Epalzeorhynchus kallopterus ( Bleeker, 1850 )


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 3/88)


Aleksy Moj

Synonim: Barbus kallopterus
Rodzina: Karpiowate - Cyprinidae, podrodzina: Garrinae

    Objaśnienie nazwy: Epalces (gr) = silny; rhynchos (gr) = ryj, ryjkowaty kallopterus (gr) od kallos = piękne i pieron = płetwa, skrzydło

    Dla Epalzeorhynohus kallopterus proponuję polską nazwę - brzanka pięknopłetwa.
    Epalzeorhynchus kallopterus występuje na terenie Indochin, Indonezji, Tajlandii oraz na wyspach: Sumatra i Borneo, przeważnie w wodach płynących.
Szczupłość miejsca nie pozwala na szczegółowy opis ryby. Przedstawia ją fotografia. Otwór gębowy jest wycięty od spodu głowy. Posiada dwie pary wąsów. Oczy duże, bardzo ruchliwe. Pływa w przydennej strefie akwarium. Jest ruchliwa a nawet uciążliwa dla spokojniejszych ryb. Lubi zajmować rewiry i z tego względu bywa agresywna w stosunku do ryb swego gatunku. Wobec innych ryb pokojowo usposobiona. W środowisku naturalnym dorasta do 14 cm, zaś w akwarium do 10 cm, przy odpowiednio dobrej opiece. Dymorfizm płciowy nieznany.
    W pielęgnacji akwariowej wymaga dużych zbiorników, o podłożu piaskowo-żwirowym i kryjówkach z korzeni drzew. Woda o twardości ogólnej około 5-8°n i lekko kwaśna o pH 6,5. Cotygodniowa wymiana 1 /4 części wody wpływa korzystnie na samopoczucie tej ryby. Temperatura wody od 24 do 28°C. Zjada wszelkie pokarmy tak żywe, zwierzęce, jak i suche, a w ich składzie nie może zabraknąć pokarmów roślinnych. Zjadają glony z szyb i liści roślin, szczególnie starannie czyszczą liście zwartek, nie uszkadzając ich. Nie jedzą glonów nitkowatych - natomiast chętnie drobne ślimaki i ich jaja a także wypławki.
Do Europy po raz pierwszy sprowadził je Werner Ladiges w 1935 r.

Recenzował: dr Henryk Jakubowski

"Akwarium" 3/88


strona główna