Ślizik pięknopłetwy - Botia pulchripinnis


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 3/83)

Rodzina: Piskorzowałe - Cobitidae

Aleksy Moj

    Ojczyzną tej ryby jest Południowo-Wschodnia Azja. Występuje tam w wodach bieżących i istnieje przypuszczenie, że dla odbycia tarła podąża w górę rzeki.
    Kształt i ubarwienie ciała widać na zdjęciu. Osiąga wielkość do 9 cm. Posiada trzy pary wąsów. Pysk zwykle rozchylony skierowany ku dołowi. Rozchylenie skrzeli wąskie, oczy małe, stosunkowo wysoko osadzone na. głowie, nie pokryte błoną ochronną. Pod oczami posiada ruchome kolce - na końcach rozdwojone i bardzo ostre, przypominające raczej ciernie. Służą one do obrony. Łuski drobne, osadzone głęboko w skórze. Dymorfizm płciowy nieznany.
    Akwarium dla ryb rodzaju Botia przygotowujemy duże, z licznymi kryjówkami wśród korzeni i skał. Podłoże z drobnoziarnistego żwiru. Temperatura od 24 do 28°C. Woda średnio twarda i neutralna (7 pH), kryształowo czysta i dobrze natleniona. Wymagana częsta wymiana części wody w akwarium, które winno być dobrze nakryte, gdyż ryby te lubią wyskakiwać z wody,
    Pokarm: rureczniki, rozwielitki, oczliki, larwy komarów, wazonkowce, glony i pokarmy suche opadające na dno akwarium. Slizik pięknoptetwy jest rybą atrakcyjną, ruchliwą, lubiącą pływać stadnie, aktywną o zmroku i nocą.

"Akwarium" 3/83


strona główna