Akwarium w domu
Część I

(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopism "Akwarium" nr 3/92)

Bogdan Kołodziejczyk

   Przystępując do hodowli ryb akwariowych warto zastanowić się wprzódy, jaka ona będzie. Czy będzie to kompleks zbiorników przeznaczony do wychowu wielu gatunków ryb i roślin, ich rozmnażania, obserwacji i doświadczeń biologicznych, czy będzie to basen wyłącznie dekoracyjny, czy wreszcie będzie to akwarium przeznaczone do uprawy roślin, a ryby będą stanowiły tylko maleńki dodatek.
   Przedstawiam kilka propozycji, które mogą zainspirować wyobraźnię przyszłego akwarysty.
   Segment akwariowy - przeznaczony jest do wielostronnej działalności hodowlanej. Na solidnie wykonanej konstrukcji z kątownika ulokowane są piętrowo akwaria. Dolne piętra można przeznaczyć na zbiorniki hodowlano - dekoracyjne, zaś na samej górze umieścić kilka mniejszych basenów z przeznaczeniem np. na: kotnik dla ryb żyworodnych, akwarium tarliskowe, zbiornik kwaratannowy dla chorych i świeżo pozyskanych zwierząt.
   Nad każdym piętrem umieszczony jest zestaw żarówek i jarzeniówek oświetlających poszczególne akwaria. Należy pamiętać, że wysoka temperatura wytwarzana przez źródła światła może być przyczyną pękania szyb, stąd konieczność zachowania rozsądnych odległości między nimi.
   Dostęp do urządzeń technicznych i poszczególnych zbiorników znajduje się z przodu zestawu i jest zasłonięty umocowanymi na zawiasach klapami. W dolnej części kompleksu można wygospodarować miejsce na szafkę z przeznaczeniem dla niezbędnych przyborów akwarystycznych.
   Niewątpliwą zaletą segmentu akwariowego jest jego zwartość, toteż z powodzeniem może się zmieścić nawet w niewielkim kącie naszego M-4, a autonomia oświetlenia uniezależnia nas całkowicie od światła naturalnego. Istotną wadą jest trudność utrzymania właściwej temperatury w upalne dni lata. Włączone przez 12 godzin żarówki nagrzewają wówczas wodę powyżej granic przewidzianych dla ryb i roślin. Dlatego projektując segment z akwariami należy również koniecznie przewidzieć właściwą wentylację.


Fot. Przemysław Malkowski

   Nowoczesne akwarium dekoracyjne - w sklepach zoologicznych krajów zachodniej Europy można kupić akwarium z estetycznie skonstruowaną podstawą meblową i w podobnym wystroju nadbudową, w której mieszczą się urządzenia techniczne, oprócz filtrów, ukrytych wewnątrz zbiornika w bogatej szacie roślinnej.
   Cały dość duży basen wykonany z szyb łączonych klejem silikonowym jest tak urządzony, że może być oglądany ze wszystkich stron. Z tego powodu akwaria takie nadają się do dekoracji dużych mieszkań, pomieszczeń biurowych, kawiarni itp.
   Budując podobny zestaw w domowym warsztacie należy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość całej konstrukcji (warto przypomnieć, że 1 m wody waży tonę) podstawy, stropu i szyb. Poza tym starannie wykonana podstawa meblowa i pokrywa kolorem i wystrojem powinna harmonizować z wnętrzem pomieszczenia, w którym będzie ulokowana.
   Akwarium wbudowane w ścianę - jest zbiornikiem typowo dekoracyjnym. Zainstalowanie takiego basenu wymaga wiele pracy i odpowiedniej wiedzy. Przed wykonaniem otworu w ścianie zawsze należy zasięgnąć porady architekta, czy ze względów konstrukcyjnych budynku nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań. Przy cienkich ścianach działowych zbiornik może ozdabiać dwa przyległe pomieszczenia. Jeśli natomiast mur jest gruby, akwarium może być wpuszczone na pewną głębokość
   Aby zbiornik spełniał swoją funkcję dekoracyjną, musi być starannie obudowany ramą, która będzie harmonizować z wystrojem całego pomieszczenia. Przednia szyba akwarium wraz ze ścianą powinna tworzyć jedną płaszczyznę lub być nieco cofnięta. Daje to optyczne wrażenie naturalnej głębi.
   Po to, żeby schować wszystkie urządzenia techniczne i ułatwić obsługę zbiornika, nad akwarium należy umieścić szafkę. W niej znajdować się będą przełączniki, gniazdka sieci elektrycznej, półka na sprzęt akwariowy, a pod nią oprawy oświetleniowe. Drzwi do szafki powinny być wkomponowane w ścianę tak, aby po zamknięciu były niezauważalne.

Ciąg dalszy w następnym numerze

"Akwarium" 3/92


strona główna