bassowate

NAZWA

Okoń tarczowy Enneacanthus chaetodon

Terytorium występowania Pochodzi z północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
Cechy charakterystyczne wyglądu Dochodzi do 10 cm długości. Ubarwienie ma od jasnobrązowego do zielonoszarego, z ciemnymi pionowymi pasami oraz licznymi jasnymi plamkami. Na płetwach grzbietowej, odbytowej i brzusznych czerwone smugi. Odróżnienie płci bardzo trudne. Samica w czasie tarła jest intensywniej ubarwiona.
Usposobienie Lubią towarzystwo innych spokojnych ryb.
Wymagania Ryby te wymagają dużego, gęsto zarośniętego, umiarkowanie oświetlonego akwarium. Temperatura wody około 18 'C. Okoń tęczowy jest mało odporny na nagłe spadki temperatury i zmiany chemicznego stanu wody. 
Pokarm Wyłącznie żywy.
Rozmnażanie Tarło w temperaturze około 20 'C w wygrzebanym przez samca dołku w piasku, zwykle obok roślin lub kamieni. Po tarle odławiamy samicę; samiec opiekuje się przez pewien czas gniazdem. Po upływie ośmiu dni od wyklucia należy podawać narybkowi drobniutki plankton.
Polecane dla: Doświadczonego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Okończyk moczarowy Elassoma evergladei

Terytorium występowania Występuje od Północnej Karoliny po Florydę .
Cechy charakterystyczne wyglądu Do 3,5 cm. Najmniejszy przedstawiciel bassowatych. Prześliczna, żwawa i ciekawa rybka.
Usposobienie Można trzymać w towarzystwie innych ryb, ale najlepiej prezentują się w osobnym zbiorniku. 
Wymagania Temperatura może wahać się między 10 a 25 'C. Najlepiej aby zbiornik   był gęsto obsadzony wywłócznikiem i nurzańcem śrubowym a podłoże gruboziarniste.
Pokarm Pokarm wyłącznie żywy i drobny. Najlepiej widłonogi, larwy wodzieni i siekane rureczniki.
Rozmnażanie Poszczególne samce zajmują wybrane przez siebie terytoria, na których granicach toczą nieszkodliwe walki. Zabiegają  o względy samic przybierając piękne kolory i pozy. Rodzice nie  opiekują się potomstwem ale i nie atakują. Gdy akwarium jest duże i gęsto zarośnięte można dochować się nowych osobników bez specjalnego starania się.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

Wróć

Następna rodzina