Sum rekini Pangasius sutchi (Fowler, 1937)


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 4-5/85)

Aleksy Moj

    Należy do rodziny sumów wędrownych - Pangasiidae.
    Występuje w Tajlandii. Po raz pierwszy złowiono go w Merian, Chao i Phyo i Bangkoku, a do Europy sprowadzono go dopiero w 1964 r.
    Rybę tę cechują; szeroka głowa, bardzo duże oczy i bocznie ścieśniony ogon z wciętą płetwą ogonową. Posiada cztery krótkie i cienkie wąsy. Wzdłuż całego tułowia przebiegają trzy czarne pasy, między którymi połyskują jasne srebrzysto-niebieskie pasma. Partia brzuszna ciała jest też srebrzysta.
    Sum ten należy do ryb bardzo ruchliwych. Pływa żwawo, szczególnie wtedy, gdy dobrze się czuje - wśród wolnej przestrzeni, w toni wodnej akwarium. Przeważnie jednak przebywa wśród roślin wodnych.
    W akwarium zajmuje dolną partię (do około 1 /3 wysokości), poza podpływaniem do powierzchni wody, dla zaczerpnięcia powietrza. Pokarmy przyjmuje przeważnie z dna, w podłożu nie grzebie i na przykład rureczników, które zdążyły się wkręcić" w żwir już nie zje. Jest płochliwy, łatwo go przestraszyć np. przez stukanie w szybę akwarium, lub przez nagłe włączenie nocą oświetlenia. Spłoszony pływa błyskawicznie, rzucając się po całym akwarium i nie zauważając ewentualnych przeszkód, o które może się zranić. Niespodziewanie opada na dno, jakby został sparaliżowany, leżąc na boku lub do góry brzuchem. Po niewielu minutach jednak odrętwienie mija i rozpoczyna normalnie pływać.
    Sum rekini w środowisku naturalnym dorasta do jednego metra długości. Jest tam rybą konsumpcyjną. W akwarium jednak nie dorasta do tej wielkości. Z literatury wynika, że w akwariach domowych osiąga wielkość 15 cm. Do pielęgnacji tej ryby trzeba przeznaczyć akwarium o co najmniej 100 I pojemności. Lepiej jednak hodować tę rybę w większych akwariach o długości od 1 m, w którym dajemy podłoże z drobnego żwiru o granulacji od 1-3 mm średnicy; obsadzamy gęsto roślinami rogi i końce akwarium, pozostawiając w partii centralnej wolną przestrzeń. Woda o twardości od 2° do 20°n i odczynie neutralnym (pH 7). Temperatura wody od 24 do 28°C. Pokarm: żywy zwierzęcy i roślinny, szczególnie taki, który opada na dno akwarium.
    Wskazane jest hodować Pangasius sutchi w gromadce, np. cztery sztuki. W samym akwarium mogą być hodowane także inne, spokojne ryby jak gurami.
    W dostępnej mi literaturze nie znalazłem wiadomości o rozmnażaniu w akwarium suma rekiniego. W swej ojczyźnie jest rozmnażany „sztucznie" w zbiornikach wykonanych z drewna tekowego i podchowywany do wielkości palczaków (tzn. mających długość ludzkiego palca). Ryby są eksportowane następnie między innymi do Europy.

Literatura: 
K. Paysan - Welcher Zierfisch isf das? - 1970
R. Riehl i H. A. Baensch - Aquarien - Atlas - 1984
G. Ott - Pflege von Pangasius sutchi Fowler (Heiwels) - DATZ nr 7/1973.

"Akwarium" 4-5/85


strona główna