Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 100l jak zacząć  (Przeczytany 2180 razy)
paramedic
Nowy
*
Wiadomości: 6


« : Kwiecień 17, 2008, 09:51:13 »

mam taki mały problem jestem calkiem zielony jesli chodzi o akwarystyke ale mam w posiadaniu akwarium 100 l w ktorym wczesniej zimowały sobie karaie złociste w chwili obecnej zostały one przeniesione do oczka i akwarium swieci pustkami a rodzice mowia zebym cos z tym zrobil tak więc prosze o pomoc w zalozeniu od podstaw akwarium dla jakichs milych rybek i chcialbym aby to wygladalo dosc ladnie a nie sprawiało wiekszych problemow   Roll Eyes z gory dzieki  Wściekły
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2008, 10:02:16 »

Witaj na forum. Na wstępie parę tematów do przeczytania:

http://akwa.100webspace.net/rady.html
http://www.akwarium.net.pl/port/modules/zalozenie/
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=6947.0
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=7951.0

Ok. Jak już przeczytasz to opisz nam jak w przybliżeniu chciałbyś aby Twoje akwarium  wyglądało. Podaj nam także parametry twojej kranówki (twardości i ph uzyskasz dzwoniąc do wodociągów albo kupując testy kropelkowe w sklepie zoo, np z zooleka na ph i twardości kosztują ok 15 zł za sztukę). Na podstawie tych parametrów postaramy się podpowiedzieć Ci, które ryby będą się u Ciebie czuły najlepiej.

Czy masz jakiś osprzęt do tego akwarium? Pokrywę, oświetlenie, grzałkę, filtr?

Zachęcam także do poczytania tematów przyklejonych w poszczególnych działach i zapoznanie się z opcją Szukaj Smiley

Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
paramedic
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2008, 10:15:29 »

juz sie biore za czytanie :] a odnosnie wyposazenia to mam pokrywe z 2 swietlowkami  18w,termometr, filtr wewnetrzny aquael 450l/h i grzalke100w a odnosnie wygladu to jest mi obojetne Wink Cheesy ladnie i schludnie Tongue

Akwarium z różnymi południowoamerykańskimi gatunkami ryb mysle ze takie bylo by odpowiednie na początek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2008, 10:38:26 wysłane przez paramedic » Zapisane
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 17, 2008, 10:36:38 »

Podstawę sprzętową masz. Co do wyglądu to nie jest to obojętne biorąc pod uwagę planowanie obsady. Są bowiem ryby które trzyma się w akwarium bez roślin (ewentualnie z niewielką ilością roślin) i są takie, które muszą mieć zbiornik zarośnięty roślinami.
Popatrz na dział Obsady oraz Nasze akwaria - zobacz co mamy w swoich zbiornikach, spróbuj zaplanować jakąś obsadę i podziel się tym z nami. Zakładanie akwarium właśnie od tego należy zacząć (zakładając że ma się jakąś wiedzę podstawową) - zaplanować obsadę po to aby stworzyć rybom jak najlepsze warunki. Dobrze też znać parametry wody w kranie.
Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 17, 2008, 10:45:54 »

to tak Smiley
filterek niestety do zmiany na mocniejszy, może kaskada ? FZN-2 aquaela będzie git
może black water ?
obsada wg mnie była by odpowiednia taka, ofc jesli te ryby Ci się podobają :
1+2 pielęgniczki kakadu/parka ramirezek lub borelii
8 bystrzyków ozdobnych
1+1 zbrojnik niebieski lub L-144
7 otosek
8-9 kirys np. strebai
co ty na to ?
z ozdób to głównie korzenie, najlepiej powywijane Wink
podłoże - piasek
roślinki, w BW mało, 2-3 żabienice Wink
ew. kilka kryptokoryn
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
Muhhamad
Gość
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 17, 2008, 10:46:32 »

Tak jak wspomniał Anrd ...To awkarium dostosowujesz do ryb a nie ryby do akwarium Wink ...Przy 100 litrach zreguły ludzie trzymaja male rybki stadne..lub kilka sztuk jakichs konkretnych ryb..Wszytsko zalerzy od wody (choc tą mozesz zawsze ustabilizowac parametrowo ) a przede wszystkim od tego co ci sie podoba Wink
Zapisane
paramedic
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 17, 2008, 12:26:59 »

Roślinki :
1. Bacopa Lanigiera - 2 szt
2. Hygrophila Polysperma - 3 szt
3. Bacopa Amplexicaulis - 2 szt
4. Lisimachia - 3 szt
5. Hygrophilia Sacylipholia - 1szt
6. Hygrophilia Thailand - 1 szt
7. Egeria Najas - 2 szt
8. Cabomba Caroliana - 2 szt
9. Ludwigia Repens - 2 szt
10. Gymnocoronis Spilanthoides - 1 szt
11. Hydrocotyle Laucephala - 2 szt
Rybki:
gupiki, Neon czerwony, kirysek pstry, skalar, glonojad
ale w jakich ilosciach to licze na Waszą pomoc jesli myslicie ze sa nie odpowiednie to czekam na opinie i ewentualną korekte :]
Zapisane
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 17, 2008, 12:41:03 »

skalar nie jest odpowiedni do 100l, rośnie za duży
reszta OK
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 17, 2008, 12:44:10 »

Co do roślin wydaje mi się, że będziesz musiał zainwestować w dodatkową świetlówkę bo np. kabomba ma większy apetyt na światło co oczywiście nie oznacza że nie będzie rosła. Generalnie jeśli jest więcej światła rośliny napewno z tego skorzystają.
Co do obsady - skalar odpada. Zakładam, że zbiornik ma wysokość 40 cm więc dla skalara jest trochę za niski - ryba rośnie dość duża i istnieje poważne ryzyko, że skarłowacieje a to już męka dla takiej rybki.
Generalnie wszystko ok tylko zrezygnowałbym ze skalara i glonojada a na ich miejsce wprowadził 6 otosków (rybka glonożerna).
Zapisane

paramedic
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 17, 2008, 12:53:01 »

no dobrze tylko jeszcze ile moge umiescic tych pozostalych rybek aby sie nie przepychaly i czy do tych roslinek moze byc podklad z drobnego piasku a na nim kilka cm malych kamykow (1- 1,5 cm srednicy) takie jak czasem ludziska wysypuja sobie na podjazdach a jesli to niebedzie sie nadawac to co moge innego zastosowac co by nie sprawilo mi wiekszych problemow z uzyskaniem i zastosowaniem :] Wściekły
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: