nie zastępstwo dla butli co2 tak jak ducze napisał:
Cytuj
EC można stosować jako dodatek do CO2.
w małych akwariach gdzie nie ma możliwości dozowania co2 EC jest dobrym rozwiązaniem i jako dodatek do istniejącego co2 ostatnio do sprzedaży wszedł Planta Gainer Carbo czyli zamiennik EC i chyba jest tańszy oczywiście dobrze jest się w to bawić jak światła jest min koło 0,5w/l poniżej nie ma sensu w moim 25 l akwarium oświetlanym żarówką energooszczędną nawożenie przez 3 tyg EC nic nie dało ale krasnorosty odpuściły roślinki zrobiły się ładniejsze ale żeby szybciej rosły nic nie zaobserwowałem.

A wracając do tematu w 112 l można jechać na bimbrowni chodź wiadomo butla jest bardziej komfortowym rozwiązaniem perspektywa wzrostu cen cukru o 150 % jak podawali w wiadomościach wczoraj chyba pomoże niektórym dokonać łatwiejszego wyboru
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 15:01:28 wysłane przez Tal » Zapisane

Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 24, 2011, 17:21:31 »

Czyli jeśli mam w 126l 36W to nie mogę dozować EC normalnie?
Mogę to robić tylko walcząc z krasnalami?
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

Tal
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 450


"Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga."


« Odpowiedz #12 : Luty 24, 2011, 17:44:10 »

EC w normalnych dawkach przy słabym świetle na pewno nie zaszkodzi
Zapisane

Sirius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177


Akwarystyka i Bonsai


« Odpowiedz #13 : Luty 24, 2011, 17:45:32 »

Czyli jeśli mam w 126l 36W to nie mogę dozować EC normalnie?
Mogę to robić tylko walcząc z krasnalami?
Nikt nie powiedział, że nie możesz. Ale przy mniejszej ilości światła wchłanianie węgla przez rośliny będzie mniejsze ze względu na mniejsze zapotrzebowanie.
Zapisane

Akwarystyka jest jak bonsai - wymaga czasu i cierpliwości
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #14 : Luty 24, 2011, 17:58:16 »

Dobra teraz już rozumiem. No nic na razie będą normalnie dawkował EC i pomyślę nad polepszeniem światła w akwarium (o czym nie mam zielonego pojęcia). Jutro odsłonię akwarium (5 dni było zakryte) i zobaczymy co się okaże.
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: