Bolbitis heudelotii ((Bory ex Fee) Alston)


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 3/83)

Aleksy Moj

Rodzina: Polypodiaceae - paprotnikowate

    W roku 1845 gatunek ten został opisany przez Fee jako Gymnopteris heudelotii, a w 1934 roku Alston przeniósł go do rodzaju Bolbitis. Rodzaj ten obejmuje 85 gatunków, które najczęściej rosną w pobliżu wody, na brzegach, a niekiedy, okresowo również pod wodą. To pozwala przypuszczać, że właśnie te ostatnie gatunki nadają się do hodowli w akwarium. Do nich należy Bolbitis heudelotii. Proponuję nazwać go po polsku bolbitisem Heudelota lub paprotką potokową
    Pochodzi on ze zwrotnikowych i podzwrotnikowych rejonów Afryki Zachodniej. Można go spotkać na obszarach ciągnących się od Gwinei do Angoli.
    Na nadbrzeżach wód dorasta do 50 cm, a w akwariach do około 35 cm wysokości. Liście ma wielokrotnie pierzaste, osadzone na długich ogonkach wyrastających bezpośrednio z kłączy (podobnie jak u Microsorium pteropus). Liście są koloru ciemnozielonego.
    Jest to roślina ciepłolubna i wymaga temperatury od 24 do 28 stopni Celsjusza, woda średnio miękka choć Bolbitis rośnie również w wodzie o twardości 20°n. Oświetlenie: jasny półcień gdyż w jaskrawym świetle łatwo pokrywa się glonami.
    Rośliny tej nie sadzimy w podłożu lecz przytwierdzamy do korzeni, kamieni lub lignitów, które z czasem oplata ona swymi korzeniami. "Posadzonej" w ten sposób paprotce potokowej zapewniamy powolny ruch wody aby opływała ona korzenie rośliny. Wtedy rośnie znakomicie ku zadowoleniu akwarystów, a jest ona piękna i dekoracyjna.
    Rozmnaża się przez dzielenie kłączy, a do Europy sprowadzono ją po raz pierwszy w roku 1965.

"Akwarium" 3/83


strona główna