Jeszcze o pokarmie naprawdę doskonałym


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/88)

Andrzej Zajączkowski

    Od pewnego czasu przygotowuję we własnym zakresie pokarm podobny do opisanego przez Krzysztofa Gosławskiego w artykule “POKARM NAPRAWDĘ DOSKONAŁY" zamieszczony w “AKWARIUM" NR 1-2/86 ale wydaje się, że jest on bardziej urozmaicony i bogatszy w składniki pokarmowe.
    Pokarm ten przygotowuje się następująco: do szklanki wbijamy jedno świeże j jajko dodając dwie łyżeczki od herbaty kaszy manny, jedną kopiastą łyżeczkę świeżo ugotowanej i roztartej na -miazgę wątroby oraz jedną płaską łyżeczkę wysuszonych i roztartych na pył roślin wodnych (ja używam głównie wysuszonej wgłębki ale można też użyć sparzonej i wysuszonej sałaty).
    Wszystkie te składniki dokładnie roztrzepujemy i wlewamy cienkim strumieniem na gotującą się wodę (ok. 1 litra) ciągle mieszając. Gotujemy ok. 10 minut cały czas mieszając a następnie odcedzamy na gęstym sicie i płuczemy zimną wodą do czasu, aż wada przepływająca przez sito będzie czysta.
     Po tym całość przekładamy do płaskiego naczynia (najlepiej do talerzyka z tworzywa sztucznego) i dokładnie mieszamy z 1 torebką “Vibovitu".
    Tak przygotowany pokarm umieszczamy w zamrażalniku owinięty torebką foliową a do karmienia odłamujemy odpowiedni kawałek, rozmrażamy i podajemy rybom małymi porcjami.
    Pokarm ten jest łapczywie zjadany w zasadzie przez wszystkie ryby nawet tak wybredne jak skalary. Oczywiście ryby trzeba przyzwyczaić do tego pokarmu. Nie nadaje się on do karmienia narybku ze względu na to, że rozgotowana manna jest za duża dla niego. Chciałbym jednak przestrzec, że jest to dość duża porcja pokarmu. Moim pokarmem karmię ryby raz dziennie przy trzykrotnym karmieniu różnymi pokarmami a mimo to, tak przygotowana porcja wystarcza mi przy obsadzie ok. t50 szt. ryb różnej wielkości na ok. 10 dni: Jeżeli ktoś hoduje zaledwie kilka rybek to chyba nie warto takiego pokarmu sporządzać.
    W dość długiej praktyce nie stwierdziłem żadnych ujemnych skutków stosowania tego pokarmu, a wręcz przeciwnie ryby rosną i rozwijają się bardzo dobrze.

"Akwarium" 5-6/88


strona główna