Neon Innesa Paracheirodon innesi (Myers, 1936)


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopism "Akwarium" nr 2/90)

Witold Widuch

    Ryby te zamieszkują dorzecze górnego biegu Amazonki. Żyją gromadnie w zarośniętych rozlewiskach. Samica jest większa od samca i ma zaokrąglony brzuszek. Ryby te najlepiej czują się w wodzie dość miękkiej o temperaturze 22°C. Przyjmują tylko żywy pokarm. 
    Do hodowli wybieramy te osobniki, które stale przebywają obok siebie, gdyż dobierają się one same w pary. Tarło przeprowadzamy w kotniku o temperaturze 22°C, w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej - pH 6,5, z dodatkiem garbników. 
    Wybraną parę wpuszczamy do kotnika wieczorem, a tarło następuje tego samego lub następnego dnia. Tarlaków w kotniku nie karmimy. 
    Po tarle dorosłe ryby odławiamy i zaciemniamy zbiornik z ikrą, a także umieszczamy w nim wolno pracujący filtr wewnętrzny. 
    Po pięciu dniach młode już pływają i wtedy podajemy im bardzo drobny plankton, a także częściowo usuwamy zaciemnienie. Narybkowi nie zmieniamy wody, a wyparowaną uzupełniamy małymi porcjami. Młode rybki można przenieść tylko do wody o tych samych parametrach, w której przebywały. 

Recenzował: dr Henryk Jakubowski


Zdjęcie

strona główna